| Kosuchin a întrebat:

Daca Dumnezeu a nimicit Sodoma & Gomora, deoarece locuitorii "au schimbat intrebuintarea fireasca..."[erau homosexuali ], atunci de ce nu a facut nimic si in cazul vechilor greci?
Doar pederastia era promovata in vremea aceea.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe unii i-au pedepsit atunci, ca sa ne ramana noua de pilda, iar altii vor da socoteala la judecata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

@Ema
Mie nu mi se pare normal sa pui un criminal in serie cu un homosexual ( care nu a facut nici un pacat grav, cu exeptia orientari sale sexuale) in acelasi cazan. happy

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Întrebarea ta nu este tocmai corectă. Nu poți compara Sodoma și Gomora cu Grecia antică, actuală, cu Roma sau oricare altă țară. În Sodoma și Gomora totul devenise la modul general, nu mai exista niciun om care să nu fi săvârșit această oribilă faptă. Vezi dialogul dintre Dumnezeu și Avraam:

" Avraam s-a apropiat şi a zis: „Vei nimici Tu oare şi pe cel bun împreună cu cel rău? Poate că în mijlocul cetăţii sunt cincizeci de oameni buni: îi vei nimici oare şi pe ei şi nu vei ierta locul acela din pricina celor cincizeci de oameni buni, care sunt în mijlocul ei? Să omori pe cel bun împreună cu cel rău, aşa ca cel bun să aibă aceeaşi soartă ca cel rău, departe de Tine aşa ceva! Departe de Tine! Cel ce judecă tot pământul nu va face oare dreptate?" Şi Domnul a zis: „Dacă voi găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetăţii, voi ierta tot locul acela din pricina lor." Avraam a luat din nou cuvântul şi a zis: „Iată, am îndrăznit să vorbesc Domnului, eu care nu sunt decât praf şi cenuşă. Poate că din cincizeci de oameni buni vor lipsi cinci: pentru cinci, vei nimici Tu oare toată cetatea?" Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea patruzeci şi cinci de oameni buni." Avraam I-a vorbit mai departe şi a zis: „Poate că se vor găsi în ea numai patruzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici pentru cei patruzeci." Avraam a zis: „Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi. Poate că se vor găsi în ea numai treizeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea treizeci de oameni buni." Avraam a zis: „Iată, am îndrăznit să vorbesc Domnului. Poate că se vor găsi în ea numai douăzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici, pentru cei douăzeci." Avraam a zis: „Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate că se vor găsi în ea numai zece oameni buni." Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni." După ce a isprăvit de vorbit lui Avraam, Domnul a plecat. Şi Avraam s-a întors la locuinţa lui." Genesa 18:23-33.

În Grecia sau Roma antică, această faptă nu era săvârșită de toți oamenii, ci o minoritate era sub acest păcat. Încearcă să nu mai fi așa acuzator la adresa Lui Dumnezeu și dacă tot citești din Biblie, citește bine și corect, nu trunchia adevărul. Oricum, ai timp să te documentezi mai bine timp de o lună cât voi lipsi de pe TPU.

| miradoniz a răspuns:

Pentru mine, păcatul Sodomei NU are legătură cu homosexualitatea! Cel puțin asa scrie în Iezekiel 19-49!

| Polaris a răspuns:

Îi păstrează pe greci pentru mai târziu, să fie fragezi.

| ShowTim3 a răspuns:

happyPf... data viitoare cand o sa am chef sa citesc basme am sa intru la sectiunea religie si am sa rog un credincios sa imi spuna povesti despre Dumnezeu big grin

| Kosuchin explică:

Draga operator, intr-o singura privinta ai dreptate, si anume ca mai toate intrebarile mele au legatura cu religia. Unele puse mai la panarama, altele nu.
Restul sunt pur si simplu speculatiile tale.

| Birjaru a răspuns:

Ca sa nu-i supere pe spartanibig grin

| Foxie2 a răspuns:

Dumnezeu a nimicit Sodoma & Gomora pentru ca nu mai existau credinciosi nu neaparat ca erau numai homosexuali.
Avram l-a intrebat pe Dumnezeu."Doamne, e corect ca sa plateasca si credinciosi pentru necredinciosi?" iar Domnul i-a zis " Daca sunt macar 50 de oameni credinciosi in aceste doua orase, eu voi scapa acestea de la distrugere"si atunci s-a a zis Avram "si daca voi gasi doar 45 de credinciosi?" si Dumnezeu i-a zis"45 de credinciosi daca vei gasi si eu voi scapa acestea de la moarte" iar Avram a zis" si daca voi gasi doar 40 "si Dumnezeu i-a spus "40 deca vei gasi eu voi cruta Sodoma si Gomora" si tot asa pana a zis Avram "si daca voi gasi doar 10 credinciosi?" si Dumnezeu a zis "10 daca gasesti eu voi cruta aceste orase" si s-a dus Avram si a cautat si nu a putut gasi nici macar 10, credinciosi si atunci Dumnezeu l-a scos pe el si pe familia Lui din acele orase si i-a zis sa nu se uite inapoi dar sotia lui s-a uitat si s-a facut stana de piatra.Si a ramas doar el si cele doua fice ale sale.

Poate in grecia au existat mai multi credinciosi decat 10, sau poate Dumnezeu s-a hotarat sa nu mai distruga orasele necredincioase precum a spus ca nu ne va mai ineca ( de la potop).
Doamne ajuta!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Motivul e simplu, grecia nu-l recunostea pe barbos. Daca nu-l recunoaste pe barbos, asta n-are putere asupra lor. Totul e legat de un efect placebo si niste scelerati care atribuie insusiri divine coincidentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usere, m-am uitat in intrebarile tale, majoritatea sunt tendentioase, mai toate au legatura cu religia, dincolo de ele vad in tine o inima rece, suferi de gelozie si invidie, esti o persoana razbunatoare din fire.
In fapt, intrebarile tale sunt menite sa zminteasca userii, lovesti indirect in religie si Dumnezeu fara pic de jena, cred ca la mintea ta nu ai somn pana nu gasesti cele mai tendentioase intrebari si stupide de-a dreptul fara o noima de respect.
Iti place sa dai cu pietre-n balta si apoi sa te uiti cum se necajesc inteleptii sa le scoata, nu pui intrebari ci iti manifesti frustraile aici prin urmare ai invit pe toti userii sa-ti evite intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operator,nu e singurul, si sincer nu am alta solutie decat sa le arat dragostea MEA crestineasca.am subliniat MEA finndca nu vreau sa rusinez crestinii credinciosi de pe site.io ii iubesc si pe ateii astia,dar le platesc cu aceeasi moneda de multe ori.iar tu baka,cand oi vedea o oala de lut ca intreaba olarul si da indicatii ce sa faca,o sa-ti raspund la intrebare.dar sa-ti spun un secret; olarul, rebuturile le aruca la gunoi, si uscaturile le arde sa incalzeasca cuptorul.sa iasa ulcele bune si frumoase.de aia e bun Dumnezeu cu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca D-ZEU se descoperise, la acea vreme, doar evreilor. Ii poti pedepsi dupa legile tale, doar pe cei carora le-ai dat aceste legi si le cunosc. De ex. un roman va fi pedepsit dupa legile romane, pentru o infractiune facuta pe teritoriul Romaniei, nu dupa legile altor state.