| Mircea08 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca cineva pentru a putea fi botezat?
Cine sunt cei care pot boteza?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești copil nou născut, iar părinții tăi sunt de religie ortodoxă, să fii dus la biserică. Un adult creștin, altul decât părinții tăi, te însoțește și te reprezintă în fața lui, Dumnezeu, dta fiind prea mic, deocamdată. Dacă nu mai ești copil, discută cu preotul. Cea mai importantă cerință este să crezi sincer și să dorești acest lucru.
Dar aceasta nu este neapărat decisiv, Dumnezeu cu marea lui milă și iubire de oameni, te primește oricum. Așa a făcut Regele Henric al 4-lea al Franței în timpul războaielor religioase dintre catolici și protestanți, re botezându-se la trecerea de la o religie la alta, spunând, Paris vaut une messe, Parisul merită o liturghie.
Pentru că,
Când tun în beserică,
Fetele-mi pun piedecă,
Iar când tun în liturghie,
Ele îmi fac cu ochiul mie.

La bisericile neo protestante, fiecare cu aleluia.
La mormoni să crezi în Biblia lui Mormon. Au acolo și un sfânt numit Moroni, iar moron înseamnă tâmpit.
La iehoviști, crucea este înlocuită cu un stâlp de tortură, așa că Un verset din biblia lor ( Vestea bună, sau cam așa ceva, vezi babe sau fecioare spălate bine la Creier cum îți oferă gratis pe bulevard o broșură care te lămurește în trei fraze cum stă treaba cu viața veșnică, viața de apoi și povești cu pocăiți d-ai lor de prin Africa, cum i-a dat jos din copac, cum i-a și botezezat.
Așa sună versetul.
Să se lapede de sine, să-și ia stâlpul său de tortură și să-mi urmeze Mie.

| Mircea08 explică (pentru sadrian46):

Ma bucur ca ai avut curajul sa abordezi subiectul, deoarece este unul greu, in sensul ca pentru a-l dezbate este nevoie de ceva studiu, si multa informatie.
Ce spui tu este adevarat, dar se refera la practicile unor religii si nu la ceea ce ne-a invatat Iisus sa facem. Crestinii au ca invatator pe Iisus nu pe mai marii unor religii care habar nu au ce vorbesc, ca daca ar cunoste adevarul ar face toti la fel.
Nu raspund inca la intrebare, poate mai vrea cineva sa raspunda

| sadrian46 a răspuns (pentru Mircea08):

Mă bucur că ne-am cunoscut pe TPU.
Despre aceste lucruri, eu și cu dta am putea discuta o viață întreagă dacă ne respectăm unul pe altul.
Dar pentru că m-ai lovit cu un cuvânt, rău de tare, - adevărul- fără să mă uit în Biblie, îmi amintesc un episod.
La Ponțiu Pilat la judecată Pilat întreabă pe Isus, ce este adevărul.
Isus a tăcut. Astfel, tac și eu acum.

| Mircea08 explică (pentru sadrian46):

Iisus nu a raspuns atunci ce este adevarul deoarece nu era interesat sa scape de pedeapsa capitala, deoarece voia sa implinesca porunca lui Dumnezeu. Dar in Evanghelie. Iisus a dat definitia adevarului :
Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul.
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
Cand am spus "daca ar cunoaste adevarul" m-am referit desigur la invatatura lui Iisus care este cuvantul lui Dumnezeu (deci adevarul)
"Deci le-a răspuns Iisus şi a zis: Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 7/16)
"Pentru că Eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatăl care M-a trimis, Acesta Mi-a dat poruncă ce să spun şi ce să vorbesc."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 12/49)
Prin urmare tot ce a spus Iisus este adevarul
Nu apartin nici unei religii sau secte, si nu am interes sa caut enoriasi pentru ca nu am biserica. Ceea ce spun aici este din ceea ce am invatat din Evanghelie. Consider Evanghelia ca pe un mod de viata, cel mai bun din cate am intalnit

| temporarPE5minute a răspuns:

Dacă simplu - să acumuleze cunoștință despre Dumnezeu și despre Isus, să exercite credință și să-și aducă viața în armonie cu cele învățate.
Mat. 28:19, 20: „Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului".
Fap. 2:41: „Cei ce au primit cuvântul lui din toată inima au fost botezaţi".
Fap. 8:12: „Dar, când l-au crezut pe Filip, care anunţa vestea bună despre regatul lui Dumnezeu şi despre numele lui Isus Cristos, s-au botezat atât bărbaţi, cât şi femei".
Pruncii nicidecum nu intră în această categorie. - Fap. 8:12: „Când l-au crezut pe Filip,... s-au botezat... Trebuie întâi să creadă, ceea ce copii mici nu pot face deoarece n-au cunoștință despre Isus.

