| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva este bolnav, și se roagă din tot sufletul pentru sănătate în ajunul Crăciunului credeți că există posibilitatea unei minuni?

39 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

"ei au vazut mai multi oameni vindecati de Dumnezeu" apoi tu raspunzi "sa ma duc sa întreb ca (rugaciunea)vindeca?". Apropo de "ca un ignorant in continuare happy " Te descurci bine in "continuare".
laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Devii incoerent...

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu am zis ca este adevarat. Am zis ca ''se spune". Nu le lua oamenilor speranta, unii doar din ea traiesc. O seara frumoasa!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cine "spune"? Babele, superstitiosii, analfabetii? Nu are nicio logica!
Daca asta este singura lor "speranta", trebuie revizuita!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce demonstreaza asta? Daca cineva, de frica mortii iminente, ajunge sa creada ca poate trai vesnic, asta arata ca credinta lui este irationala, deoarece e nevoie ca ratiunea sa fie neutralizata de frica, ca sa creada asa ceva.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nevoie are Dumnezeu sa omoare copii, ca sa faca ingeri? Citeste Biblia, si vei vedea ca ingerii sunt fiinte fara liber arbitru, duhuri slujitoare pe care Dumnezeu le creeaza direct. Ai grija cu blasfemiile, Domnului nu ii place sa Il acuzi ca face ingeri prin metode sadice.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate, asta le si spune popa, si saracii de multe ori cred.

| minrest a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ai vrea sa ai o speranta falsa, si doar din ea sa traiesti? De exemplu, sa zicem ca ai suferi de o boala greu vindecabila; ce ai prefera? Sa ti se dea o aspirina pe zi, si sa ti se spuna ca e un medicament minune, care te va vindeca; sau sa ti se spuna adevarul, ca sa stii ce tratament sa adopti, si ce ti se poate intampla?

| minrest a răspuns:

Nu e bine sa iti pui speranta in ajunul craciunului, decat daca ti-o pui pentru sarmale si cozonaci. Oricine se roaga din tot sufletul, caci nimeni nu vrea sa fie bolnav; nu asta e criteriul de departajare.