| RaveNSaD a întrebat:

Crezi in fenomene paranormale/supranaturale? Argumenteaza.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred in nimic, din ce am studiat eu nu exista dovezi ca exista asa ceva, sunt fenomene electromagnetice sau halucinati, si eu am patit asa ceva, ma trezeam paralizat si auzeam voci, creierul e foarte bogat in imaginatie, cred ca imaginatia nu are limite

| Hammurabi a răspuns:

Da.
Știu că există, am avut de-aface cu așa ceva. Am participat acum câțiva ani la o conferință de parapsihologie, unde s-au prezentat o grămadă de materiale acceptate ca reale de comunitatea științifică dar etichetate ca inexplicabile.
Există un capitol extrem de vast pe tema asta. Dacă vrei să studiezi subiectul, vei găsi tone de materiale pe internet.

| Mayar a răspuns:

Depinde la ce te referi.
La extraterestri? Nu, nu exista. (Bacteriile nu le consideram extraterestri.)
Persoane care au puteri supranaturale? Nu, nu cred, decat daca sunt posedati.
Vampiri, varcolaci si alte chestii dinalea? Nu, nu cred.
Triunghiul bermudelor este ceva loc blestemat, etc? Nu, e o ciudatenie e naturii.
Fantome? Suna prea... mainstream, de parca ar fi vorba de chestiile ciudate din filme.
Entitati - umane si demonice - da, exista. Norocul nostru ca aici se sfintesc casele la crestini (catolici si ortodocsi) si asa ma ideparte, fiind credinta cea dreapta. Dar, vezi tu, spre exemplu: Japonia - acolo religia lor e praf, e fara de efect, pentru ca nu e cea dreapta. Drept urmare, sunt entitati prea multe deja, atat umane cat de 'celalat fel'. Oamenii nu inteleg, nu cerceteaza, ii intereseaza doar ce vad si ce ii afecteaza. Iarasi, in SUA - acolo fie nu au nicio religie, fie mai toti sunt pocaiti. Nu se sfintesc casele asa cum se cuvine, iar acele meleaguri sunt imbibate in sangele indienilor ucisi pe propriul lor pamant de invadatori. Sunt suflete nelinistite, plus altele inumane, atrase de intamplari tragice.

Ideea e in felul urmator: fie crezi sau nu ca exista entitati, ceea ce conteaza este sa nu le cauti cu lumanarea pentru ca s-ar putea sa le gasesti si atunci nu mai scapi de ele, decat cu interventii din partea preotilor, dupa tinerea unui anumit post, in functie de gravitatea problemei. Uneori poate nici nu gasesti persoana potrivita care sa te ajute. Deci" crezi sau nu, insa nu iti cauta probleme cu lumanarea, vizitand locuri ce se presupun a fi bantuite, folosind aplicatii ce vor a detecta te miri ce, folosirea tablei Ouija si asa mai departe. NU le folosi. Daca le folosesti, iti asumi ce poate urma dupa.

| RaveNSaD explică (pentru Mayar):

Pai ce ar putea sa se intample de exemplu?

| PersonajFictiv a răspuns:

Da, cred.
Am trăit unele chestii legate de telepatie și clarviziune.
Apoi am văzut și niște demonstrații de telekinezie și chestii legate de aură.
Plus de asta am citit anumite studii făcute de medici și etc.

| Theo94 a răspuns:

Cum sunt prezentate in mass media, in filme, seriale, etc. nu, dar cred ca exista fenomene pe care stiinta nu le poate explica inca.