| anonim_4396 a întrebat:

Daca Eva nu pacatuia, se mai faceau copii?
Ca doar a fost blestemata sa nasca dupa si nu inainte de pacat.

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Nu s-au gândit autorii bibliei așa departe.

161 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns (pentru Harfagre):

Eee, uite, asa da. Cu tine se poate discuta coerent si civilizat. Cu celalat "școlit" nu se putea. Nu avea suficienta intelepciune ca sa mearga pe o linie dreapta fara sa rastalmaceasca ideile si sa imi puna intrebari pentru care oferisem deja raspunsuri.
Treaba de la punctul 5 consta in faptul, cel putin in situatia mea, ca nu ma inchin neaparat, ci cu ajutorul stiintei imi conturez credintele, ideologiile si mentalitatea in general. Crezi ca este un lucru rau sa crezi in stiinta? Sa te bazezi pe ea este un lucru mult mai rau decat sa te bazezi pe dogmele si doctrina religioasa? Poate ca acest Dumnezeu a dat o scanteie prin trosnirea a doua degete si de acolo a aparut univerul nostru cu fortele sale fundamentale iar toate evenimentele de la crearea sa pana la cele care se petrec fix in momentul asta, mecanica vietii si tot ce misca sunt un rezultat al universului si al legilor sale si care depind una de alta nefiind gestionat in niciun fel de o forta divina. Stiinta ce trebuie sa faca este sa explice si sa isi dovedeasca explicatiile pentru care acele lucruri exista si se intampla. Si pe langa asta, sa evolueze si sa ne inbunatateasca vietile. Ma dispera, si asta m-a indepartat de practicarea religiei, dogmele si ideologiile aburite al oamenilor care habar nu au sa inteleaga lucrurile asa cum le intelegi tu de exemplu. Sunt extrem de multe religii, confesiuni si secte toate diferite care ofera niste credinte si promisiuni pe care nu le explica cum trebuie, acei oameni avand o viata intreaga alegeri si certuri gresite pentru ca n-au inteles nimic. Cand vad cum martorii lui Iehova refuza transfuzii de sange, ca noi ordodocsii nu trebuie sa facem sex pana la casatorie, ca masturbarea este un pacat, ca vaccinele si evolutia tehnologica care ne inbunatatesc vietile sunt un rezultat satanic descris in Apocalipsa Biblica, ca degeaba esti om bun cu toata lumea facand multe fapte bune daca n-ai credinta astfel ducandu-te in iad, altii ca nu vor sa cerceteze stiinta sau sa aiba de-a face cu ea pentru ca este credinta lui satan, etc, m-au indepartat definitiv si sa imi dezvolt o ura fata de ei. Studiile in analfabetism functional si analfabetism stiintific arata lipsa lor de logica, perceptie si corelare al informatiilor. Ce legatura are cu Biblia si relifia? Pai cu totii practicam religia. Suntem un stat printre cele mai religioase din lume. Peste tot ne inchinam la Dumnezeu si jignim stiinta pentru ca in perceptia lor il asociaza cu satan. O, uitasem, sa nu mai spun de obiceiurile care circula prin popor cum este cu mancarimea din palma stanga, cu pisica neagra, cu durerile de picior, cu zodiacul, cu oglinda, etc. Niste bullshit-uri totale. Daca Dumnezeu exista, el doar a dat scanteia de la care a plecat totul lasant orice eveniment sau mecanica a vietii sa se intample in voia sa gestionat de niste legi fundamentale bine definite.

| CIaudiu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"pacatosi" intre ghilimele. Vreau sa spun ca nimeni nu se naste perfect. Fiecare facem de-a lungul vietii greseli mai mari sau mai mici si care datorita lor capatam intepciune si experienta pe mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

De unde pana unde ai ajuns la concluzia asta? Gaseste pe aici pe unde le-am dorit moarte, chinuri, sau altele? Credinta ar trebui sa fie ca si colectionatul de timbre - e un hobby misto, il tii pentru tine, il impartasesti cu altii care au interese similare, il prezinti altora care ar putea fi interesati, DAR nu il bagi pe gitul celor care se declara neinteresati, o faci pe banii tai, si nu o amesteci cu treburile care nu au nici o treaba cu ea.
P.S. Pina o sa dam de o civilizatie superioara care sa ne puna la respect sau sa ne elimine, sintem dumnezei. Nu zic ca ar fi neaparat ceva bun, pentru ca sintem prea prosti ca sa avem grija de planeta asta si daca nu incepem sa migram in spatiu, peste vreo cateva zeci de ani civilizatia va fi din nou la stadiul de ciomag si arc cu sageti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Statul sintem noi. Ca am votat idioti prin pasivitate sau prostie, s-a ajuns acolo. Nu e chiar 70%, si oricum... despre ce era vorba aici? Daca sunt bugetar... majoritatea bugetarilor degeabisti sunt religiosi. De ce oare?

