| Inferno a întrebat:

Daca Dumnezeu ne-a creat, atunci de ce Nu ne-a facut perfecti? Daca eram perfecti nu mai avea cu cine sa se joace jocurile lui?
Oare nu ar fi fost mai bine sa fie o lume perfecta?

29 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Care este adevărul? E omul una din gafele lui Dumnezeu sau Dumnezeu e una din cele ale omului?

| SaveTheNature a răspuns:

Nu! Le-a dat libertate oamenilor sa ajunga perfecti.
Da vorba aia Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traistawinking
Si daca tot nu exista Dumnezeu de ce tot il mai invocati atata?laughing
Unde ti-e orgoliul de ateu? Fiule esti mare; 0 Poti si singur.happy Nu mai pierde vremea cersind raspunsuri inutile. Iti irosesti timpul aiurea.

| SaveTheNature a răspuns:

Ca sa nu te plictisestiwinking Asa ti-a dat libertate sa ajungi cat de "perfect" vrei. Aaa, daca te deranjeaza imperfectiunea altora, pune umaru la treaba. Ca doar esti major si vaccinat. Si Dumnezu doar nu exista nu? De ce pui intrebari inutile? Probabil de plictiseala. Ai dubii acum? Trezirea ma! Asta vrei asta aiwinking

| Inferno explică (pentru SaveTheNature):

Ai chef sa dai raspunsuri stupide toata noaptea?

| SaveTheNature a răspuns (pentru Inferno):

Te deranjeaza raspunsurile mai "dure"? Asta e realitatea fratele meu. Oamenii si-o fac cu mana lor. Si tu vrei acum ca Dumnezeu- care"nu exista" sa creeze o lumea gandita de tine?
Uite ca Dumnezeu te-a inzestrat si cu imaginatie. Scrie o carte: O lume perfectawinking sau deseneazo pe o foaie. Sau,scrie o carte precum Bbilia sau Coranul poate reusesti si tu sa "manipulezi in masa".Ca doar asta a fost scopul nu? Sa se manipuleze in masa.
Poate imi dai si ignore ca sunt mai dur., sau poate ceva jigniriwinking. Ca atunci cand iti folosec propriile arme impotriva ta, esti neputincios.Arme simple de altfel. Ofticel!

| Inferno explică (pentru SaveTheNature):

Ce tie ti se pare dur e stupid pentru mine. Nu am spus ca eu sunt perfect. nu am spus ca biblia manipuleaza in masa, deci ce e cu raspunsurile astea dure/stupide?

| SaveTheNature a răspuns (pentru Inferno):

Biblia nu e manipulare in masa. Tu nu esti perfect. Si in intrebarea ta invoci existenta lui Dumnezeu?
Care e rationamentul?

| Inferno explică:

O lume perfecta pentru mine este o lume cu oameni perfecti, cu suficiente resurse astfel incat sa nu inceapa razboiele, cu oameni care nu trebuie sa uite ceva pentru a putea invata ceva nou.

| Inferno explică:

Atata timp cat creierul uman nu este in stare sa stocheze informatii la infinit si este nevoit sa recurga la stergera altor informatii mai vechi pentru stocarea informatiilor noi nu cred ca ca putem spune ca fiinta umana a atins perfectiunea.
Dar cel mai important motiv pentru care nu suntem perfecti este faptul ca vodka(votca) nu este gratis. O lume perfecta este o lume cu rauri si cascade de votca si bere. laughing
Am dreptate sau am dreptate?

| Inferno explică:

Pai nici tu sa nu critici gusturile mele. Dupa ce degusti un african din ala ai sa vezi ca devi si tu canibal.

| Inferno explică:

Si ce african, ce african. Nu gasesti in comert asa ceva. Si ce sos domne ce sos.
iti spun, daca gusti asa bunatate de african te faci canibal.

| PreaSfintitu a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a facut perfecti pentru ca Dumnezeu nu e perfect, pentru ca o fiinta perfecta nu are cum sa faca altceva decat lucruri perfecte

| Necrophagist a răspuns:

Ne nastem asa

| victoreanu a răspuns:

Pai nu prea aveai ce cauta intr-o lume perfecta.

| beaa a răspuns:

Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva perfecti si datorita faptului ca ei au pacatuit au transmis tuturor generatiilor pacatul si moartea. Daca ei n-ar fi pacatuit noi acum eram perfecti.

| คlєxヅ a răspuns:

