| RAY a întrebat:

Nu inteleg ceva legat de biserica catolica-ortodoxa, am aflat ca exista biserica greco-catolica, de ce ortodoxii nu au trecut la catolici? Era necesara o noua religie?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Greo-catolicismul nu e o sectă ortodoxă, ci e încercarea catoliciilor pe ai converti pe estici la catolicism.

| RAY explică (pentru SG1995):

Greo-catolicismul practic sunt catolici in toate?

9 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Marea Schismă din 1054 este un eveniment ce a împărțit creștinismul în două mari ramuri, vestică (catolică) și estică (ortodoxă). Anul în care s-a petrecut este 1054, deși tensiunile datau de multă vreme între creștinătatea latină și cea greacă. Principalele cauze rezidă în disputele asupra autorității papale și inserării clauzei Filioque în Crezul de la Niceea, deși au existat și cauze minore, cum ar fi disputele legate de jurisdicția asupra anumitor regiuni, sau de alte practici liturgice. (Wiki)

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

Juristictia e o cauză mare. Estici considerau că Primatul trebuie să fie în Alexandria, vestici considerau că la Roma. Astfel și-au dat rekt unii altora.

| Hammurabi a răspuns:

Păi eu le încurc? Tu vorbești de biserica catolică-ortodoxă care nu există.
Eu am răspuns la întrebarea ta de ce ortodocșii (așa se scrie) nu au trecut la catolici.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Intrebarea era pentru orto si catolici

| Hammurabi a răspuns:

Greco-catolicii sunt catolici. N-au legătură cu ortodoxia.

| AC4S4 a răspuns:

Biserica Romano-Catolică este una universală. Nu se pot diferenția catolicii din Spania de cei din Italia (de exemplu), se dă un ordin, e valabil pentru toți.
Pe când, în țările ortodoxe, fiecare țară are propria biserică (Biserica Ortodoxă Română, Biserica Ortodoxă Rusă, etc.). Deciziile unei biserici nu o influențează pe alta.
S-a făcut Biserica Greco-Catolică pentru a nu fi complet sub influența Vaticanului.

Cred că dacă în loc de Biserica Greco-Catolică ar fi fost Biserica Romano-Catolică în Transilvania, astăzi mulți români transilvăneni ar fi fost romano-catolici, pentru că s-ar fi impus mai accentuat doctrinele catolicilor. În schimb, Biserica Greco-Catolică era ceva de genul: ne declarăm catolici, dar suntem ortodocși. De la greco-catolici repede s-au schimbat înapoi la ortodocși, nu a fost greu.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Greșit my bro. Nu s-a schimbat nimeni. Pe scurt: Catolici au zis că vor atrage ortodocși dacă vor preluat tipologia lor liturgică, zis și făcut, estici au trevut și ei la catolicism. Cea urmat? Păi când Dej a venit la putere a dus o campanie anti-vest BOR a profitat de asta si a cerut intrarea în ilegalitate a catolicismului de rit estic. Asta s-a și întâmplat. Preoți greco-catolici închiși și bisericile luat de BOR.