| lucianaah1111 a întrebat:

Bună! Am 16 ani, mă masturbez de la 9 ani, pe filme pentru adulți. Sunt fată! Pur și simplu mi-o frec și nu știu cum să fac să scap de această dorință. Ajutor!

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa mai astepti 1-2 ani si sa o faci pe bune, in realitate, adica sa faci sex
nici 16 nu este o varsta rea, dar nu ma pronunt eu fiind major tratez cu persoane majore din acest punct de vederewinking
nu este rau sa te uiti la filme pentru adulti dar foarte rar, obsesiv daca o faci este RAU
privitul la filme pentru adulti ca si "cartea prea multa", creeaza inadaptati, deci cu alte cuvinte fa putin din toate, obsesiile duc la probleme!

| mihai69 a răspuns:

De ce ai vrea să renunți la ceva care îți face plăcere?!?

| doctorandus a răspuns:

Nu e nimic rau in a te masturba. Cei care-ti umplu capul cu "masturbarea dauneaza" sunt bolnavi psihici. In secolul XXI a sustine ca masturbarea dauneaza este simptom de boala mentala.

| Hyperion7 a răspuns:

E firesc.

| Mda01 a răspuns:

De scapat nu cred ca ai cum sa scapi ținând cont ca dependenta e asa mare, singurul lucru pe care il pot recomanda e sa reduci frecventa actului si cu timpul o sa o faci tot mai rar si asa o sa scapi de acest gest, desigur daca reprezinta o problema asa mare pentru tine...

| Sfm08 a răspuns:

Dacă chiar esti o persoană reală care se confruntă cu treaba asta... Încearcă neapărat să nu te mai uiți la filme porno... Maxim o dată pe săptămână. Freacă-ți-o mai rar, încearcă să reduci treptat măcar.

Problema e că uitandu-te mereu la filme porno, o să ai așteptări ca sexul să fie cum vezi in filme porno, iar când vezi că nu o să fie așa(pentru că nu o să fie așa), nu o să ai nici o plăcere să faci sex.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick, Schroeder, Messer si Walker numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbim lucruri diferite.

Eu vorbeam de masturbarea in exces si de vizionarea filmelor porno in exces, care ajung o dependență.

Masturbarea in sine, e ok, cum ai scris.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Nu exista dependenta de masturbare sau de filme porno. Niciun medic nu-ti poate pune un asemenea diagnostic, pentru ca nu este un diagnostic valabil.

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

Părerea mea e că greșești. Sunt multe dependențe care nu sunt încă catalogate medical, asta nu înseamnă că nu există.

Unele dintre ele sunt in curs de cercetare, altele de recunoaștere.

Orice sexolog îți poate spune că vizionarea zilnică de pornografie( ca să nu mă repet zicând dependență) are repercursiuni asupra calității actului sexual.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

"Orice sexolog îți poate spune..."--nu-i adevarat. Din punct de vedere statistic, cei care consuma mai mult porno au mai multe contacte sexuale, iar femeile care consuma porno au contacte sexuale placute.

Si da, dreapta religioasa face spume la gura ca pornografia ar fi "criza de sanatate publica", dar Asociatia Psihiatrica Americana si in general specialistii nu-i dau dreptate.

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

De pe site-ul reginamaria.

Acolo sunt doctori sau fanatici religioși?
E fix ce am spus si eu, masturbarea e bună, dar nu in exces. Pornografia la fel.

Si pe orice site medical, si pe orice site al unui sexolog vei găsi la fel. Nu înțeleg de ce mă contrazici.

"Cum poate fi combatut fenomenul de masturbare excesiva?
Masturbarea compulsiva poate deveni un impediment, atat in viata persoanei afectate, cat si in vietile celor apropiati (familie, partener, prieteni). O persoana care se confrunta cu aceasta problema va tinde sa se izoleze de alti oameni si sa petreaca tot mai mult timp singura, in intimitatea propriei case. De aceea, pentru a putea combate fenomenul de masturbare excesiva, persoanele afectate pot urma cativa pasi, ce le pot fi de ajutor:

consultarea unui specialist - asa cum aminteam anterior, un medic psihiatru, un sexolog sau un psihoterapeut reprezinta un ajutor de prima alegere, pentru cei care se masturbeaza excesiv;
evitarea materialelor pornografice - in acest fel, este eliminat un factor declansator al masturbarii excesive;
intalnirile cu prietenii sau familia, ce le pot distrage atentia de la dorinta de a se masturba;
gasirea unor ocupatii sau hobbyuri - astfel, persoanele care se confrunta cu masturbarea excesiva vor ajunge sa desfasoare activitati constructive, benefice pentru starea psihica si cea emotionala;
frecventarea unor grupuri de sprijin - deseori, interactiunea cu alte persoane care se confrunta cu aceeasi problema, poate fi un bun prilej pentru cei care se masturbeaza compulsiv sa se simta intelesi si acceptati.
Masturbarea este, in principiu un obicei normal si sanatos, atat din punct de vedere sexual, cat si din punct de vedere psihoemotional.

