| mentholinks a întrebat:

Daca asa zisii sfinti chiar au facut minuni, in ziua de azi de ce nu mai sunt sfinti care fac minuni ca sa ne minunam si noi?

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A fost unul, Arsenie Boca, dar din pacate era eretic (antroposof).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu a fost antroposof

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tot ce-au spus oamenii despre el poate fi minciuna. Dar nu e o minciuna ca a pictat o biserica in stil antroposofic. Daca-l recunosc drept sfant, inseamna ca BOR a recunoscut pictura antroposofica drept ortodoxa din punct de vedere teologic. D-aia nu se grabesc cu sanctificarea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu exista stil antroposofic si nici pictura antroposofica. Antroposofia e un set de idei, o filozofie, o religie, o credinta, poti sa-i spui cum vrei si nu are legatura cu un stil artistic. Nu exista absolut nicio dovata concreta in scrierile parintelui Arsenie ca ar fi fost antroposof, iar daca exista o dovada in scrierile sale atunci sunt bucuros sa mi-o arati.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa cum ti-am spus, mai-marii BOR sunt constienti de faptul cu pictura antroposofica. Nu e un secret decat pentru naivi.

Daca nu-l sanctifica, pierd o multime de bani si atrag mania multor credinciosi. Daca-l sanctifica inseamna ca au legitimizat erezia si o s-o incaseze pe plan international de la celelalte biserici ortodoxe cu care se afla in comuniune. Vanatorii de erezi d-abia asteapta.

Daca prioritatea pentru stil o detin teosofii lui Blavatsky sau antroposofii lui Steiner este o discutie sterila in ce-l priveste pe Boca.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Din nou spun, acuzatiile ca parintele Arsenie ar fi avut orice fel de credinta eretica sunt nefondate. In niciuna din lucrarile sale nu exista nici cea mai mica trimitere la filozofia antroposofica.
Stilul pictural al parintelui e unul modern, folosit de multi pictori modernisti care n-au nicio treaba cu antroposofia. Daca chiar ar fi avut vreo credinta considerata eretica ar fi expus-o in oricare din scrierile sale. Acuzatia asta nefondata nu e mai mult decat o teoria a conspiratiei a unor oameni care nu le ducea mintea mai mult decat sa calomnieze si atace un simplu calugar care si-a dedicat viata lui Dumnezeu.

A si daca imi spui ca "mai marii BOR" sunt constienti de presupusa legatura a parintelui Arsenie cu orice fel de filozofie eretica atunci de ce nu ne dai o dovada? Care dintre "mai marii BOR" ar crede asa ceva despre parintele Arsenie? Si daca chiar exista un astfel de om, are la randul lui un argument pertinent si logic?
Poti sa-mi dai un exemplu de "antroposofie" in scrierile sale?
Poti sa-mi spui cum se numeste persoana respectiva dintre "mai marii BOR" care crede aberatiile astea nefondate?
Poti sa aduci orice fel de dovada sau argument logic? sau doar calomnieri de prost gust din cine stie ce motive personale meschine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

În primul rand, comunicatul BOR spune ca o sa considere canonizarea parintelui. Atat. Nu se arata niciunde in acel comunicat ca BOR ar "stii" sau ar crede ca parintele Arsenie este implicat in filozofii eretice asa cum mi-ai spus tu. Aici te-am prins cu minciuna si ar trebui sa-ti fie rusine ca minti si calomniezi un om care nu ti-a facut nimic rau.
Trecand peste faptul ca m-ai mintit cu nerusinare si de fapt BOR nu crede lucrurile pe care TU ai spus ca le crede, cartea pe care mi-ai dat-o in link nu are nicio dovada la randu-i despre apartenenta parintelui la practici eretice. In carte se incearca explicarea din perspectiva antroposofica a picturii parintelui, dar niciunde parintele Arsenie nu a spus ca a intentionat sa picteze in stil sau simbolism antroposofic. Orice istoric al artei stie ca o lucrare artistica trebuie sa fie atent analizata in intreg contextul ei pentru a incepe macar sa intelegi ce a intentionat sa transmita autorul. De asemenea in carte se spune ca Securitatea l-ar fi vazut pe parinte participand la intalniri antroposofice, dar nu aduce nicio dovada solida in acest sens. Unde sunt acele documente care atesta ceea ce afirma presupusa "securitate"? Daca acele documente macar exista sunt ele de incredere? Trebuie sa retinem ca securitatea a incercat in nenumarate randuri sa slabeasca influenta parintelui Arsenie deoarece nu se potrivea cu propaganda ateista de indobitocire a populatiei.
Si nu in ultimul rand, inca astept de la tine dovezi in scrierile parintelui Arsenie care atesta fara niciun dubiu ca avea astfel de credinte eretice. Pana reusesti sa gasesti dovezi in scrierile lui toata idiotenia asta cu antroposofia va ramane o teorie a conspiratiei retardata intretinuta de oameni creduli si naivi care sunt frustrati pe propria lor viata mizerabila.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ia gandeste-te: pentru canonizare au cerut referate despre picturile sale. De ce le-au cerut? Pentru ca pot fi privite drept obstacol pentru canonizare.