Stai sa iti spun. Dumnezeu nu a facut oamenii perfecti.Si stii de ce? Pentru ca Dumnezeu stia ca cineva dintre oameni se vor certa pentru ca altul are alta putere altul alta si asa devin certuri.Si apropo pentru ce o lume perfecta? Sa se ajunga si sa zica lumea : O vai Dumnezeu nu a stiut sa ne faca si mai perfecti! x(
Pentru ca lumea oricat near fi oferit Dumnezeu stia ca o sa se ajunga la certuri.Lumea perfecta nu cred ca exista, dar intr-o buna zi vom pati ca dinozaurii. (Intr-o buna zi) Dar sa nu ne gandim la asta acum. Dumnezeu va creea alti oameni care sa scris ca vor fi mai mici ca noi si mult mai credinciosi. Daca nu e asa va creea altii si altii.Nu ma refer incat mici cat un. sa stii. Dati add la iosifalexandru78

| Laura1092 a răspuns:

El ne-a creat perfecti. La inceput Adam si Eva nu erau perfecti? Dar a venit sarpele...Eva a mancat din mar si astfel a cazut in pacat. Ei au fost alungati din cer si na... Acum El ne-a lasat libertatea de a alege intre El si diavol

| Inferno explică (pentru Laura1092):

Inseamna ca nu erau perfecti si din punct de vedere intelectual si nici intelepti nu erau daca au ales sa manance din mar. Deci u erau perfecti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura1092):

Dar de ce a pus marul ala acolo, ca sa-i ademeneasca, nu? ca daca creea el o lume perfecta cum spuneti voi, nu mai avea el de gand sa puna un lucru care i-ar fi stricat propria creatie.
Vorbiti fara inteles.

| claudiutucmeanu a răspuns:

Am vazut ca ai primit multe raspunsuri asa ca nu le-am citit. Poate ca ti-a mai fost data aceasta informatie. Dumnezeu ne-e creat la inceput dupa chipul si asemanarea sa. Adica perfecti. Insa dupa caderea in pacat totul a inceput sa se degradeze.

| Florennce a răspuns:

Aminteste-ti ca Dumnezeu la inceput a creat oameni perfecti, dar totodata i-a lasat sa faca propria alegere si astfel ei au ales sa fie neascultatori. De aceea, si noi acum avem defectele si calitatile noastre. Poate ar fi fost bine sa fim perfecti, dar asta a fost alegerea omului si noi suntem inclusi in categoria asta.
De asemenea, Dumnezeu nu cere sa fim perfecti ci sa tindem in a fii perfecti. Totusi, cu timpul vedem cat s-a degradat omenirea si la ce s-a ajuns pana acum.Dar va fi o zi decisiva.
O seara buna!happy

| Inferno explică (pentru Florennce):

Parerea mea este ca un om perfect nu face astfel de greseli.

| Florennce a răspuns (pentru Inferno):

Nu, logic ca nu. Dar omul a avut de ales. straight face

| Beckyyy a răspuns:

Daca eram perfecti,Dumnezeu era prea strict. De exemplu daca mama ta te pune sa faci curat obligatoriu la tine in camera dar tu nu vrei zici ca este rea sau asa. Dumnezeu ne-a creat ca sa putem noi alege, sa nu zicem ca este rau deoarece este bun. Si raspunsurile la intrebarile de genul le gasesti daca citesti biblia, sunt foarte multe raspunsuri acolo. Dar pentru asta iti trebuie sa putina intelepciune sa le intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beckyyy):

"Dumnezeu ne-a creat ca sa putem noi alege, sa nu zicem ca este rau deoarece este bun"
ok, cum sa intelegem asta, oare nu spune in biblie ca adam si eva nu constientizau nimic, (cu hainele, ca erau goi), deci cum puteau spune ca dumnezeu era bun sau rau? cum puteau sa-l judece, ei fiind intr-o stare in care nu puteau gandi?
Lamureste-ma te rog.

| Beckyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste biblia ca sa intelegi. Nu stiu raspunsul bine nici eu, unele intrebari pot depasi limita umana de inteligenta.

| ThEcRbOy a răspuns:

Dumnezeu a vrut ca noi oamenii creatiile sale sa avem propria vointa si sa alegem pentru noi dar...au aparut ispitele si stii tu cum e omu' trebuie sa le incerce pe toate...Peace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreab-o pe @Ema, ea spune ca ne-a dat libera alegere, dar mai si spunea ca a vrut sa creeze o lume perfecta, mai mare incurcatura ca aceasta nu am mai vazut, am incercat sa imi spuna mai precis, dar venea cu texte din biblie si alte explicatii care nu aveau legatura cu ce intrebam eu, poate o sa te mai lamureasca si pe tine, si sa vad si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l pe el