| RAY a întrebat:

Daca as muri si as fi readus la viata si apoi va-s spune ca dincolo nu e nimic,nici iad, nici rai, nici o a doua viata, pur si simplu nu e nimic dincolo de viata asta ma-ti crede?

54 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da

| Toluk19 a răspuns:

Adica multi au avut moarte clinica si spun ce au vazut si vor sa moara sa se duca unde au fost!
Daca crezi tu ca nu exista ceva dincolo, de ce dar oamenii aceia care au avut moarte clinica doresc moartea cit mai reprede sa se duca unde au fost?

| 4b a răspuns:

laughing era un timp, cand imi facea placere sa stau pe site, mai ales la aceasta categorie...da frate, cata inspiratie mai aveti...
Stai asa, cum bunikmea sa fie ''ca inainte sa te nasti''?!

| RAY explică (pentru 4b):

Ca inainte sa fi existat ca ceva

| RAY explică:

Cum ar fi ce suvenir

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
Ray, daca mori, si apoi esti readus la viata, crezi ca exista viata de dupa moarte?
Raspunsul tau e? happy

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ca inainte sa exist

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

"Ca inainte sa existi"...ce? big grin
Eu ti-am pus o intrebare in ton cu a ta, si in orice directie logica o iei..."Daca as muri si as fi readus la viata", asta inseamna ca exista (cu E mare), viata dupa moarte.
E ca un paradox. big grin

Stiu ca esti ateu, iti respect convingerile, oricum nu se crestineaza nimeni pe TPU...astfel Credinta ar fi cu adevarat slaba si demna de dispret, dar scuze, tu ai pus o intrebare... big grin
Cum ar fi: "Credeti in viata de dupa TPU? Raspuns NU!**"
______
** Din Apocalipsa dupa Raymusic, fara cuvinte. happy

| reihiuke a răspuns:

Daca as muri si as fi readus la viata si apoi ti-as spune ca e ceva dincolo, m-ai crede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Eu cred ca te nasti in alta persoana si nici nu mai ti minte de viata aialalta! Asa gandesc si eu! Imi este greu sa gansesc ca dispare tot. Poate noi am fost adulti de o gramada de ori si poate mosi si babe! Cred ca o luam de la inceput in alta viata! Imi suna urat sa mai fiu 0 data in clasa 1sad

| Silviuloan a răspuns:

Nu.

| rocco09 a răspuns:

Nu-ti era dor nu?hee hee Sincer cred ca daca ai muri si ai reveni la viata ai deveni crestinlaughing Totusi sa spunem ca te-ai intoarce si ai spune ca dincolo nu este nimic! Nu te-as crede din cateva motive:
1 Nu te cunosc, nu stiu cand minti si spui adevarul, si prin urmare nu stiu daca prezinti credibilitate
2 Daca dincolo e doar "anihilare" nu te-ai putea intoarce! Faptu ca te intorci dovedeste ca dincolo e viata
3 Sunt oameni care prezinta mai mare credibilitate in ochii mei si care au fost si au spus ca exista!
4 Credinta mea nu e una seaca, e mistica, am dovada (in ce ma priveste) vie ca dincolo exista rai si iad!
As mai avea cateva motive sa nu te cred dar cred ca ajung si astea!

| Lamaitzza a răspuns:

Evident ca nu. Daca nu ar fi nimic dincolo nu am exista, practic nu ai avea cum sa mori si cum sa reinvi. Si totusi este greu sa iti imaginezi ceva imposibil, daca ar fi sa reinvi tu asta ar insemna ca legile naturii s-au schimbat, lucru aproape imposibil ..deci in concluzie, nu nu te-as cred. Dar nu fi trist, probabil as crede ca esti nebun! thumbs up :* Multa sanatate!

| CeaCuMasca a răspuns:

Ce intrebare stupida. Daca ti-as spune ca nu stii sa scrii m-ai crede?

| ciolpi a răspuns (pentru CeaCuMasca):

laughing bine punctat

| RAY explică (pentru CeaCuMasca):

Se scrie scrii cu doi de i?

| CeaCuMasca a răspuns (pentru RAY):

Da.

| ciolpi a răspuns (pentru RAY):

Mai multe, nu doar acel cuvant

| RAY explică (pentru CeaCuMasca):

De cand? nu se poate scrie cu de 2 de ii se scrie scrii, scrie, scrieti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da.
E cât se poate de cu doi,, i''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, măi.
Asta e forma verbului,, a scrie'' la modul indicativ, timpul prezent, persoana a II-a singular:,, scrii''.
Primul,, i'' provine din radical, iar al doilea din terminaţia,,-i'', pentru că e verb de conjugarea a treia.

Priceput?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Persoana a II-a plural desemnează doi sau mai mulți destinatari, dintre care cel puțin unul este prezent în dialog.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In fine nu-mi pasa daca as putea mias sterge viata romana de tot din cap si mias baga engleza

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

?!

