| Morrigan a întrebat:

Daca dumnezeu e asa puternic incat poate face orice, de ce nu distruge "raul" din lume? sa zicem ca dumnezeu a creat lumea, si "raul" face parte din aceasta "lume", inseamna ca dumnezeu a creat "raul"?

15 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca Dumnezeu e omipotent si nu distruge raul inseamna ca el insusi este rau, daca vrea sa distruga raul si nu poate inseamna ca nu e omnipotent.

| 1Mihai1 a răspuns:

Da. Dumnezeu nu distruge ce este creat de El. Prin "raul" pe care ni-L da, noi suntem supusi unei "test de credinta". Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...

| Inferno a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce rost are acel test din moment ce Dumnezeu este atotstiutor si stie ce rezultate vor fi la test.
Dumnezeu nu supune la un test la care stie rezultatul. De ce?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Inferno):

Noi avem dreptul să alegem între bine şi rău. Pe acest pămant, noi, oamenii, facem ce vrem.

| 1Mihai1 a răspuns:

Exact cum a spus şi Silviu; trebuie, totuşi, să facem minimul efort pentru a avea viaţă veşnică. Ar trebui să ne bucurăm că avem această posibilitate.
Numai bine!

| Silviuloan a răspuns:

Pentru ca noi sa ne mantuim sa ajungem la cunoasterea adevarului.Da, Dumnezeu vrea sa vada cine este vrednic de Imparatia Sa.

| lolium a răspuns:

Se zice ca raul a venit pe lume odata cu pacatul lui lucifer, urmat de cel al lui adam si al evei...Raspunsul la intrebare e simplu:ganditi-va ca daca ar exista pe lume numai oameni destepti nu ai putea sa intelegi ce inseamna sa fii prost(laughing ), daca n-ar exista ura n-ai putea sa apreciezi iubirea si bunatatea, daca nu am stii ca exista moartea nu ne-am mai bucura de viata si nu am face lucrurile la timpul lor pentru ca am avea o eternitate la dispozitie.Lumea trebuie sa fie imperfecta, pentru ca raul e urmarea binelui Nu se poate sa existe numai bine in jurul nostru

| lolium a răspuns:

Se zice ca raul a venit pe lume odata cu pacatul lui lucifer, urmat de cel al lui adam si al evei...Raspunsul la intrebare e simplu:ganditi-va ca daca ar exista pe lume numai oameni destepti nu ai putea sa intelegi ce inseamna sa fii prost(laughing ), daca n-ar exista ura n-ai putea sa apreciezi iubirea si bunatatea, daca nu am stii ca exista moartea nu ne-am mai bucura de viata si nu am face lucrurile la timpul lor pentru ca am avea o eternitate la dispozitie.Lumea trebuie sa fie imperfecta, trebuie sa existe si raul pentru ca el e urmarea binelui Nu se poate sa existe numai fericire si armonie in jurul nostru.

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Trebuie sa fie echilibru: prea mult rau strica; prea mult bine strica... nu stiu daca intelegeti...

| iamy a răspuns:

In momentul cand Dumnezeu a creeat''raul'' El nu inteniona sa faca ''rau''.Dar''raul s-a gandit ca poate fi mai''bun'' decat Cel ce l-a creeat s-a razvratit si a devenit''raul'' din aceasta lume.Dar cu siguranta va veni si ziua in care ''raul'' (si tot ce tine de acesta) va fi distrus.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru iamy):

Buna gluma. Dumnezeu e omniscient, deci el stia ca o sa devina rau, deci el l-a creat asa happy.

Sa zicem ca tu intentionezi sa creezi un robot dar stii cu siguranta ca dupa ce va fi creat el va distruge lumea. Din asta rezulta ca tu l-ai creat rau stiind, deci nu ai fost luat prin surprindere.

| iamy a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Lucifer a fost mana dreapta a lui Dumnezeu.
Vanitatea lui Lucifer a însemnat dorinţa nestăpânită de afirmare, de deplină putere şi mărire, dorea să fie dumnezeu în treime, dorea să pătrundă în Sfatul Trinităţii. Credea că este nedreptăţit, că nimeni nu este mai bun ca el, nimeni nu poate face ce făcea el, că el este cel mai mare şi el merită totul, că el este singurul sfânt din univers şi că nimeni, niciodată nu a fost şi nu va fi aşa de bun ca el, pentru că de fapt el este singurul, toţi ceilalţi nu există, ei sunt numai pentru a-l sluji pe el, el se dorea stăpânul suprem, noul dumnezeu.

| SergiuOsan a răspuns:

Problema este mai profunda de atat. In primul rand raul a aparut datorita proprietatii spiritelor noastre de a lua decizii care sunt bune sau rele. In al doilea rand, Dumnezeu nu are nici un motiv sa distruga oamenii rai de pe aceasta planeta pentru ca existenta in acest univers conteaza prea putin. Aici traim ca sa ne purificam si sa evoluam, atat. Ceea ce e important este existenta de dupa moarte. Spiritele nu pot fii distruse, doar oamenii respectivi omorati, dar asa spiritele lor nu vor cunoaste purificarea, deci ar fi inutil

| FeedMyFascination a răspuns:

Teoretic, Dumnezeu nu a creat răul. Răul a luat fiinţă în momentul în care Lucifer s-a mândrit şi s-a revoltat, căzând din Rai.
Evident, se poate spune că Dumnezeu, fiind Atotştiutor, atunci când l-a creat pe Lucifer, îi ştia viitorul şi ce a avea să devină, şi dându-i naştere oricum, a creat răul. Însă ca şi celorlalţi îngeri, i-a dat de ales. În mod original, Lucifer era cea mai frumoasă şi pură dintre toate creaturile; s-ar putea spune că singura vină a lui Dumnezeu este că l-a creat prea perfect, într-atât încât a început să-şi conştientizeze propria valoare şi să vrea mai mult.
Personal, cred că Dumnezeu l-a menit pe Lucifer să reprezinte răul; era nevoie şi de piese negre pe tabla de şah, la urma urmei. N-aş spune că Dumnezeu este rău, ci neutru. Nepăsător, gri.