| Fatamuntilor a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun de ce accepta raul?
Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice.
Crdeti ca Dumnezeu se supara pr noi?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Oamenii la bine uita de Dumnezeu si cand dau de greu isi amintesc de El.
De obicei oamenii loviti de soarta cred mai tare. In timp ce oamenii bine -instariti uita de El.
Bizar dar adevarat.
Si in plus eu cred ca 99% din cauzele suferintei pe pamant sunt cauzate de oameni. Daca s-ar respecta macar cele 10 porunci, pe pamant ar disparea suferinta.
Pana si taifunul din Haiti se presupune ca a fost provocat. De boli nu are rost sa mai zic ca sunt mana omului.

83 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru eusieu001):

Omul creaza raul asta am spus si eu

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Draga, de ce trebuie neaparat sa implicam o divinitate atunci cand vrem sa ne explicam lucrurile care se intampla in jurul nostru? De ce exista raul? Pai raul este de multe feluri; si fiecare are o explicatie a lui. Au divortat parintii - de ce? I-a despartit vreun zeu? Nu, pur si simplu nu s-au mai inteles. De ce s-au dus americanii in Irac? I-a trimis un zeu (bun sau rau)? Nu, ci au fost anumite interese acolo, in mare cunoscute. De ce s-a produs cutare accident pe sosea? A intervenit un zeu? Nu, ci fie respectivul a fost baut la volan, fie nu a respectat vreo regula de circulatie, fie altceva. Deci, ce vreau sa zic este sa incerci sa observi pentru fiecare rau cauza lui reala, nu una imaginara. Daca chiar vrei sa stii de ce permite D-zeu raul, trebuie mai intai sa lamuresti o alta problema: exista D-zeu? Si daca da, care? Acela biblic? Adica trebuie sa incepi cu inceputul. La matematica nu
te poti ocupa de o ecuatie de gradul doi pana nu stii sa aduni si sa scazi. Toate au o ordine si o logica.

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

OK am citit si eu vechiul testament, stiu ce spui.
DAR noul testament l-ai citit? Si restul bibiliei?
Si dupa cum spui tu si satan ne impinge la pacate ....deci?

| dracu14 a răspuns (pentru Insigna):

Stii care e faza si eu am tot 14 ani, problema e ca pustii astia gandesc mai rational decat tine, ar trebui sa te ingrijoreze lucrul asta...

| dracu14 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

M-am oprit la geneza, adica pe bune cine a scris biblia a fost chiar prost, totusi nu poti sa spui ca lumina a aparut inaintea soarelui
tu privesti altfel lucrurile fata de mine, eu ii privesc pe dumnezeu si pe satan ca niste personaje(ceea ce e adevarat, ele nu exista in realitate)eu consider ca nu exista rai si iad si ca multi oameni traiesc degeaba asteptand vacanta de pe lumea ailalta...

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

El nu poate sa te impinga nicaieri, este exilat in iad, nu are nici o putere.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Raul l-a facut omul ca are vointa libera; daca tu iti faci casa intr-un loc si vine cineva si-ti spune ca e o zona cu activitate seismica o sa-i spui ca e nebun ca ai cheltuit o avere; la urma cade casa pe tine cine e vinovat? E doar un exemplu dintre altele multe.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

De cate ori injuri de Dumnezeu si pomenesti pe dracu, nu ti se pare ilogic sa golosesti niste cuvinte care denumesc fiinte care nu exista? Iti pierzi timpul sa raspunzi total anapoda la ceea ce intreba altii; nu te supara dar adevarul doare, nici eu nu sunt perfect!

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Omule...ce?

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

Fiecare are dreptul la propie opinie ....adevarul este religia e un domeniu vast care ar acopri multe pagini, si asta de peste 2000de ani.

| kiv1990 a răspuns:

Se spune ca traim vremurile sfirsitului unde pamintul va fi cuprins de ciume, boli, razboaie, foamete. Insa se mi spune si ca din cauza ca toti au pacatuit si cum ei l-au parasit pe dumnezeu asa si El i-a parasit

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, este lamentabil sa creezi ceva care poate gresi si sa te superi pe acel ceva atunci cand greseste, tu fiind o fiinta superioara cu un intelect fara margini.

| riri2 a răspuns:

Aici ai un raspuns bazat pe Biblie:
http://www.jw.org/......in%C5%A3a/

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu daca ar fi vrut sa distruga raul, ar mai fi trimis o distrugere planetara ca si in timpul lui Noe.

