| izuca333 a întrebat:

Daca cineva(periculos) v-ar ameninta ca va omoara copilul/copiii daca nu treceti la alta religie, ati trece la acea religie de la ortodoxa/catolica sau v-ati lasa copiii sa moara pentru aceasta religie?

Răspuns Câştigător
| ochiverzi91 a răspuns:

Doamne fereste...eu spun sa mergi la politie. Sa vorbesti cu acea persoana si intre timp sa o inregistrezi si sa dai inregistrarea la politie. Incearca sa scoti cat mai multe de la ea.

| izuca333 explică (pentru ochiverzi91):

Am pus intrebarea asta nu pentru ca mi se intampla, doamne fereste, ci pentru ca anumiti copii de la mine din clasa(a 8-a), cand s-a pus problema asta la ora de religie mi-au spus ca eu nu ar trece la alta religie si ca si-ar lasa copii sa moare pentru le-ar face un bine copiilor sa moare decat sa treaca si eu la alta religie.

| ochiverzi91 a răspuns (pentru izuca333):

Asta pentru ca nu au copii si nu stiu cum e.dar cand o sa aiba copii vor lasa totul pentru ei

| izuca333 explică (pentru ochiverzi91):

Exact!

30 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cretin să fi să îți ucizi copiii din așa o prostie. Dacă aș avea o religie și copii normal că mi-aș schimba-o pentru că nu contează de fapt ce te declar și în ce crezi iar tu poți să crezi în ce vrei chiar dacă te declari de altă religie de ochii lumii.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

In gandul meu voi fi in continuare satanist-modern, in acte pot fi si pocait de ziua a 7a.

| Dumnezău a răspuns:

Asa a facut Brancoveanu,nu s-a conformat cu ce-i ziceau otomanii,si i-au facut turcii cotlete familia.

Pentru religie nu se merita sa mori.Dar nici sa te intorci dupa cum bate vantul nu se merita,daca ai si o religie decenta,gen budismul sau agnosticismul. Oricum,chiar daca,oficial,treci la o alta,tot poti face ce-ti taie capul,si dpdv confesional, sa fii tot liber, chiar daca opinia ta contravine cu ce ai prin acte la capitolul religie.Copiii sunt o chestie de pret daca ii educi calumea,si ii mulezi pe un comportament decent si inteligent.Da' daca as avea un drac manelist sau superficial dupa mine, sa-l faca si hamburger, ca tot mi se rupe.

| Woodenpints91 a răspuns:

De asta nu-i bine să faci copii.

| izuca333 explică (pentru Woodenpints91):

Cati ani ai? Din curiozitate...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru izuca333):

Scrie şi la profilul meu şi la nickname. 21

| eandopuncttk a răspuns:

Du-te bã. arunca-te in primul lac si stai la fund o perioada

| izuca333 explică (pentru eandopuncttk):

Mie imi zici asta? de ce? Eu ti-am pus o intrebare daca ti s-ar intampla asta(prin absurd) ce ai face? daca vrei sa raspunzi bine, daca nu iarasi bine!

| eandopuncttk a răspuns (pentru izuca333):

Ai stat macar o secunda sa gandesti inainte de a scrie ceea ce ai scris? nu prea as crede

| izuca333 explică (pentru eandopuncttk):

Prin ce dovedesc ca nu am stat sa ma gandesc? Ce am spus aiurea?

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

*Vorbesc din punctul de vedere al unui ateu ce sunt*
Pai, pun naibii mana pe topor si apoi sa vina ala incoa la mine sa-l aranjez putin. Adica te lupti pentru ce e al tau cu pretul vietii, adica nu mori ca o baba in spital, mori pentru o cauza.

| izuca333 explică (pentru Mirciuuuuuuuu):

Deci ti-ai schimba religie(in cazul in care nu poti face nimic, decat sa alegi intre moartea copiilor tai si alta religie, de exemplu islamica)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti ceva cu religiile astazi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu intai il bag sapte metri sub pamant pe ala care-mi ameninta copiii si apoi mai vad eu.

| KatnissEverdeen a răspuns:

Păi Dimitrie Cantemir a renunțat la copii lui pentru religie ...eu nu pot să-mi spun părerea căci n-am copii deci nu stiu cum e să fi părinte - așa că nu pot răspunde eu.

