| mastadont a întrebat:

Dacă dumnezeu este de fapt întruchiparea răului și satana e cel bun? În fond, povestea biblică e scrisă doar din perspectiva lui dumnezeu și a supușilor săi, de la satana nu avem nimic. Știu că învingătorii scriu istoria, dar dacă acest dumnezeu este de fapt diavolul și a reușit să păcălească o lume întreagă ținându-l pe satana cel bun prizonier și atribuindu-i lui toate relele?
Din moment ce cuvântul lui satana a fost cu desăvârșire exclus din vechile cărți mie mi se pare foarte posibil acest lucru.
Satana cică a fost mâna dreaptă a lui dumnezeu. Dar dacă a fost invers? dacă satana era dumnezeu și dumnezeul pe care îl avem azi l-a detronat și a rescris istoria după placul său? Că doar lumea e plină de suferință, ne naștem, trăim prin viață suferind aproape continuu și apoi murim. Poate că iadul chiar aici este, pe pământ.
Ce părere aveți? Argumentați.

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

In Biblie Dumnezeu a ucis vreo 20.000.000 de fiinte umane, diavolul niciunul.

Nu uitati, Dumnezeu va iubeste si de aceea va omoara si va ameninta cu iadul daca nu credeti in El!

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu e Creatorul necreate, satan e doar o creatura rebela.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Satana nu face nimic de capul lui doar cu voia lui iahve, rolul lui satanel este sa testeze credință oamenilor atât, versetul respectiv se referă la un împărat necredincios, se vede asta dacă citești capitolul intreg

| RAY a răspuns:

Iahve a avut un singur popor cel evreu, e treabă evreilor legat de zeul lor, creștinismul a fost inventat de către Pavel și 4 anonimi după moartea lui Jesus, Iisus nu a fost Mesia promis de către jahve, creștini ortodoxi cred de frica și cerșeală divină, macar de ar face ce spune Iisus în pilde

| EestiSodalane a răspuns:

Aceasta ipoteză poate fi extrem de ușor combătută. În primul rând, dacă satana chiar ar fi fost "adevaratul dumnezeu" cum se face că a fost detronat? Un Dumnezeu adevărat ar fi complet absolut în existență și putere și absolut nicio creație nu ar putea să-l atingă. Chiar și dacă ipotetic ar fi așa cum zici tu, satana ar fi un ratat absolut, un idiot care a fost uzurpat deci care nu merită respectat. Păi ce autoritate mai ai tu ca divinitate dacă o amarata de creatura reuseste sa te uzurpe și să-ti pacaleasca intreaga creatie?

| IonelaIasmina a răspuns:

DUMNEZEU EXISTĂ ȘI EL ESTE ADEVĂRATUL ZEU BINEFĂCĂTOR!
În primul rând nu ai cum să te gândești la așa ceva. Cum să te gândești că Dumnezeu este cel rău, iar satana cel bun?
Iadul nu, nu este pe pământ. Că mai avem noi alte probleme în viață, grave sau mai puțin grave, astea sunt ÎNCERCĂRI (nu știu...ne moare tata, mama. Asta este o încercare foarte gravă) de la Dumnezeu. Dumnezeu dă aceste încercări ca să vadă dacă ne păstrăm credința în el, chiar și după această gravă problemă din viață/încercare. Bun, iar acum motivul cel mai principal pentru care Dumnezeu este cel binefăcător, ci nu satana este acela că Dumnezeu are un fiu. IISUS. Iisus a fost pe pământ, ca și noi toți și ne-a lăsat multe vorbe despre Dumnezeu Tatăl. Deci, dacă Iisus a fost lăsat pe pământ, iar el avea acest har divin, el vorbea numai și numai de Dumnezeu. IISUS este cea mai bună dovadă, atât pentru existența lui Dumnezeu, cât și pentru faptul că este binefăcător.

| mastadont explică (pentru IonelaIasmina):

De ce să nu gândești așa ceva? Oare nu ăsta a fost și scopul lui, să nu mai gândim, să nu ne punem întrebări cumva și să descoperim adevărul? Adică dumnezeul acesta se dă atât de bun și de iubitor și de atotputernic încât nici nu mai îndrăznim să judecăm cu propriul cap și trebuie să luăm de bună tot ce zice el?
Și totuși, la cât de bun se dă de ce a lăsat răul și suferința în lume când putea să le distrugă cu un gând? Dacă ne amăgim crezând că el e bun și iubitor când de fapt el stă acolo sus și râde de chinurile prin care trecem zi de zi frecându-și mâinile de satisfacție pentru un plan reușit?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru mastadont):

