| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva este bolnav, și se roagă din tot sufletul pentru sănătate în ajunul Crăciunului credeți că există posibilitatea unei minuni?

39 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Da.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Se spune ca in ajunul Craciunului se deschid cerurile, iar cei cu inima curata si placuti lui Dumnezeu pot auzi pe ingeri cantand. In acest moment dorintele cele mai arzatoare si curate ale oamenilor ridicate catre Dumnezeu se vor indeplini.

| Octavian199 a răspuns:

6684464. Ia sa ma rog si eu sa vad daca ma fac bine de malformatia pe care o am? Oare dispare?

| Octavian199 a răspuns:

Craciunul e o sarbatoare pagana(imprumutata), la fel si pastele.

| DeyCj a răspuns:

Sunt superstiții, dar ideea e ca orice superstiție ar fi, dacă tu ca om crezi real că acel lucru chiar te ajută, atunci te va ajuta.
Ce se întâmplă de fapt;
Aici vorbim de energii, cume e energia gândului.Cu gândul omul poate face orice, fără să-și dea seama, de unde și vorba că omul sfințește locul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Și dacă nu crezi în Dumnezeu și nu te rogi dispare? Contează mult să te rogi

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa o luam altcumva.Cat se roaga parintii copiilor bolnavi de cancer, de ce nu ii ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Pentru că cine este condamnat la suferință aici pe Pământ, este condamnat la fericire veșnică acolo în cer! Trebuie doar fii cu Dumnezeu și să nu-ți pierzi niciodată credința

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De existat, exista, indiferent daca te rogi sau nu, indiferent de zi.

| Mircea08 a răspuns:

Nu conteaza momentul in care te rogi

| Nilsson a răspuns:

Imi place sa cred ca da, si nu doar in preajma sarbatorilor de iarna ci tot timpul.

| Panamax a răspuns:

Nu exista o data anume pentru asta.
Mintea trebuie sa o ai deschisa si convingerea ca o sa fii ascultat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Stai ca vine unul acuși sa îți zică cum acei copii merita sa aibă cancer ca parintii au fost nașpa pe lumea asta. Ba chiar o sa dea vina și pe tine ca ești un păcătos

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar dacă se roagă sa găsească un medic bun

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Câți bolnavi de cancer vindecați de rugăciune ai văzut? Ar trebui sa nu mai fine nimeni în spitale de craciun

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Tare asta rolling on the floor

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

"se roagă din tot sufletul"

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Mereu exista o minune

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Copii bolnavi de cancer au un suflet mic, sigur se roaga din tot sufletul lor și peste încă.

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Cine vorbeste despre suflete... laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Deci nu ai niciun răspuns la ce am scris mai sus nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am eu un răspuns! Pt copii de cancer, Dumnezeu are un plan mare și bine stabilit. Dorește să îi facă îngeri ca ei apoi să trăiască veșnic în pace și fericire! De aia. Dacă Dumnezeu ne dă să suferim este cu un scop! Nimic pe acest pământ nu se întâmplă cu un scop, iar tu dacă crezi sau nu în Dumnezeu nu îmi pasă, dar îți zic un lucru sigur! Atunci când vei simți că moartea îți suflă în ceafă, vei alerga cu toată ființa ta la Dumnezeu și tare vei plânge că nu ai crezut și nu ai păzit Legile Lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci practic îți răspunzi singuri la întrebări. Te provoc și pe tine asa cum am mai provocat niște personaje de aici. Fa o vizita la un spital de oncologie pentru copii și spune-le părinților ălora care veghează zi și noapte la capul copiilor cum un bătrânel pe un nor are un plan bine pus la punct și de aia le ia copilul și îl omoară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dumnezeu are tot dreptul să ia viața. El ne-o dă și el știe când e cel mai bine să plecăm. Noi oamenii nu înțelegem! Uite eu de exemplu de mic mă tot chinui și acum când să mă bucur și eu, surpriză! Sunt suspect de o boală a sistemului nervos. Ce să fac omule? Dacă plâng rezolv ceva? Nu. Dacă hulesc pe Dumnezeu? Nici atât, poate vin peste mine și alte boli. Singura speranță e să mă rog

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cine spune? Vorbesti despre o traditie populara a unor oameni din mediul rural, analfabeti in general. Este doar momentul cand, mitologic si simbolic, anul moare si invie. La fel si soarele. Un moment de panica pentru oamenii arhaici.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un bullshit psihologic. Dupa ce mori faci puf. Incetezi sa existi, constiinta dispare, trupul la fel. La revedere, game over.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Există viață după moarte, asta știu sigur. Nu dispare decât trupul în pământ, iar sufletul este veșnic

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii "sigur"? Este doar parerea ta. Nu este avizata stiintific, nu ai dovezi stiintifice. Deci parerea ta este subiectiva si nula.

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Pai stai... ca ai scris mai multe prostii. Te referi la intrebarea adresata mie? "Câți bolnavi de cancer vindecați de rugăciune ai văzut?"? Atunci nici unul, nimeni nu a vazut pentru ca rugaciunea nu vindeca.
Dar am vazut o copila bolnava de leucemie vindecata de Dumnezeu(dupa multa rugaciune). Iti dau adresa spitalului la care a fost sa vorbesti cu doctorii de acolo sa te convingi, ei au vazut mai multi oameni vindecati de Dumnezeu(spitalul fiind si cel mai apropiat de multe Biserici Crestine dupa Evanghelie), iti vor explica ei de ce cred ca au fost vindecati de Dumnezeu si te vor lamuri si in cazul fetitei.
Daca nu vrei sa te duci sa te documentezi, stai in continuare pe site si comenteaza ca un ignorant in continuare happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Deci zici ca rugăciune nu vindeca și pe urma zici sa ma duc sa întreb ca vindeca? Cum vine asta?

Normal ca la un spital condus de biserica apar minuni. Nici nu se putea altfel