| Lightdark a întrebat:

Daca azi am mâncat o bomboana de ciocolata mâine mă pot împărtăși și mărturisi țin să precizez că nu mai sunt un copil mic e păcat? Pur și simplu îmi era pofta și nici nu prea avea ce manca de post abia se făcea tocănița

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți.

| anonimg a răspuns:

Descarcă aplicația EGW Writings2 din Magazin play, și acolo vei găsi cartea "Calea către Hristos". Vei învăța astfel și vei cunoaște cum trebuie să trăiască omul înaintea lui Dumnezeu. Vei învăța ce este postul și cum Îl cere Dumnezeu de la noi să îl ținem, și care este legătura dintre stomac și lumea spirituală nevăzută.

| Dragobeta a răspuns:

O singura bomboana nu este pacat. Mergi si te impartaseste.

| Lightdark explică (pentru Dragobeta):

Pai nu a fost doar una că azi dimineață nu știu cum am făcut că am mai mâncat una și am mâncat și niște Delma cu pâine care scria că poate conține urme de lapte

| Dragobeta a răspuns (pentru Lightdark):

"Poate". Dar nu au intotdeauna. Se poate intampla dar nu e sigur.

| EestiSodalane a răspuns:

De spovedit te poți spovedi oricând și în orice condiții. Când mergi la spovedanie întreabă-l pe duhovnic dacă te poți împărtăși și îți zice el.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Postul este o recomandare, nu o obligație.

| Ana37181920 a răspuns:

Hei! Cel mai bine este ca înainte de Slujba sa mergi direct la parintele si sa îl intrebi daca te poti împărtăși. Daca parintele tau duhovnic slujește la Biserica unde mergi sa te împărtășești, îl intrebi direct pe el. Cred totuși ca nu se va supăra, mergi cu curaj la el, va aprecia mult ca te-ai gândit la asta. happy

Daca ai peste 7 ani, sa începi sa te si spovedești regulat, ca sa fii spovedit pentru Sf Împărtășanie.

Daca mai ai alte întrebări, pune-le, este foarte important sa iti păstrezi curăția sufleteasca si trupească! Post cu folos si Sfânta Împărtășanie cu bine!?

| Ana37181920 a răspuns (pentru Ana37181920):

Scuze, fără acele semne de întrebare de la final!

Zi binecuvântata sa ai, om bun! happy