| Fatamuntilor a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun de ce accepta raul?
Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice.
Crdeti ca Dumnezeu se supara pr noi?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Oamenii la bine uita de Dumnezeu si cand dau de greu isi amintesc de El.
De obicei oamenii loviti de soarta cred mai tare. In timp ce oamenii bine -instariti uita de El.
Bizar dar adevarat.
Si in plus eu cred ca 99% din cauzele suferintei pe pamant sunt cauzate de oameni. Daca s-ar respecta macar cele 10 porunci, pe pamant ar disparea suferinta.
Pana si taifunul din Haiti se presupune ca a fost provocat. De boli nu are rost sa mai zic ca sunt mana omului.

83 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Si tu ai presupus ca e vorba de pacatul stramosilor. Oricum, pacatele grave se transmit, daca cineva nu are asa ceva si totusi cineva din familie sufera mult, care e explicatia?

"Dupa credinta mea, Dumnezeu nu cere ca cineva sa ucida sau altcineva sa iubeasca. Dumnezeu nu se implica in cursul vietii. El este ratiunea suprema care judeca automat." asta nu e doamne doamne cel din biblie care cere, da, ia, se implica in toate inca din viata asta (presupunand ca exista alta dupa moarte), asa ca e afirmatie argumentata. M-ai cam zapacit cu raspunsurile ca esti cand la o intrebare cand la asta, dar neuronul meu functioneaza inca bine.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Totusi biblia a fost scrisa pe vechi timpuri cand mentalitatea era alta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Dumnezeu era acelasi. Oricum ai intoarce-o, daca ai cerceta cum au aparut zeii, inclusiv al tau, cum au aparut religiile, mai ales astea avraamice (crestinismul, iudaismul si islamul) o sa vezi ca e un simplu basm. Daca vrei sa crezi ca exista ceva supranatural care a creat lumea, e ok, dar sigur nu e cel din biblie, sigur nu asculta rugaciuni sau pedepseste oamenii pentru x greseala, sau mai grav, pentru greseala lui x, care iti e ruda, dar pe care n-ai cunoscut-o si cu faptele caruia nu ai fi fost de acord, si sigur credinta in existenta lui n-o sa te intoarca impotriva altora, cum fac religiile mentionate.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Am o singura explicatie: undeva cineva ceva s-a facut. Tre sa fii cel putin Iisus ca sa stii la fiecare, de unde vine suferinta. Karma si registrul pacatelor exista undeva. La fel ca si catalogul de la scoala. Ai gresit - nota 2. Ai rugat profa sa ti-l stearga, ea ti-a zis fa curat in clasa, ea ti l-a sters sau parintii au venit pentru tine si a vorbit cu profa i-a bagat ceva in buzunar si ti-a sters doiul. O exemplificare comica. )

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Sigur. Imi inchipui ca Dumnezeu are un "dispozitiv" magic urias, un fel de firewall cosmic, sau un fel de registru, care reactioneaza la cele intamplate pe pamant. Nu Dumnezeu anume opereaza. Fantazez si eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Http://www.youtube.com/watch?v=08LBltePDZw alea sunt galaxii, in galaxia noastra noi suntem unde e Soarele, bratul Orion --> http://www.orionsarm.com/im_store/Milkyway.png + http://www.relfe.com/Images/Solar_System_3.jpg
Sigur si bacteriile se tem de noi, ăăăă, de pedeapsa divina...

"La fel ca si catalogul de la scoala. Ai gresit - nota 2. " si mai da si stranepotilor tai cate un 2. Ce sa mai spun de pacatul stramosesc, Adam si Eva?

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

In final pot sa zic ca nu stiu aproape nimic despre Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Daca exista, nimeni nu stie nimic despre el, relax. Cel din biblie e un simplu zeu, ca toti ceilalti care au "murit". Eu sunt atee, fara a fi anti teista daca esti om cu mine, daca totusi insist cu "nu exista dumnezeu" ma refer la cel despre care vorbeste majoritatea, si care instiga la ura, violenta, crima, chiar daca apoi Iisus zice de iubire, pace si alea alea, "multumita" vechiului testament femeia e considerata inferioara (mult timp le-a fost interzis accesul la cultura, in tarile arabe inca sunt fara drepturi), vinovata de tot raul din lume, oamenii cu alti zei sunt considerati posedati, trebuie omorati sau exorcizati, sau cel putin marginalizati.
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo
http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/
http://www.youtube.com/watch?v=4u13WkmG9h8
http://www.youtube.com/watch?v=bcZ79tJFT20
Pace! \m/

| Chris96 a răspuns:

Nu prea cred ca exista Dumnezeu pot sa zic numai una totul se intimpla de la sine.

| silvipisicutza a răspuns:

De meretongue

| MihaiRoman a răspuns (pentru silvipisicutza):

Ei zic ca-i de pere ))

| Nickname1890 a răspuns:

Dumnezeu nu poate controla tot ce se intampla pe lumea asta asa cum are toata lumea impresia, cel putin asta e parerea mea.

Dumnezeu este acolo sus si vegheaza asupra noastra, dar nu el trimite bolile furtuni cutremure etc. Astea sunt lucruri care se intampla in mod natural, nu tin de Dumnezeu.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Mie unul, aceste intrebari imi dau dureri de cap.Iti recomand sa citesi o postare de-a mea, putin mai veche http://www.tpu.ro/......nilor-mai/

Daca noi nu vrem suferinta pe Pamant atunci de ce Il facem pe El sa sufere? De ce oamenii acum au invetat : "n" pozitii sexuale, filmele deocheate, sexul anal si oral, si alte pacate de care imi este prea greata sa vorbesc, de ce? Si noi mai avem pretentia ca El sa ne faca toate "poftele"? Nu, ba chiar El inca este rabdator, inca are rabdare cu noi, pentru ca ne iubeste cu toate ca ne comportam ca niste dobitoci. Cand tot globul va crede in el si va fi o credinta adevarata in fiecare locuitor al acestui glob(ceea ce ma indoiesc) atunci totul pe aceasta planeta va fi "lapte si miere"!

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Dacaar fi numai bine in lume nu am mai avea nevoie de Dumnezeu

| Dariusuu a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing

| MihaiRoman a răspuns (pentru Unknown7):

Nu exista om pe pamant sa nu-i placa sexul oral. lasa ipocrizia.

| Salahadin73 a răspuns (pentru eusieu001):

In Faust, Mefisto ii spune lui Dumnezeu ca nici nu mai este nevoie ca diavolul sa intervina, pentru a exista ''raul'' in lume.

Serios?! cat de naiv esti.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Unknown7):

Naiv esti tu, omule. relax!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu pot sa-ti raspund fiindca ai o optiune in care nu primesti mesaje de la juniori, intra la editare profil si vezi mai jos. eu am cont junior.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu-i vina lui Dumnezeu.E a noastra.Nu El provoaca razboaiele s.a.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Insigna):

laughing