| alexrock16 a întrebat:

Daca Dumnezeu stie ce o sa facem in viitor, asta inseamna ca nu avem liber arbitru. Cand crestinii ii spun unui ateu "Da' tu n-ai fost botezat cand ai fost mic?", ei nu gandesc ca a fost impotriva vointei lui. Ce credeti ca se intampla cu fetusii care sunt avortatii? Dpdv religios, daca voi credeti ca ajung in rai, avortul nu este cumva un bine facut copilului? Daca Dumnezeu este omnipotent, omniprezent si omniscient si atat de "iubitor", de ce nu incearca sa opreasca raul din lume? Ori este un mincinos si nu are nici o putere, ori este malefic, ori nu exista. Un Dumnezeu bun nu ar judeca oamenii dupa faptele rele facute, ar trebui sa gaseasca faptele bune care le-a facut persoana respectiva si sa il judece cat mai simplu. Si sa inchei acest topic mai usor. Atunci cand o sa murim si poate o sa existe un zeu, voi ce l-ati intreba? Eu l-as intreba care zeitate este(Zeus,Krishna,Allah, Buddha etc.) si de ce nu s-a aratat pana in zilele noastre.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sa intelegem ca tu esti mai destept ca Dumnezeu si ii dai indicatii ce si cum sa faca? Dumnezeu se arata unora dar nu celor ca tine, chiar daca s-ar arata tot nu ai crede asa ca efortul ar fi inutil. Un Dumnezeu BUN a facut niste reguli universal valabile pentru ca ORICINE sa poata SA-L cunoasca si sa aiba parte de promisiunile LUI. Raul din lume se va sfarsi cand va hotara EL ca este momentul, nu cand vrei tu, se nasc destui ca tine si s-au nascut dealungul timpului care au crezut ca odata cu ei se termina lumea DAR Dumnezeu poate asteapta sa se mai nasca inca cineva peste 100 de ani, cine esti tu sa judeci CAND si CUM?

| alexrock16 explică (pentru danut):

Daca ti-am dat de inteles ca ma cred mai destept decat acest Dumnezeu, atunci sa incerc sa te lamuresc altfel. Eu sunt un simplu om, cum esti si tu si maica-ta si taica-tu etc., toti ne nastem, traim si murim. Eu sunt constient ca nu sunt omniprezent, omnipotent si omniscient si cel mai probabil si tu esti constient de lucrul asta. Insa eu nu ma apuc sa manipulez lumea cum ca eu am creat tot ce se vede. Sunt constient si de faptul ca pe mine m-au conceput mama si tata, nu s-a gandit barbosu' sa dea cu bagheta peste maica-mea si pac e gravida. Si stiu ca lumea nu m-ar crede daca as spune ca sunt omni... Am 15 ani si eu am vazut aceste afirmatii pe internet si pur si simplu le-am procesat. Nu aceste afirmatii m-au convins sa fiu ateu, a fost o intamplare personala, dar nu conteaza. Si acum sa te intreb cateva chestii. Tu, ca un credincios devotat( asa te consider), nu iti este frica de acea judecata de apoi? De unde stii tu ca Dumnezeul tau te va judeca dupa faptele bune pe care le faci? Si despre iad... Tu crezi in iad, nu? Eu incep sa cred ca din ce in ce mai multi crestini sunt crestini doar pentru faptul ca sunt convinsi ca exista un loc unde sunt flacari eterne si esti pedepsit daca esti necredincios. Daca un om omoara o persoana, apoi realizeaza ca ce a facut a fost gresit si se duce la biserica sa isi ia acea piatra de pe inima, preotul teoretic il iarta de ce a facut si criminalul, pentru ca a reusit sa spuna ce avea de spus, el ajunge in rai. Si ca sa inchei ce am de spus, sa nu aduci argumente din biblie pentru ca nu le iau in considerare. un om normal, credincios sau nu, ar trebui sa isi dea seama ca acea carte este una plina de contradictii. Si sa te intreb inca un lucru. Daca iadul pedepseste doar oamenii rai, lasand la o parte necredinciosii, diavolul nu face cumva un bine?

| danut a răspuns (pentru alexrock16):

