| SCOOBY DOO a întrebat:

Daca dumnezeu este detasat de timp cum poate fi numit vesnic

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu e detasat de timp ci este omnitemporal.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Marele Stapan al Timpului.El intotdeauna a tinut cont de timp si tot ce a zis s-a implinit exact la timpul fixat.Iar faptul ca in Biblie ne spune ca e din vesnicie in vesnicie, ne ajuta sa intelegem ca El a existat dintotdeauna.

| Nolkyz a răspuns:

Este un termen folosit de noi, oamenii, pentru a defini detaşarea lui de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum tu care esti trecator prin timp, te numesti vremelnic.

| i86e2 a răspuns:

O intrebare mai bună e: cum poate exista gândirea în lipsa timpului? Adica un gând trebuie să preceadă altul, așa funcționează gândirea, deci, daca D-zeu gândește, nu poate exista în afara timpului.

| Silviuloan a răspuns:

La Dumnezeu nu exista timp... clar... timpul este doar pentru noi.

| Kaleo a răspuns:

Ce faci, esti platit sa repostezi sau nu stii sa citesti?
http://www.tpu.ro/......it-vesnic/