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

?!?
Sa FACI CE cu engleza Ray? happy
Nu-mi spune ca ai luat-o pe urma pustilor cu o circumvolutiune, (si aia de la sapca), ce folosesc engleza intr-un amestec "pitoresc" si... tampit, cu romana.
Sper sa apuc ziua in care americanii si englezii sa foloseasca...franceza sau de ce nu, finlandeza, in amestec cu limba lor, ca sa vada si "istetii" de romani cam cum e sa "combini" doua limbi, de dragul de a parea "interesant", caci cam asa suna romana combinata cu engleza. big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Cu romana ce fac?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza gramatica limbii romane asa cum nu ma intereseaza de Romania

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Darkmagic (o limbă deloc străină...), vorbește, rogu-te, doar în numele tău.

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

big grin Pai in numele meu am vorbit, NU cred ca l-am acuzat pe Ray ca foloseste acest mod de exprimare. Am observat trecand azi prin intrebarile vechi de 2000 de ani cativa pustani care se impiedicau in engleza amestecata cu romana si cu "k"-uri...iar in ce am afirmat, imi cer scuze ca....am dreptate.
Tie-ti pare ok sau frumoasa indiana asezonata cu largile expresii in engleza? (ai vazut banuiesc cateva filme indiene), deci, stii cum suna.
Nici nu mai intreb cat ti-ar mai place tie engleza, daca vorbitorii ar combina-o cu limba maghiara.
Deci...hai sa fim cu totii "interesanti".
Ray sa faca bine si sa invete limba romana, ca are de ce, sa o stearga sau sa o inlocuiasca cu alta nu e nicio filozofie.

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Dragă Darkmagic (nici urmă de melanj lingvistic, într-adevăr), ai afirmat, ca și când ar fi un lucru universal valabil, ceva ce nu e decât părerea ta. Cu un simplu "în opinia mea" mă scuteai (și nu doar pe mine) de neplăcuta senzație că aș fi părtașă la insultele tale.

Și...by the way, nu-ți împărtășesc părerea.

Am avut un profesor de 70 de ani de o inteligență rară, cu o minte sclipitoare, care deseori utiliza și engleza în lecțiile lui, ceea ce le dădea parcă și mai multă savoare.
Iar tu, Darkmagic, mi l-ai jignit, incluzându-l în categoria "pustilor cu o circumvolutiune, (si aia de la sapca), ce folosesc engleza intr-un amestec "pitoresc" si... tampit, cu romana", inventată de tine.
Și sunt nenumărate astfel de exemple...

Morala:
1. Nu mai generaliza!
2. Când intenționezi să apelezi la o insultă, precizează că nu e decât părerea ta!
3. Asigură-te mai întâi că nu ești în aceeași categorie cu cei pe care îi critici cu atâta înverșunare, altfel riști să devii penibil!

O zi magică, my friend.
...sau dark-magică?...

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

Bine, bine. Daca stiam ca te deranjeaza atat foloseam "parerea mea" sau "in opinia", desi o sa razi, DAR si cu asemenea artificii, te-ai fi simtit deranjata.
In fine, niciun popor sanatos nu-si poceste limba si exemple ti-am dat si iti mai pot da sute dar nu cred ca are rost.
O zi frumoasa si tie. happy

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Pari un tip inteligent, de aia am și pretenții de la tine. Nimic personal.

Mă bucur că ne-am înțeles (cât de cât).
Toate cele bune.

| scumpik45 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

laughing rolling on the floor laughingLooool

| scumpik45 a răspuns (pentru RAY):

Daalaughing

| charonmario a răspuns:

Auzi Ray dar daca te ai intoarce si ai zice ca exista rai iad de ce excluzi asta cum tu nu crezi ca exista la fel de bine ai putea sa gasesti rai si iad iar daca le ai gasi tu nici atunci ma nu ai crede ca ai zice ca ai visat doar...

| charonmario a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=uMJrCQZoXp8 Ia zi Ray dereportajul asta ce zici sau si asta minte toti mint oare si numai Ray are ¨raspunsurile¨

| Mn0 a răspuns:

Sunt 100%sigur ca exista viata dupa moarte

| chocco1995 a răspuns:

Eu personal nu

| scumpik45 a răspuns:

Cu toata credinta ta, nu vei reusi niciodata sa ajungi dincolo si sa renviilaughingTe-as crede numai nebun, dar oricum nu ai putea muri si reinvia, daca tu nu crezi in nimiclaughingMinunile nu prea li se intampla celor necredinciosi.

| wallent1n a răspuns:

Daca noi ne Nastem, Traim, Murim si dupa moarte nu se mai intampla nimik...Care ii rostu nostru. Deci undeva trebuie sa fie ceva poate nu Iad si nici Rai, poate nu o iau de la capat, dar ceva trebuie sa fie, ceva ce nimeni nu ne poate spune concret. Asa ca tot ce putem face este sa asteptam acel moment.

| RAY explică (pentru wallent1n):

Asa e valentin imi place ca esti deschis la posibilitati

| chazzZ a răspuns:

Ca inainte sa te nasti? nu
in rest te cred

| Vesta a răspuns:

Da.Lazar cind a fost inviat de Isus, el nu a spus nimic de rai sau iad.Lazar chiar a intrebat de ce toti plingea el doar a dormit.Acesta este doar un exemplu ca dupa moarte nu e nici rai nici iad.

| Sceptik a răspuns:

Problema e ca tu nu sti cum e inainte sa te nasti. Eu unul nu te-as crede deoarece chiar au existat oameni in moarte clinica care au vazut iadul si raiul.

| casablanca40 a răspuns (pentru Sceptik):

Exista musulmani care au vazut raiul/iadul lor in moarte clinica, deci argumentul tau este fals.

| rocco09 a răspuns (pentru casablanca40):

Poti dovedi cele afirmate?

| casablanca40 a răspuns (pentru rocco09):

Chiar nu credeam ca esti atat de ipocrit incat sa ma intrebi asta. Prima relatare istorica despre viata dupa moarte a avut loc in 400 ic de catre Platon. http://en.wikipedia.org/wiki/Near-death_experience, inainte venirii lui Iisus Hristos.
http://www.near-death.com/experiences/articles013.html
http://www.victorzammit.com/articles/religions3.html

| rocco09 a răspuns (pentru casablanca40):

Lasand la o parte atacurile la persoana daca tot discutam pe idei!
1 tot nu am reusit sa vad ceva despre experienta de a vedea raiul sau iadul a unor musulmani(e drept am citit fugitiv) daca mi-ai da exact articolu er fi mai comod!
2 Cred ca prima relatare istorica despre viata de dincolo e biblica(atata timp cat istoria nu contrazice biblia)
3 cine a zis ca Iisus a adus conceptul de rai si iad?
4 ma mir uneori ca parerile lui x si y sunt foarte credibile si argumente solide de necombatut! o sa scriu si eu un articol pe tema astalaughing

| casablanca40 a răspuns (pentru rocco09):

In the eighth century, a mystical sect of Islam began which merged the mystical traditions of the Greeks, Buddhists and Hindus with traditional Islamic faith. Concepts found in Sufism can be found in a great many near-death experiences which have been reported. The Sufi masters teach that, after death, a person judges himself thereby bringing about their own heaven or hell. Sufism is known as "the Way of the Heart" and the "Way of the Pure." It is a means by which one can move from the lower level of self to ascend to the Divine Light that penetrates the entire universe. This light concept is common to many other religions as well as the near-death experience. According to Sufi tradition, there are many ways to ascend, but the essence of the path to God is to find yourself. As the Sufi saying states, "Know yourself, know your Lord."
http://www.near-death.com/muslim.html
Exista carti scrise pe tema asta.
2. Poti sa aduci dovezi?
3. nu am spus ca iisus a adus conceptul de rai si iad, si doar ma refeream la faptul ca el a deschis portile raiului.

| rocco09 a răspuns (pentru casablanca40):

Experiente aproape de moarte nu e egal cu vederea raiului sau a iadului! (deci nu mi-ai dat nici un caz concret) de asemenea cred ca islamul e o religie inventata de mohamed cu idei preluate din iudaism crestinism etc (si asta ramane o parere personala)!
2 cand am facut afirmatia "relatari despre" nu m-am referit cum e acolo ci ca exista un loc dincolo de moarte, de fericire sau de chin, cum o fi nu stiu! Am spus-o cu sensul "relatari care dovedesc ca exista" nu care descriu cum e acolo! Citeste Evrei 11-5, 13,14, 15,16! Si sunt si alte texte!

| casablanca40 a răspuns (pentru rocco09):

Esti mult prea indoctrinat.O idee rationala nu poate ajunge la tine. In fine parerea mea personala este ca crestinii ar trebui tratati ca bolnavi mintali, si ar trebui sa existe un tratament pentru asta. Probabil nu acum dar pe viitor va exista sigur. Este doar o parere personala.

| rocco09 a răspuns (pentru casablanca40):

Asa-i, sunt irecuperabil, "prea indoctrinat" e putin spus! Asa ca o curiozitate daca un bolnav mintal e fericit de ceea ce traieste si ai avea solutia sa-l tratezi sa-l faci sanatos si sa-i arati ca viata e de rahat, ca vii de nicaieri, te.ai pierdut in niste celule adunate laolalta cumva, nu stiu cum, si ca traiesti intr.o lume a egoismului pentru cativa ani, la inceput nu stii pe ce lume te afli, incepi sa iti dai seama cu timpul ca viata nu are nici sens nici scop in sine si toate astea presarate cu lipsuri uneori, foame, sete, boala, si dependente de toate felurile si prea putine fericiri, si l-ai iubi pe acel cineva i-ai administra tratamentul?

| vladuts3 a răspuns (pentru casablanca40):

Cum poti vede iadul/raiul? Cand mori, creierul se opreste. Numai gandesti, deci, Numai poti retine informatii sau altceva, Eu cred ca e asemanator cu o noapte in care n-ai visat nimic, nu stiu cum puteti gandii asa.

| casablanca40 a răspuns (pentru vladuts3):

Folosesc doar informatiile lor impotriva lor. Sunt ateu.