Din comunicat rezulta ca in sanul BOR exista o tabara pro-Boca si o tabara anti-Boca. De ce ar exista tabara anti-Boca daca el n-a facut nimic rau?

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pe urma Boca era observat pentru a afla daca unelteste contra regimului. Documentele respective nu erau menite sa fie date publicitatii. N-a fost niciodata intentia Securitatii sa prezinte publicului acele informatii pe care ei le considerau secrete.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu exista nicio tabara "anti-Boca". Se vede ca habar nu ai ce presupune documentatia pentru canonizare. Lucrul asta e standard pentru orice om propus spre canonizare. Analiza amanuntita a operelor persoanei respective de orice fel. De aici si pana la concluzia ta e cale lunga.
Parintele Arsenie a fost urmarit de comunisti fiindca regimul era ateu si ateismul fanatic nu se prea pupa cu un calugar ortodox la care vine multa lume pentru indrumare spirituala.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Până la luarea unei decizii finale, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe recomandă clericilor și credincioșilor – *indiferent dacă susțin canonizarea sau se opun acesteia* – să aștepte cu rugăciune și răbdare rezultatul final al subcomisiei sinodale, *evitând atât idealizarea excesivă a persoanei părintelui Arsenie Boca, cât și denigrarea lui.*"

Stelutele sunt de la mine. Din textele dintre selute e clar ca sunt doua tabere opuse. Pe YouTube sunt marturii ale altor calugari care-l acuza pe Boca de erezie. https://www.youtube.com/watch?v=w9AAI9iwvkM si https://www.youtube.com/watch?v=E7wqUJD2seQ

In plus faci o confuzie: sarcina securistilor nu era sa-l compromita, ci sa afle ce face. Alea erau documente de uz intern, nu erau menite sa fie publicate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Din nou si din nou se arata incultura ta si dorinta de calomniere. Bineinteles ca BOR a comunicat oamenilor sa nici nu-l denigreze, dar sa nici nu-l idealizeze. Asta e procedura cu orice sfant propus spre canonizare. Fiindca pana cand nu decide o autoritate bisericeasca daca un om e sfant sau nu exista pericolul ca oamenii fie sa denigreze un sfant fie sa idealizeze un om care nu e sfant. Din nou ma repet, asta e procedura standard cu oricine propus pentru canonizare. BOR indeamna la o atitudine moderata si grijulie pentru ca se presupune ca trebuie sa fim grijuli in orice situatie in care exista o necunoscuta.
Cat despre calugari, si ce daca sunt impotriva parintelui Arsenie? Vad ca si tu esti impotriva lui. Doar fiindca exista oameni cu ura irationala si demonica impotriva unui sfant nu inseamna ca persoana respectiva nu e sfant. De asta are si loc o investigatie, sa se vada daca e sfant sau nu. Si in functie de decizia Sinodului se va afla daca parintele Arsenie e sfant sau nu. Si crede-ma ca Dumnezeu n-o sa permita o nedreptate in cazul unei canonizari. Dumnezeu a lasat Biserica pe pamant cu un scop si n-a parasit-o nicio secunda. Decizia Sinodului va fi decizia lui Dumnezeu si nu a unor oameni frustrati pe viata cum esti tu.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ha, ha, ha, pe mine chestia cu canonizarea nu ma deranjeaza: nici ca-l fac sfant, nici ca refuza sa-l faca sfant. Tot ce spuneam este ca cei care-l infiereaza ca eretic au motive reale (nu imaginare) sa faca asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu mi se pare ca au vreun motiv "real". Niciunde in scrierile sale nu apare vreo invatatura eretica. De ce oare? De ce oare, daca chiar ar fi fost un eretic, nu si-a expus absolut nicaieri vreo invatatura eretica.
Spre deosebire de tine am citit lucrarile parintelui si nu exista niciun motiv real sa fie acuzat de vreo erezie.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce trebuie înțeles de aici: indiferent ce va hotărî Sinodul cu privire la Boca va ieși scandal mare în sânul Bisericii. Singura modalitate de a evita scandalul este să nu hotărască nimic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Iarasi o minciuna din partea ta. De ce ar iesi scandal? Hotararea Sinodului e hotararea lui Dumnezeu. Daca Sinodul va hotari ca parintele e sfant n-o sa fie niciun fel de scandal fiindca asta e voia lui Dumnezeu. Nu ai absolut niciun motiv sa crezi ca "va iesi scandal"

