| AvalohAlyn a întrebat:

Daca crezi in Dumnezeu, in Mantuitorul Iisus Hristos trebuie si sa-L cunosti.Eu cred ca nu e de ajuns sa crezi in El, sa te spovedesti sa te impartasesti(sunt foarte importante si acestea), sa mergi la Biserica si atat.Important este pe langa acestea si sa-L cunosti cu adevarat.Sa stii totul despre El.Sa stii cuvintele Lui, Sensul si rostul cuvintelor Lui.Sa citesti vietile Sfintilor si cuvinte intelepte ale Sfintilor Parinti.Din pacate majoritatea crestinilor poate din Romania prefera sa creada in El habotnic nestiind sensul si rostul cuvintelor Lui.Habotnicia este daunatoare insa credinta adevarata si pura nu, care are si ratiune bineinteles.Voi Il cunoasteti pe Dumnezeu? Ce parere aveti de cele spuse de mine?

Răspuns Câştigător
| WhiteWolf7 a răspuns:

Nu numai sa stii acele lucruri. Important este sa intelegi, Sa SIMTI si sa crezi sincer.Nu stiu exact care este ordinea, nu mi-aduc aminte cum a fost la mine. Iar despre stiut...ei bine, nu poti sti totul despre el, nimeni nu stie. Chiar nimeni, deci asta iese din discutie. Iar dupa parerea mea, nu trebuie sa iei alndala cuvintele Lui s sa le memorezi, cum ai spus si tu, sa le stii sensul si rostul, dar pe langa asta, sa le compari cu experiente din viata ta, cu ceea ce ti-au povestit altii, sa iti formezi propria varianta pe care sa o discuti cu cei apropiati si sa o aplici in viata. Daca totul merge bine, atunci ai gasit Sensul de care vorbesti. Si culmea e ca acest sens este sau probabil ca este diferit de la persoana la persoana, nu functioneaza la fel pentru mai multi oameni.Parerea mea. Daca il cunosc? Nu, nu cred, dar incerc in felul meu. De curiozitate, cati ani ai?

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Perceptia sau revelatia mea cu privire la Dumnezeu va determina relatia mea cu El si modul de viata pe care il voi adopta.Perceptia multor oameni despre Dumnezeu este contaminata de religie, mai degraba decat de adevarul pe care Scriptura ni-l releveaza cu privire la El.

| danay72 a răspuns:

Pentru al cunoaste pe Dumnezeu si pe Isus Cristos, asa cum ai zis trebuie sa studiem Biblia, pentru ca ea ne ajuta sa cunoastem ce ne cere Dumnezeu si e important ca sa si aplicam sfaturile oferite. 1Ioan5:3

| 4b a răspuns:

Cand esti interesat de o persoana, faci tat ce-ti sta in putinta ca s-o cunosti mai bine...asa este si cu Dumnezeu; cine vrea sa-L cunoasca, se intereseaza de El, cerceteaza, citeste, etc.
Te ''spovedesti'' numai Lui, iar Sfant este unul singur, EL...asta e parerea mea despre cele spuse de tine.
Salutwinking

| RAY a răspuns:

Iadul vesnic, arderea vesnica chiar daca crezi in dumnezeu si i respecti poruncile tot in iad ajungi ca nul accepti pe isus, evrei aia gazati sunt in iad nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fa aceasta si vei fi viu

| WhatheWow a răspuns:

Deja ești fanatic religios!

| AvalohAlyn explică (pentru WhatheWow):

Ai citit bine? Tocmai am zis ca nu trebuie sa avem o credinta habotnica si fatarnica.M-am referit ca trebuie sa citesti, sa citesti, sa te informezi, sa afli sensul si rostul cuvintelor lui Hristos.Asta inseamna fanatism? Ai o parere eronata.Doamne fereste.Auzi fanatic.Nici nu stii ce inseamna fanatismul.Ha!

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

Au fost si atei, au fost si musulmani si budisti care L-au cunoscut pe Dumnezeu. Experienta lor le-a schimbat viata.Eu consider ca crestinismul este adevarat.Cunosc celelate credinte in mare.Si am ajuns la concluzia ca Hristos este Calea, Adevarul si Viata.Am citit despre celelalte religii si nici una nu m-a convins.Am citit si motivele sau ''argumentele'' ateiste si nu m-au convins.

| WhatheWow a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu am citit foarte bine însă ție ţi se pare normal; nu numai că crezi în Iisus, trebuie să-i înveți cuvintele bla, bla, bla și nu-i îndeajuns trebuie să cunoști toţi sfinţii, să te închini și lor! Ăsta e fanatism prietene!

| AvalohAlyn explică (pentru WhatheWow):

A fi fanatic nu inseamna asta.Clar.A cunoaste cuvintele lui Dumnezeu nu inseamna fanatism. Fanatism e atunci cand mori si omori pentru asa zisa credinta, cand se fac atentate in numele credintei etc.

| Zenit313 a răspuns:

De ce trebuie sa fim neaparat crestini ca sa il cunoastem pe Dumenzeu?!

Nu este cam arogant din partea ta sa spui ca doar religia ta este adevarata?!
Sa nu mai mentionez ca tu nici nu cunosti celelalte religii, dar totusi spui ca nu sunt adevarate! laughing

Răspuns utilizator avertizat