Beneficiile pe care le aduce pot imbunatati considerabil starea celor care practica masturbarea, insa, atunci cand acest obicei capata proportii si devine un comportament exagerat, poate ajunge sa fie considerat o problema."

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Exista medici romani atat de cretini incat cred ca homosexualitatea ar fi o boala. Medicii romani sunt mult ramasi in urma, daca vrei iti dau exemple concrete din manuale de psihiatrie extrem de retrograde.

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

Bine, am inteles. Pot si eu să caut tot atâtea articole care să spună opusul.

Tu poți spune că ale mele sunt scrise de fanatici religioși, eu pot spune că ale tale sunt scrise de ăștia care au sigla curcubeul, am lapsus acum.

Si unii si alții au cercetătorii si doctorii lor.

Cum spui că masturbatea in exces nu e o problemă, tot așa o să imi spui că nici nimfomania nu e o problemă.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Masturbare in exces sunt cazuri extrem de rar intalnite, iar cauza nu este "adictie de porno" ci nivelul hormonilor, piatra la vezica urinara, efecte secundare ale unor medicamente sau pur si simplu o boala psihiatrica, dar care nu are nimic de-a face cu pornografia.

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

Există unii atât de cretini încât cred că pedofilia, zoofilia e o boală...
Dar sunt întradevăr, mai ales in țările dezvoltate, oameni, cu mintea la cap care incep incet încet deocamdată să dezincrimineze pedofilia. Vor urma si celelalte.laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Comiti sofismul "panta alunecoasa". Pedofilia este o boala mentala, nu o orientare sexuala.

https://www.printesaurbana.ro/......slope.html

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

E frumos, când pentru a explica tot felul de chestii mai greu explicabile se găsesc tot felul termeni care sună bine.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Ramanerea in urma din punct de vedere medico-stiintific nu este scuzabila. Degeaba ii aperi pe acei dinozauri. Ei sunt cu 40-50 ani ramasi in urma consensului medical. E ca si cum s-ar limita la medicamentele si aparatele medicale care erau pe piata cu jumatate de secol in urma.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Si nici macar nu mai au scuza ca sunt obligati de Securitate sa scrie ca homosexualitatea e boala.

Din moment ce Nicolae Ceausescu a zis ca e boala, ei trebuiau sa-si sunteze gandirea personala si sa asculte de Conducator. Ca altfel puteau fi invitati la interogatoriu drept dusmani ai clasei muncitoare. Regimul comunist n-a iubit niciodata gandirea critica. Stiintele sociale, ale comportamentului si istoria erau siluite ideologic de stalinisti.

Confunzi responsabilitatea epistemica cu obedienta oarba fata de un semi-analfabet care le stia pe toate. Unii ravnesc si acum la un Tatuc care sa le spuna ce sa faca-n viata, sa reglementeze economia, sa-ti spuna cu cine sa faci sex, cati copii sa faci, de la ce magazine ai voie sa cumperi, sa-ti aprobe sau nu deplasarile in strainatate, sa controleze ce citesti, ce post de radio asculti, etc.

Aia care au scris astfel de manuale sunt rebuturile mentale ale regimului comunist.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Vorbind serios, "Maxim o dată pe săptămână" este delir.

De unde stiu? Iata:

La Regina Maria nu scrie asa ceva.
In niciun tratat de medicina bazata pe dovezi nu scrie asa.

Deci ai scos un sfat medical din burta, semn ca delirezi cu privire la masturbare. Daca nu ai delira, ai putea da o sursa de stiinta mainstream in care ai citit asa ceva. Fac pariu ca nu poti da o astfel de sursa. In general, fac pariu ca nu citesti studii stiintifice de medicina mainstream.

| Sfm08 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, mă prietene, l-am scos din burtă. Eu un site, unde ne mai zicem părerea si cel care întreabă o ia pe cea mai bună.

Fata a zis că vrea să inceteze să o mai facă si eu i-am zis, dacă citești atent, să reducă filmele porno, o dată pe săptămână.

Masturbarea fără filme porno e mult mai ok decât cu filme porno. Dar nah, tu ai studiile tale.

Si dacă reduce filmele porno o să reducă treptat si din masturbare dacă e in exces.

Ai deturnat o discuție simplă cu o mie de studii în engleză doar ca să îi arăți fetei că nu are nici o problemă dacă se masturbează non stop.

Dacă nu ar fi o problemă pentru ea, nu ar fi cerut sfaturi aici.

| doctorandus a răspuns (pentru Sfm08):

Poate fi o problema pentru ea exact din cauza ca niste terapeuti care sunt in realitate bolnavi psihici umplu internetul cu "pericolele masturbarii". Si din cauza ca niste popi si calugari care sunt onanisti, homosexuali, au amante sau merg la prostituate predica impotriva onaniei.