| StefaniaIoana18 a întrebat:

Nu înțeleg cum adică Dumnezeu este veșnic? Nu înțelegi cum poate Dumnezeu să existe din tot-de-a-una?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da cine crezi ca intelege asta, multi nici nu au deschis biblia vreodata, totul are un inceput numa dumnezeu nu ca cica el e fara inceput povestii pentru copii mici da oamenii tin de orice ca sa dovedeasca aces personaj imaginar in scopurii materiale te duc la biserica mea cotizatia 10%, cartii, pliante etc biserica e o afacere iar uni casiga din asta asta e stefania, totul are un inceput doar ca daca are cum explica ei aparitia lui din nimic? pai nu pot asa ca o dau la vrajeala

| T0T a răspuns:

Mulți nu înțeleg multe, dacă ai înțelege deja ți-ai depăși condiția umană.

| anonimg a răspuns:

Intrebarea aceasta face ca sa Il adoram mai mult. Si pe drept vorbind, este de folos pentru noi ca sa Il adoram si sa lasam inimile noastre sa fie incantate de maretia Lui.
Domnul Isus a spus: "Caci acolo unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu in mijlocul lor." (Matei.18:20)

| Dorugar a răspuns:

Mai grav este ca EL exista fara sa fie creat intr-un Univers in care nimica nu exista fara sa fi fost creat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dorugar):

Biblia nu spune ca Dumnezeu se afla in universul nostru. Se foloseste termenul de „cer" pentru a exprima un loc de nepatruns, neatins.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dorugar):

Sa ilustrez: ca si cum ai incerca sa ii explici unui orb din nastere culorile, cerul, reflexia in apa sau in oglinda a corpurilor, lumina si intunericul, umbrele etc. la fel e sa ii explici unui om cum este domeniul spiritual (sau duhovnicesc, urasc sa scriu cuvantul asta, e prea invechit si suna nasol, prefer „spiritual")
Noi nu avem cum sa intelegem lucrurile astea, poate un program pe calculator sa inteleaga ce e in afara lumii in care a fost creat, sa stie din ce e format creatorul sau, omul...n-are rost sa continui, sunt sigur ca te-ai prins.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Cum sa creezi un dumnezeu? Pai chiar definitia lui Dumnezeu este ca El este Creatorul! Poate vrei tu sa creezi ceva.

| Dorugar a răspuns (pentru oprescudorin11):

Iarasi te inseli! YHWH inseamna Eu Sunt Cel care Sunt, adica daca spui tu asta inseamna ca tu esti tu Dumnezeul, pentru ca aceasta este definitia si nu o afirmatie a lui Dumnezeu!

| Dorugar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai daca Dumnezeu nu se lasa cunoscut bde oameni, atunci de ce iti bati capul cu EL?
Lasa-l naibii in pace ca se pare ca asta vrea. Sau ti-ai propus sa-l enervezi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Esti tu Dumnezeu sa stii ce inseamna Iahve? Nu! Asta e ce-ti place tie sa fie ca sa-ti gasesti discursul.
Bun! Vezi cum te ispiteste diavolul? Si pe mine la fel.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dorugar):

Vorbesti prostii, am spus ca legat de veșnicia lui Dumnezeu si natura lui nu avem cum sa cunoastem, intrucat suntem legati de ce e fizic, nu mai cauta atentie cu comentarii lipsite de sens, care nu au legatura cu comentariul lasat de altii, se vede inteligenta ta din felul in care te bagi cu nasul in oala fara motive intemeiate si fara sa cunosti despre ce e vorba. O zi buna!

| Dorugar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Hahahah esti asa de dashtept incat te contrazici singur fara sa te prinzi ca o faci. odata spui ca nu avem cum sa-l cunoastem si apoi imi reprosezi ca nu cunosc. Afla ca sa intelegi ca eu ma refeream la Dumnezeul din Biblie care a mancat la cortul lui Avraam o vaca si 400 de paini si a baut un butoi de vin, asa ca nu stiu la ce te referi tu cand stii prea bine ca El l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea SA

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dorugar):

laughing ai die capu' meu laughing cata cunostinta pe noi laughing Niciodata Dumnezeu nu s-a incarnat, nu sa materializat, ci mereu s-a aratat oamenilor numai prin reprezentanti. Cu Avraam au fost 2 ingeri daca ma insel si au mancat acolo, Isus a fost tot reprezentantul lui, stiu ca nici 2 bani nu dai pe ce afirm, dar poate iti aduci aminte candva ca un prostănac ti-a spus lucrurile astea si se dovedesc a fi adevarate happy

| AliGab a răspuns:

Nici eu nu inteleg dar ma iau dupa vorba aceea: un om credincios poate sa mute si muntii din loc, dar daca este si intelept ii lasa acolo unde le este locul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ESTE.El insusi i-a spus lui moise; Eu sunt cel ce sunt.deci el fiind stapanul timpului el este in trecut prezent si viitor.Deci el ESTE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"insusi i-a spus lui moise"... stii ca moise nu a existat nu? E de preferat sa-ti cauti un alt personaj daca vrei sa faci o asemenea afirmatie.

"Eu sunt cel ce sunt"... pai si eu sunt cel ce sunt. Apropo, incearca replica asta cand vrea un politist sa te legitimezi. Good luck.

"el fiind stapanul timpului"... e un fel de doctor who?

"este in trecut prezent si viitor"... si cu afirmatia asta o sa intampini o gramada de probleme si contraziceri. Un asemenea zeu nu poate sa existe si in acelasi timp sa fie bun, iubitor, atotputernic, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,si asta ce vrea sa insemne? ca nu santem de acord? Asa si? pe mine nu ma intereseaza parerea ta fiindca o stiu, si nu vad de ce comentezi un raspuns al meu catre alt user? ma daca eu, EU CRED fiindca asa vreau si asa imi place, ce vrei tu? eu cred si in haram alb ala scris de lisandri, ce treaba ai tu cu asta? uite la mine diseara vine mosul, Nicolae.am fost cuminte, ascultator, si sigur vine si daca nu sa-mi aduca un cadou, imi va aduce o nuielusa ca un bun crestin ce e, care cearta cu blandete alunecarile noastre.asa e ca te doare in fund de toate astea? ori nici in fund nu te doare? mergi draguta nu ma baga atata in seama ca chiar nu merit.ia-ti un scaun mergi in piata reovulatiei si striga-ti cuceririle stiintei si logica si ratiunea cat vrei fiindca esti libera.Aici raspunzi, dai un ajutor da nu sari la gatul tuturor ca ei cred altfel decat tine. iaca ce era sa fie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba poate! Daca-ti da o palma, ti-o da cu maxime iubire, ca sa te corectezi! Si militianu' la fel! Da ' el iti da si o amenda, sa poata tine personaje ca tine in functie!(adica se ia impozit pe amenzi). Mai faci si tu o biserica sau macar un loc de joaca pentru copiii are s-au nascut pe camp (daca exista) de necredinciosi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi. asa meriti ca incalci: "crede si nu cerceta" happy

| 熊Panda熊 a răspuns:

Noi oamenii, suntem fiinte create, si cam aproape tot ce e creeat e limitat. De aceea ne este foarte greu sa-L intelegem pe Dumnezeu pentru ca El este vesnic si nelimitat, si cu o minte limitata nu vom putea pricepe ceva nelimitat.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Mai bine intrebi in locuri mai crestine daca vrei sa stii mai multe despre Dumnezeu, pentru ca aici pe TPU e plin de atei ce-si bat joc de crestinism.

| eternitate15 a răspuns:

Scriitorul ateu Bertrand Russell menţiona în cartea sa "De ce nu sunt creştin" că dacă este adevărat faptul că toate lucrurile necesită o cauză atunci Dumnezeu trebuie să fi avut o cauză a existenţei Sale. El a tras apoi concluzia că dacă Dumnezeu a trebuit să aibă o sursă sau cauză a existenţei Sale, atunci Dumnezeu nu a fost Dumnezeu (şi dacă Dumnezeu nu este Dumnezeu, atunci cu siguranţă că nu există nici un Dumnezeu). Aceasta este practic o formă mai sofisticată de a pune o întrebare în alt fel decât o pun de regulă copii când spun: "Cine L-a creat pe Dumnezeu?". Chiar şi un copil ştie că lucrurile nu apar din nimic, aşa încât dacă Dumnezeu este "ceva", atunci El trebuie să fi avut o sursă de asemenea, nu?
Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.
Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

| Adrian1983 a răspuns:

In acelasi fel prin care si prostia e vesnica.