| Delia888654468 a întrebat:

Dacă de ziua Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil cade într-o miercuri de mai ține post?

13 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

In Biblie nu este scris nicaieri ca Gavril ar fi un arhanghel.Este o alta minciuna inventata de crestini.
Gabriel la evrei era o functie, un fel de bodyguard care facea si pe postasul din cand in cand.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

De unde scoti asta cu functiile?

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Urmaresc un forum unde se discuta despre iudaism, si am cumparat niste carti recomandate acolo.Se numeste Consulenza ebraica.Si am mai fost pe la conferinte despre iudaism, hinduism, gnosticism si altele.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Și scria acolo că Satan sau Gabriel sunt "funcții"?
Îmi dau seama cât sunt de adevărate cărțile alea laughing

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Razi degeaba.
Cauta pe traducerea corecta pentru gabriel
Inseamna mesager pentru un El. Intelesul ebraic al numelui Gabriel este interpretat si ca " omul/barbatul puternic al lui Dumnezeu", nicidecum un nume propriu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Bossulică, în realitate Gabriel nu a fost niciun "mesager". Asta este deducerea conform bibliei sau a altor scripturi lipsite de orice sens real, în realitate nu a existat nici Gabriel nici Daniel nici Yehova.
Ce-i drept este o interpretare care are sens din punct de vedere biblic, asta trebuie să recunosc.
M-a amuzat mai mult faptul că citești dintr-o carte care descrie iudaismul că Satan era o funcție și tu chiar crezi asta când de fapt Satan nu are nici cea mai mică legătură cu religiile avraamaice.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Era vorba deste personajul biblic Satan.Pentru evrei era o functie provizorie aceea de acuzator sau ispititor.
Ca exista si in alte mituri este alta poveste.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Http://www.duepassinelmistero.com/HSS.ht1.jpg
La sumerieni era zeul Sarpe geneticianul cel care a modificat ADN-ul unor umanoizi grupul Adam in gradina Eden.
Dar nu a creat ceva de la 0.Era unul ca oricare altul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

"Șarpele" este o alegorie, cred că ți-ai dat seama de asta. Ce-i drept o chestie asemănătoare am citit și eu, doar că fără grădina Edenului, care s-ar putea să fie tot un concept păgân furat de iudeo-creștini. Și Adam nu are legătură cu religia creștină, ci a fost furat tot de la păgâni. Dacă îmi aduc bine aminte, tot prin mitul creației egiptene sau grecești era descris omul creat din pământ. Iudeo-creștinismul a furat și corupt miturile astea și creștinii cred că îi aparțin.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Sumerii au fost primii.Acolo trebuie cautat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu știu dacă sumerienii au fost primii.
http://historylists.org/......tions.html
De fapt, dacă așa stau lucrurile, am citit că s-au găsit în deșertul Gobi artefacte vechi de 18.000 de ani. Probabil că au trăit pe atunci civilizații precursoare civilizațiilor păgâne de la Sumerieni încoace.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, din cate stiu.