Ne-o facem cu mana noastra.
Ne facem rau unul altuia si tot asa.

| William a răspuns:

Toate relele de pe pamant se datoreaza pacatului. Daca nu intelegi asta nu te obosi sa comentezi.

| dan90 a răspuns:

Daca D-zeu nu ne-ar trece prin incercari atunci am uita de EL.viata ar fi foarte frumoasa si am zice ca se poate si fara D-zeu, asa ca D-zeu nu ne face rau.D-zeu ingaduie raul ca sa vina asupra noastra.Dar hai sa luam raul ca pe o incercare.Un metal frumos este trecut prin foc.Asta vrea si D-zeu de la noi, sa fim frumosi, sa fim sfinti si desavarsiti

| dan90 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cel rau.pentru ca D-zeu ii ingaduie celui rau sa faca acel rau, ca in urma ingaduintei lui D-zeu oamenii sa isi amitneasca de D-zeu si sa se pocaiasca de pacatele lor

| Thunderstruck a răspuns (pentru dan90):

Daca Dumnezeu ii perminte lui satan sa-ti faca rau nu inseamna ca insasi el e rau? Daca eu am un bulldog agresiv care stiu ca te-ar ataca daca i-as da drumul si ii dau drumul nu inseamna ca-s rau?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu permite rautatea, dar nu este cauza acesteia. Iacov1:13.In curand va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11

| madalinutza20 a răspuns:

Buna intrebare :*!

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, si daca Dumnezeu ar lupta cu tot raul de pe pamant, nu pare a fi pe post de menajera?

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu, parintii sunt menajere ca isi dau toata silinta ca nimic rau sa nu le atinga copiii, chiar si atunci cand copiii sunt deja adulti, sau chiar daca au gresit? Plus ca dumnezeu are ingeri, daca e ocupat sa se uite la tv http://i.imgur.com/Rr3Ta5B.jpg ingerii ce fac?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Editarea dureaza, pun aici: + ca dumnezeu e atotputernic, atotstiitor..., stie cand un fir de iarba a fost rupt, cica, sau ceva de genul.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Suferinta este rezultatul pacatului. Ingerii nu se pot implica pentru ca deregleaza mersul vietii pamantesti. E interzis, ca si-n orice joc, de altfel. Suntem nascuti pe pamant sa invatam si sa luptam, nu sa trisam ori sa avem pile la ingeri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Oky, suferinta e rezultatul pacatului. Atunci spune-mi ce pacat are un copil de 2 ani care a fost violat pana a murit? Ca tot ziceti de liber arbitru. Cum ramane cu liberul arbitru al victimei, daca supravietuieste? (ma refer la alte cazuri in care victima e nevinovata, nevinovata in sensul de inocenta, fara pacat si cum mai vrei sa-i zici)

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Pacatul cumulativ pe gene, pe neam, pe tara samd. Ce-ai studiat la teologie?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Am studiat basme. Cat de iubitor poate sa fie dumnezeu daca pedepseste un copil de 2 ani pentru ce au pacatuit stra stra stra stra stra stra stramosii lui (pana la al 7-lea urmas). Parca tu credeai in alt dumnezeu, nu cel din biblie, acum, ca sa ai totusi ce sa raspunzi, crezi in cel din biblie. Ok, sa zicem ca e asa cu 7 urmasi. Daca al 3-lea urmas face numai fapte bune, sau chiar se calugareste si al 7-lea e copilul din poveste, tot asta e explicatia? Adica prea bunul dumnezeu pedepseste dar nu iarta pe nimeni pana la al 7-lea urmas chiar daca ar trebui sa binecuvanteze urmasii celui cu fapte bune. Bravo!
App, pacatul ala nu e pe tara s.a.m.d., e doar pe neam, 7 urmasi, cum am tot zis.

| Generalul a răspuns:

Tu chiar crezi ca un zeu care ar avea puterea sa creeze lumi si viata nu ar avea nici o problema in a sta sa se uite cum animalutele lui favorite (oamenii) sufera doar pentru a juca in schemele sale perverse? Stiu ca probabil ai fost crescuta de mica in ideea asta, dar din pacate nu exista zei, ingerasi, diavoli si forte supranaturale. E mai simplu sa crezi in asa ceva decat sa constientizezi ca totul sta in puterea noastra, noi putem face atat bine cat si rau, raiul si iadul sunt aici pe pamant in modul in care ne traim viata.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Suferinta copilului isi rascumpara durerea, ratiunea lui Dumnezeu nu merita de pus la indoiala. Mai departe: n-am afirmat nicaieri in ce fel de Dumnezeu cred, te rog sa afirmi argumentat pe viitor. Daca al 3-lea urmas a fost in stare sa ispaseasca pedeapsa total clar lucru pacatul se pierde. Si de unde poti sa-mi zici ca al 7-lea copil din poveste sufera de la 1-ul? Presupui? Aha, presupune mai departe.