Am inteles in mare despre ce este vorba, tu spui ca ai procesat anumite informati, te cred dar citind ceea ce mi-ai scris am aflat ca informatile tale sunt eronate in mare masura. De exemplu Dumnezeu nu ne va judeca dupa faptele noastre bune ci dupa cum i-am dat ascultare,, faptele bune sunt un rezultat al ascultari fata de Dumnezeu, dintrodata este o mare deosebire intre ceea ce crezi si realitate. Eu nu cred in Iad, acesta este o inventie unama aidoma cu iertarea pe care o poate acorda un popa mai pacatos ca cel ce se duce la acela. Biblia nu este plina de contradicti ci este foarte clara si de inteles pentru cei care o studiaza asa cum trebuie studiata. Tu ai 15 ani si deja faci judecati fundamentale, eu am cu 50 mai multi ca tine si nu fac asemenea judecati. Mai asteapta inainte sa te arunci in necunoscut, asculta pe unul care a trecut pe unde treci tu acum si prin multe alte locuri pe unde inca nu ai trecut. Si sa stii ceva, asta asa ca esti inca copil, nu-i asculta pe toti la ce spun, credinta si Dumnezeu nu sunt niste chesti asa pentru naivi ci sunt pentru stiintele exacte si pentru cei ce gandesc mult si profund. Biblia este o carte spirituala dar in termeni de matematica superioara, multi au luat-o ca pe o carte de povestiri dar ceea ce s-a spus acum 3000 de ani se intampla acum in mod matematic. Studiaza, citeste, intreaba, mai ai mult pana la concluzi.

| sublime89 a răspuns:

De acord cu ce ai scris. Se vede dupa cum gandesti ca iti merge mintea, spre deosebire de crestinii de pe aici care nu cred in evolutie, dar chiar ei sunt dovada suprema ca creierul uman e inrudit cu cel al cimpanzeilor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Intrebarile acestea mi le puneam de mult si unii ma considerau nebun.
Acum dupa ani de cautari am ajuns la niste concluzii provizorii.Nimic nu este batut in cuie.Totul este un joc.Biblia cu tot respectul este o porcarie.Adevarata divinitate se afla inauntrul fiecaruia dintre noi iar in momentul in care reusim sa intram in contact cu ea trecem la nivelul urmator.
Cand trecem de la o viata la alta noi singuri ne judecam rezultatele obtinute.Raiul si Iadul sunt pentru a speria copii neascultatori.
Satana, Lucifer, diavolul in forma prezentata de biserica sunt niste aberatii.
Evreii spun ca Satana este o functie provizorie care poate fi data cuiva cum i se da unui avocat sau unui procuror.
Nu este nume propriu cum au inteles in mod eronat crestinii.
Au furat religia evreilor dar nu au studiat-o prea bine.
Au crezut orbeste spusele unui impostor de nume Saul(tot evreu si asta).
Si sa nu uit, timpul este relativ.Noi avem senzatia ca "curge"intr-un anumit sens dar nu este asa.Este doar o iluzie.
Cineva din exterior poate sa vada evenimentele in alta ordine decat am fost obisnuiti.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Acestea sunt legile. Acestea sunt caile Domnului fie ca le accepti, fie ca nu.
Ce faci tu aici, este o razvratire in mod direct asupra lui Dumnezeu.
Eu iti propun sa mai citesti! Acest subiect a fost dezbatut de 100 de ori.
Nu poti intreba chiar tot ce te taie capul:
" avortul nu este cumva un bine facut copilului?"

Avortul este crima. Tu ai fi vrut sa iti fie facut un asa bine?

| alexrock16 explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu am cerut sa fiu nascut... Si nu insinuati ca nu imi place viata, fiindca imi place. Dar trebuia sa gandesti cand ai spus "Tu ai fi vrut sa iti fie facut un asa bine?". In opinia mea, avortul ar trebui sa fie legal. Se mai intampla sa ajunga un spermatozoid la ovul si na, ce se intampla acolo se intampla, si poate persoana respectiva nu are resursele necesare sa creasca un copil si de ce sa fie chinuit? Ba la parinti adoptivi, ba abandonat. Si in plus, mi se pare printre cele mai mari prostii sa devii medic ginecolog, sa stii ce te asteapta, dar totusi la o cerere de avort spui "nu pot sa fac lucrul asta fiindca este impotriva religiei mele".

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun

| MetalHead26 a răspuns:

No ba, asta cu avortu nu cred ca ii un bine facut copilului ca nu l-ai lasat sa traiasca.
Cu chestia ca nu ai liber arbitru eu nu o prea cred.
Partea cu " de ce nu opreste raul din lume" n-am inteles-o, adica de lar opri cand sunt atatia criminali, pedofili si alte carpe de oameni.
No la intrebare creca l-as intreba cum baie face ca unii sunt criminalii in serie si au o viata foarte buna (care nu au fost prinsi