Răul este lăsat în lume, după cum am spus, numindu-se încercări. Iar încercările vin cel mai mult la oamenii cu credință. Știi de ce? Ca să vadă dacă ne păstrăm în continuare credința în el, sau ne dăm de partea diavolului, iar apoi vom avea de suferit pe lumea cealaltă. Într-adevăr. Am putea lua și asta în calcul (că Dumnezeu este cel rău), doar cu o singură condiție. Acea condiție fiind că Iisus nu ar fi existat. Dar...cum noi știm că Iisus, acest om, a existat (la fel ca Burebista, Decebal, Traian, și mai știu eu ce personalități vechi), e clar că Dumnezeu este cel bun, pentru că Iisus despre Dumnezeu vorbea că este bun, dar el a fost fiul lui, deci știa asta despre Dumnezeu.
Pe lângă Iisus, am avut-o pe Maica sa (Maica Domnului/Fecioara Maria), sfinții, sfinții apostoli, etc...
Iar pe lângă ei, în urmă cu mult timp, în zilele noastre s-au născut sfinții părinți, unii dintre aceia fiind: Antim Ivireanul, Siluan Athonitul, Paisie Ahioritul, Porfirie Cafsocalivitul, Arsenie Boca, etc...
Unul dintre ei uite, a fost la noi în România, jud. Hunedoara, sat Silvașul de Sus, acela fiind Arsenie Boca, care și când trăia, dar și când a murit a făcut și face minuni. El credea în Dumnezeu, logic, că era preot călugăr/stareț, dar avea un har divin, după cum, probabil, știi și tu, că ești român, iar toată România în cunoaște. Vindeca oameni pein harul de la Dumnezeu, iar acum dacă te duci la mormântul lui, se vindecă cei bolnavi. Ia zi, nu e totul de la Dumnezeu?

| Powerofrationality a răspuns:

Această întrebare presupune că există Dumnezeu și Satan, și că aceștia au o relație de opoziție și conflict.

Nu există o poveste biblică veridică, ci doar o colecție de mituri și legende, care reflectă viziunea și valorile unor popoare antice. Aceste texte au fost scrise și editate de oameni, cu diverse interese și motivații. Nu cred că aceste texte au o autoritate morală sau spirituală, ci doar o valoare istorică și culturală.

| UrsuValentina a răspuns:

Ce gandire intortocheata! Daca vreti sa stiti raspunsul atunci trebuie sa ganditi simplu: Dumnezeu a creat totul din nimic El este izvorul vietii noastre, fara El noi nu am exista, fara El nu exista viata! El a creat lumea vazuta (pamantul cu tot ce e pe el si tot universul) si lumea nevazuta de noi (adica ingerii, dintre care facea parte si satan pe care l-a creat bun, ca pe un inger). Dumnezeu nu poate crea ceva negativ. Raul sau negativul nu are suport de sine statator, nu are o entitate proprie, ci este doar o negare a binelui. Satan prin vointa lui rea si prin trufia mintii lui s-a gandit ca ar putea sa ii ia locul lui Dumnezeu si s-a despartit de bunatatea lui Dumnezeu, razvratindu-se! Astfel el s-a intunecat si nu a mai putut co-exista impreuna cu ingerii, cazand din cer, iar caderea lui este ireversibila! La fel se intampla si cu fapturile vazute, adica oamenii... Odata ce se despart de Dumnezeu se intuneca si devin oponenti lui Dumnezeu, cu deosebirea ca oamenii au posibilitatea sa se razgandeasca, sa regrete, sa se caiasca de greseala si sa se intoarca la Dumnezeu, care fiind bun, primeste pe cel caruia ii pare rau de greseala lui!
Insa pentru faptul ca nu cititi Biblia si nu aveti o cultura spirituala nu cred ca veti putea intelege ceea ce v-am raspuns... Imi pare rau pentru dvs... totul e atat de simplu pentru cei ce cred si atat de chinuitor pentru necredinciosi

| FărăDumnezuNimicAsiFi a răspuns:

Când o sa înțelegi suferința Adevărată o sa înțelegi și iubirea și fericirea Adevărată.