| AntipaticuPreasfant a întrebat:

De ce au fost distruse sodoma si gomora?
Fiindca au facut sex anal si oral sau pentru faptul ca au devenit homosexuali?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,pentru ca au schimbat intrebuintarea fireasca a lucrurilor.Iar incepi cu intrebari de acest gen, ca pe urma sa ataci pe cei care iti raspund? Face parte din strategia ta, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Că nu erau cum trebuie la cap, și practicau perversiuni sexuale.

| Danutza27 a răspuns:

Mai omule pune si tu mina si citeste inainte sa intrebi ca te ia lumea de neserios
Într-un dialog pe care patriarhul Avraam îl poartă la Mamvri cu cei trei oaspeţi - prefigurare a Sfintei Treimi -, aflăm că în cele două cetăţi nu s-au aflat nici măcar zece locuitori drepţi înaintea lui Dumnezeu, în ciuda speranţelor pe care Avraam le avea: „«Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?» Iar Domnul i-a zis: «Pentru cei zece nu o voi pierde»". (Facerea 18, 32). Dezastrul care a urmat a constituit un răspuns pentru Avraam.
Apoi, Sfântul Apostol Petru, în a doua sa epistolă, spune că „dacă Dumnezeu a osândit la pieire şi a prefăcut în cenuşă cetăţile Sodoma şi Gomora, ca să slujească de pildă celor ce vor trăi în nelegiuire... înseamnă că Domnul ştie să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii; mai ales pe cei care, în pofta lor necurată, umblă poftind trupul altuia" (II Petru 2, 6-10).
De asemenea, în Epistola lui Iuda, Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor, care se dăduseră ca şi ele la curvie şi au poftit după trupul altuia, ne stau înainte ca o pildă, suferind pedeapsa unui foc veşnic. Totuşi, oamenii aceştia, târâţi de visările lor, îşi pângăresc la fel (ca şi cei din Sodoma) trupul, nesocotesc stăpânirea şi batjocoresc dregătoriile." (Iuda 7, 8).

| Danutza27 a răspuns:

Într-un dialog pe care patriarhul Avraam îl poartă la Mamvri cu cei trei oaspeţi - prefigurare a Sfintei Treimi -, aflăm că în cele două cetăţi nu s-au aflat nici măcar zece locuitori drepţi înaintea lui Dumnezeu, în ciuda speranţelor pe care Avraam le avea: „«Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?» Iar Domnul i-a zis: «Pentru cei zece nu o voi pierde»". (Facerea 18, 32)

| 19marian60 a răspuns:

E vorbas de tine?

| 19marian60 a răspuns:

Il plang pe D-zeu, nu-i ajung 6zile sa-i pedepseasca pe toti care o fac in zilele noastre.Va lucra multe ore suplimentare.Ce zici are vreun rost sa te mai asteptam pe TPU? Pentru orice eventualitate, ma bucur ca am avut ocazia sa-ti citesc stupizeniile.Adio si n-am cuvinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ambele. In Sodoma erau homosexuali, de unde si denumirea de sodomie, iar in Gomora faceau sex oral si anal, de unde termenul de gomorie. In indreptarele bisericesti asa vei intalni pacatele: sodomie si gomorie. De ce sunt pacate? Pentru ca sunt impotriva firii.

| tavadaresti a răspuns:

Pentru ca si-au intors fata de la dumnezeu si au inlocuit pe dumnezeul creator cu dumnezei facuti de mana omeneasca si savarsind orce pacat inpotriva lui dumnezeu, asa au ajuns sa fie sterse de pe fata pamantului.

| 19marian60 a răspuns (pentru tavadaresti):

Cu idoli nu cu D-zei, citeste!