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ba da: esti rupt de realitate daca nu-ti dai seama ca se confrunta acerb doua tabere. Fiecare dintre cele doua tabere considera ca in cealalta tabara se afla tradatorii ortodoxiei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Poti sa-mi numesti explicit "tabara" care spune ca parintele Arsenie n-ar trebui sa fie canonizat?
Sunt constient ca exista anumiti oameni care sunt impotriva canonizarii lui, de exemplu tu la pachet cu ignoranta ta. Dar in afara de ciudati pe TPU exista persoane cu adevarat importante in biserica care sa conteste sfintenia parintelui?

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ti-am dat deja doua linkuri la YouTube, mai cauta si singur daca esti lipsit de informatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna, a aparut camera video intre timp

| Celcestietot a răspuns:

Mai sunt oameni pot face minuni, doar că sunt puțini și cam retrași de societate, de aceea nu se văd.

| LPCTSTR a răspuns:

"Se ascund", "nu sunt sfiniti, sunt cei cu har", "sunt, dar nu ii vezi tu", etc.
Bu*lshit ilogic, ca orice alta chestie legata de religie.

| Algo098 a răspuns:

Un Dz adevarat, infinit si atotputernic nu e interesat de lucruri fara valoare, nu se bucura la nimicuri si nu se ocupa cu minuni ca sa impresioneze niste fiinte finite cu valoare zero pentru el. De aceea, toate povestile cu minuni legate de Dz, sfinti si spiridusi sunt niste povesti primitive false, mincinoase si absurde. Nu a existat si nu exista nici un Dz, nici un sfant si nici o minune. Toate sunt fantezii. Pe vremea aceea, oamenii erau mai primitivi, mai usor de inselat si apareau mai multe "minuni". Acum e mai greu de inventat minuni ca nu le mai crede nimeni.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

Ba da, Arsenie Boca era mentalist (citeste: hipnotizor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista reiki, dar nu sunt crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa gândeam și eu până am calculat timpul dintre minunile înregistrate în Biblie și numărul oamenilor ce puteau face asta. A dat un procent destul de mic și asta în raport cu faptul că Dumnezeu avea nevoie de simboluri multe pentru a-L arăta pe Domnul Isus. Acum... cu credința înainte că mai mult nu avem nevoie, până la urmă te vrea bun, nu superom. Te face El superom după, dar demonstrează că meriți între semenii tăi.[Apropo de "Odată cu mari puteri vin și mari responsabilități." laughing]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luca 11:29-30

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=11

| Whateverrr a răspuns:

Pentru ca nu au existat niciodata sfinti, conform Bibliei.

| alex598 a răspuns:

Sunt. Din păcate majoritatea sunt în Africa și Asia. Dar sunt și în vest. Doar că mai puțini. Eu am văzut oameni care fac minuni. Păcat doar că sunt așa rari.

| mentholinks explică (pentru alex598):

Si ce minuni au facut?