| qieiqpalz a întrebat:

Daca doar ma uit la filme pentru adulti fara sa imi frec cucu e pacat?

Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Oare? normal că este,, Oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi preacurvit cu ea în inima sa,,. Aceasta este valabilă și pentru femei. Tocmai aceasta fac oamenii care accesează paginile de internet cu conținut sexual, indecent și pornografic. Ei comit preacurvie în mintea lor și păcatul săvârșit în minte este echivalent cu cel realizat în faptă. De altfel, orice păcat înfăptuit începe în minte. Nu lăsa desfrâul să intre în viața ta!
Neprihănitul Iov spunea:
Făcusem un legământ cu ochii mei, și nu mi-aș fi oprit privirea asupra unei fecioare. (Iov 31:1).
Tot în același context, Iov spune că n-a lăsat inima (mintea) să urmeze ochii și nici să-i fie inima amagită de vreo femeie. Toate aceste lucruri merg într-o progresie. Dacă un bărbat sau o femeie nu-și poate controla instinctele sale sexuale, va permite să-i fie otravită inima prin cuvinte sau imagini care afectează rău, și apoi, mai târziu, inima, adică mintea le va urma ochii sau urechile și vor ajunge să-și distrugă viețile prin imoralitate.
Ce să faci acum?
Ești vinovat de păcatele prezentate mai sus? Nu încerca să ascunzi aceste păcate din pricina că nu ai fost văzut de nimeni dintre oameni. Dumnezeu este omniprezent. Vino la El cu pocăință din inimă și te va ierta așa cum spune în Cuvântul Său, când zice:
Dacă zicem că n-avem păcat, ne înșelăm singuri, și adevărul nu este în noi. Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curațească de orice nelegiuire. (1 Ioan 1:8–9).
Crede din inima în Domnul Isus, mărturisește-ți păcatele, pocăiește-te și apoi nu mai păcătui

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

E pacat sa nu, cum zice si sierra1