| TrăieşteClipa a întrebat:

Daca Dumnezeu in loc de 7 zile ar fi creat lumea sa zicem intr-o luna, ar fi iesit mai bine lucrarea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cu siguranta ar fi pus mai mult accent pe detalii.Doar ca randuind ziua de 30 a lunii, ca fiind ziua de odihna, am fi avut parte doar de 12 zile in care sa mergem la biserica.Ne.am fi ingramadit ca oile, iar preotul nu ar fi putut sa ne spovedeasca pe toti.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

O sa vorbesc cu El sa te lase sa pui la punct detaliile pe care in graba creatiei le-a omis.
Cred ca ar fi o lume mai interesanta.
happy

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Lucrarea a ieșit bine, dar omul a stricat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-au fost atat de suficiente 6 zile (pesemne a 7a s-a odihnit) incat a creat "lumina" de 2 ori, prima venind de nicaieri se pare. Iti dai seama ca intr-o luna mai crea 2 planete langa Pamant.

| gratargratar a răspuns:

7 zile este un simbolism. Nu stim cat a durat, in termeni cronologici reali, o zi din creatia lui Dumnezeu. De altfel, ceea ce pentru Dumnezeu e o zi, pentru om poate fi 1, 000, 000, 000 de ani.
Deci intrebarea ta nu are sens de vreme ce Dumnezeu a facut cea mai buna lume cu putinta. Daca am presupune ca Dumnezeu ar putea crea o lume mai buna in 1 luna fata de una creata in 7 zile, inseamna ca Dumnezeu nu este perfect. Ceea ce contrazice insasi notiunea de Dumnezeu.

| dfeel a răspuns:

Nu

| MentalDisorder2 a răspuns:

Teoretic da.
Practic eu sunt de parere ca nu exista. Deoarece omul are nevoie sa creada in cineva,in cineva care ar putea sa-i faca viata mai buna,care sa le raspunda la raspunsurile fara raspuns xD
In cazul acesta "Ce se intampla dupa ce murim"
In trecut când omul nu stia ce este focul sau fulgerul s-au inventat zeii,zeul fulgerului,focului.
Dar acum se stie ce este focul si fulgerul si dupa cum vezi,nimeni nu se mai roaga la zei, aproape nimeni.
Biserica a omorat pe toti care nu credeau in doamne doamne.
Si plus, daca adam si eva sau... pana au facut o gramada de copii, care practic erau frati, deci fratii si-au tras-o intre ei pentru a perpetua specia dar e dovedit ca daca un frate si o sora se... ies copii retardati laughing asta inseamna ca toti oameni sunt de fapt retardatii? laughing
Ma rog, fiecare crede ce vrea.