| anamaria123564854 a întrebat:

De ce iubim ce nu e al nostru?

10 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Si uite asa afecteaza oboseala o persoana. Dupa ce am scris ditamai raspunsul am recitit intrebarea si am vazut ca nu intelesesem bine si dadusem alta raspuns... ce frumos -.-.

Iubim ce este al nostru pentru ca suntem egoisti. Pentru ca vrem ca lucrurile care nu au legatura cu noi, sa aiba legatura cu noi.

Vrem sa avem parte de un sentiment de care poate nu am mai avut parte inainte.
Sau pur si simplu este dorinta de a avea ceva ce nu ai, sau de a avea ceva ce nu toata lumea are.

Asta la un nivel mare, pentru ca nu prea este posibil sa dai un raspuns exact la intrebarea ta.

Unii iubesc ceea ce nu este al lor din dorinta de a avea acel ceva, altii iubesc ceva ce nu e al lor din respect, altii nici ei nu stiu de ce iubesc ceva anume.

In mod general, iubim pentru ca suntem egoisti. Si desii iubirea si egoismul ar trebui sa fie doua lucruri aflate in antiteza, sunt de fapt doua aspecte ale vietii foarte strans legate intre ele.

De multe ori nu ne dam seama, si consideram ca iubim ceva spre binele acelui ceva. Dar de multe ori, iubim pentru binele nostru.
Iubesti o persoana, ca sa fii si tu iubit. Iubesti ca sa ti se ofere iubire. Oferi grija ca sa ti se ofere grija.

Nu prea exista iubire care sa reziste singura, pentru ca iubirea se bazeaza pe reciprocitate.

Asa ca, pentru un raspuns simplu la intrebarea ta, iubim ce nu este al nostru din egoism, din dorinta de a-l avea.

Dar este doar parerea mea, nu este neaparat un adevar general.

Si in cazul in care unii or sa vina sa-mi spuna ca exista iubire adevarata, si nu stiu ce, da, probabil exista, nu stiu.
Exista sacrificiu, omul are capacitatea de a se sacrifica pentru alta persoana.
Daca ai ca si motiv al sacrificiului iubirea, atunci putem spune ca exista si iubire pura.

Dar pana la asa ceva, mai este, in mod normal, iubim, orice, din egoism.

| RAY a răspuns:

Pentru ca creierul e obsedat dupa recompensa adica sa avem ce nu avem nu ce avem

| kar1GaNNN a răspuns:

Este o vorba si are rost.
"Multumeste-te cu ce ai", adica lasa ce are cea mai buna prietena a mea. ce are vecina, ce are parintele.

Iubeste ce e al tau si multumeste-te cu atat.

| syd2 a răspuns:

Fiindca gradina vecinului e mai verde big grin

| Neo12 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca se intampla asta pentru ca vezi in persoana aia ceva ce nu ai vazut la altele pe care le-ai avut. Pur si simplu stii ca intr-un fel e interzis sa ai acces la persoana aia, ca sa zic asa, si esti foarte tentata sa cunosti persoana aia, sa o descoperi mai mult si te indragostesti.
O zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelui "ce e al nostru" îi cunoaștem sau nu-i vedem avantajele și dezavantajele.

| doreal a răspuns:

Pentru ca mereu vom tanji dupa un lucru pe care suntem constienti ca nu il putem avea. In momentul in care il ai, cu siguranta te vei plictisi de el.

| CristinaSNC a răspuns:

Pentru ca stim ca nu il putem avea si de aceea il dorim si mai mult happy

| anamaria123564854 explică:

Va multumesc tuturor!