Am dat doar o informație deci n-am pretenții să primesc funda big grin.

Interesantă întrebare... însă se pare că unora nu le pasă.

| izuca333 explică (pentru KatnissEverdeen):

Multumesc de parere.dar ce ai face...imagineaza-ti ca ai fi parinte chiar nu ai nicio idee cum e sa ai copil.eu cred ca e o dragoste mai mare decat cea a parintilor

| KatnissEverdeen a răspuns (pentru izuca333):

Păi... uite ce aș face ( te avertizez că e cam dubios răspunsul )
Aș zice aceluia că imi schimb religia... mi-aș duce copii undeva in siguranta ( la niste rude )... apoi m-aș sinucide.
Astfel nici copii mei nu vor avea de suferit... nici eu n-o să-mi duc viața inchinându-mă altor zei.

Aș da viața mea pentru ei.

Ce părere ai despre răspunsul meu?

| izuca333 explică (pentru KatnissEverdeen):

Crezi ca aitai copii nu ar suferi daca tu ai muri? Si de ce sa nu traiesti in alta religie dar in sufletul tau tot ortodox sa fi? asa nu ar sti nimeni ce este in sufletul tau, iar la alti zei te-ai inchina doar de fatada...cred intr-adevar ca e cam deplasat raspunsul tau...

| KatnissEverdeen a răspuns (pentru izuca333):

Am văzut documentare istorice. in care crestinii erau asupriti. Erau pusi pe carbuni si erau intrebati daca isi schimba religia...ei ziceau nu si mureau in chinuri ( taiati bucata cu bucata ) - studiaza aceste lucruri daca tot ai discutat despre asta la religie. Am văzut o grămadă de documentare de acest gen... așa că ce aș face eu e mult mai ușor ( nu-s emo în caz că te intrebai )

Dacă răspunsul meu e deplasat se pare că și eu sunt deplasată.mda se pare că nu am toate tiglele pe casa

| Thunder a răspuns (pentru KatnissEverdeen):

Hai sa nu le spalam pacatele crestinilor si te intreb: ai vazut ce modalitati de tortura aveau crestinii in timpul inchizitiei? Astia saracii sunt doar niste martiri si nu au facut rau nici macar unui tantar de-a lungul istoriei. Amin.

| KatnissEverdeen a răspuns (pentru Thunder):

Http://fara-secrete.blogspot.com/......e-ale.html
Se pare că erau foarte creativi

| Thunder a răspuns (pentru KatnissEverdeen):

Creierelor lor diabolice, nebune, bolnave si pline de creativitate, bineinteles constructiva, au luat viata multor oameni pentru ca se jucau ei de-a zeii pe pamant. Bravo lor. Slava nebunilor.

| ochiverzi91 a răspuns (pentru KatnissEverdeen):

Cat de usor e sa vorbesti ca te-ai sinucide, cum poti vorbi atat de usor despre asta? Crezi ca daca crestinii erau pusi pe carbuni si chinuiti inseamna ca ar trebui sa iti iei viata? Doar cand ai ajunge in acel moment de a-ti lua viata sau de a fi chinuita te-ai c**a pe tine laughing Usor sa scrii cateva cuvinte.

| xdiduuu a răspuns:

Doamne fereste ce intrebare proasta

| Linilerei a răspuns:

Sărind peste faptul că datorită secolului în care trăim și circumstanțelor așa ceva nu ar avea loc, pur și simplu aș suna la poliție. Să zicem că prin absurd s-ar întâmpla asta. La poliție și gata. Nu am copii, iar familia mea crede în ce vrea. Eu nu mă încadrez în nici o religie. Ar fi irelevant oricum.

| Raizen1996 a răspuns:

Ascundeti copii si cei drai tie si infruntai pe aia desigur cu ceva arma in mana rolling on the floorandoando are dreptate

| AlexeDiana a răspuns:

Daca cineva m-ar ameninta pe mine asa eu as trece la cealalta religie decat sa omoare pe cineva drag mie.