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Cei care sunt apostoli sa mearga si sa faca discipoli, dar nu toti sunt apostoli :
"Şi el a dat pe unii apostoli, pe alţii prooroci, pe alţii evanghelişti, pe alţii păstori şi învăţători, Spre desăvârşirea sfinţilor, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos,"
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 4/11, 12)

"După darul pe care l-a primit fiecare, slujiţi unii altora, ca nişte buni iconomi ai harului celui de multe feluri al lui Dumnezeu."
(Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 4/10)
Nu am spus nimic de prunci. Eu consider ca fiecare trebuie sa se boteze atunci cand stie ce face, dar unde sa te botezi? eu ma pot boteza la martori fara ca sa fac parte din religia lor?

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

"dar nu toti sunt apostoli :" - e puțin alt subiect aceasta. Am citat versetele pentru a argumenta faptul că o persoană trebuie să aibă cunoștință, credință și un mod de viață în conformitate cu acestea pentru a se boteza. Și în aceasta văd că suntem de acord.
"Nu am spus nimic de prunci." - știu, altul afirma botezul pruncilor și de aceea am spus părerea mea.
" eu ma pot boteza la martori fara ca sa fac parte din religia lor?" - și cum ai putea să te botezi la martori dacă n-ai împărtăși convingerile lor? Și ce rost? Mă botez să fiu martor al lui Iehova dar nu sunt martor al lui Iehova? happy

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Nu
Eu ma botez ca sa ma pot mantui, nu ca sa fiu martor, sau ortodox, sau penticostal. Puteam pana acum sa ma botez daca gaseam un crestin care sa o faca, dar nu am gasit. Am gasit in Evanghelie in schimb cealalta cale prin care te poti pocai si sa primesti Duh Sfant fara botez. Nu are rost sa ti-o spun deoarece oricum nu crezi. Voi nu concepeti ca un om sa fie liber, voi credeti ca nu se poate nimeni mantui daca nu ingroasa randurile unei dogme religioase

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

Vezi cum deja ai hotaràt în locul meu ca nu voi crede? Adu argumente, eu cred ce spune Biblia.
Om liber - adică să nu facă parte nintr-o comunitate?
De fapt Pavel spunea anume să nu ne izolăm.

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Dar ce spune Pavel? sa intram intr-o secta sau o religie indiferent de dogma?, Sa alegem dogma, sau sa alegem invatatura lui Iisus?
Tu vorbesti de parca dogma martorilor ar fi invatatura lui Iisus. Asa spun toate religiile si sectele, tu de ce nu-i crezi? Stiu raspunsul - "pentru ca voi ati studiat Biblia si ati si inteles-o - Fii sigur ca asa spun toti ceilalti.

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

"Sa alegem dogma, sau sa alegem invatatura lui Iisus?" - de fiecare dată cînd afirmam ceva îți aduceam și confirmarea că acest lucru este conform Scripturilor. Dogme bazate pe tradiție sunt la ortodoxi și nu numai.
" Fii sigur ca asa spun toti ceilalti." - și suntem noi vinovați că ceilalți doar spun și nu deschid ochii să vadă ce spune Biblia?

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Ma gandesc ca nu ai fost botezat cand ai fost mic daca pui asemenea intrebare, botezul poate sa fie facut de cineva care are succesiune apostolica deci de episcop si preot.

| Mircea08 explică (pentru BleajeAndreiCezar):

Episcopii si preotii nu au succesiune apostolica. Ei nu au fost apostoli nici acum 2.000 de ani in urma si nici acum. Preotii propovaduiesc Legea, dar apostolii propovaduiau NUMAI Evanghelia. Asta este ceea ce deosebeste pe preoti de apostoli.
Preotii sunt pentru cei care au ales sa fie sub Lege, iar apostolii sunt pentru crestini. Crestinii nu sunt sub Lege ci sub Har
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Nu lepăd harul lui Dumnezeu; căci dacă dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit în zadar."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 2/21)
Pentru cine crezi ca sunt versetele astea?