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Harfagre):

Stiu foarte bine avantajul lor si contributia lor de-a lungul istoriei. De-asta am specificat ca oamenii sunt cei care nu inteleg religia, si chiar si cei care au scris-o n-au fost prea inspirati pe alocuri.
Conceptul "eva mitocondriala" probabil a capatat acest nume tocmai pentru a face referire la Biblie, de a se incerca sa se defineasca si sa se explice mai concret ce a fost si cu acest Adam si Eva, ca sa mai lumineze creierele celor ce resping teoria evolutiei. Nu o prea inteleg pe deplin la ce se refera. Inteleg ca toate femeile au o aceeasi amprenta in ADN-ul lor care dateaza de acum mai bine 200.000 de ani si ca transand o linie prin toate generatiile ajungem la o femeie de la care pleaca aceasta linie materna si aceasta amprenta, fiind la fel si in cazul barbatilor. Nu sunt sigur de asta, o sa caut sa ma informez.

| halogen001 a răspuns (pentru Harfagre):

"e oarecum deplasat să mai vii cu povești despre pedepsele aplicate în Evul Mediu"
Asa se vede de la cine vine religia si la ce e buna. Asta e ropstul istoriei sa ne arate cum au evoluat lucrurile in timp.

"Un ateu ca tine postulează inexistența lui Dumnezeu"
Eu nu o pstulez, eu compar minciuna cu realitatea si ce e minciuna ajunge exact in locul rezervat minciunii si inselatoriei.

"Matematica este inventată de oameni, geometria este inventată de oameni. "
Matematica se verifica practic, are logica si nu e fantezie absurda cu rolul de prostire a naivilor nestiutori.

"Diferența între un creștin și un ateu ca tine e doar faptul că aveți axiome diferite. "
O minciuna inventata pentru prostirea naivilor si sustinuta in pofida evidentei se numeste inselaciune, nu axioma.

" Allah din islam și Dumnezeul din creștinism este 100% aceeași divinitate, chiar dacă cele două religii diferă. Ce concluzie ar putea trage o persoană inteligentă de-aici?"

Cocluzia e una singura. Cand zeul din poveste nu corespunde cu realitatea si e folosit doar pentru inselarea si manipularea naivilor nestiutori si creduli avem un exemplu de inselaciune intre indivizii aceleiasi specii de vietuitoare izvorate din evolutia naturala.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt la curent cu biofotonii si nici nu ma intereseaza biocampuri, bioenergie, biorezonanta si alte scamatorii de scos banii de pe urma naivilor nestiutori.
Nestiinta nu demonstreaza nimic. Daca eu nu citesc fantezii cu bioenergie, biocampuri, biorezonante inseamna ca sunt nestiutor in domeniu. Nestiinta mea nu demonstreaza existenta unui spiridus dintr-o carte cu povesti, in schimb realitatea vizibila imi demonstreaza clar ca nu exista spiridusul.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Harfagre):

Adevarat ca nu am demonstrat nimic https://jurnalparanormal.ro/......incurabile
dar sunt altii mai priceputi ca mine.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Harfagre):

Ok, mulțumesc mult. Acum am inteles mai bine despre ce e vorba.
Pai critica vine mai mult inspre religiosii care nici ei n-au inteles nimic si ne critica, iar asta ar fi ca un fel de palma ideologica asa cum o fac si ei. Cel putin in cazul meu. Altii poate n-au inteles Geneza cum am fost si eu. Daca spui ca se facea referire la poporul israelit, nu mai am nimic de reprosat. Aveam in cazul in care era povestea originii tuturor oamenilor de pe Pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Nu suntem buni in toate, nu le stim pe toate, dar ce ai face daca ai fi in postura mea?
Ai pune botul la orice?
Te-ar califica pe tine drept intelept daca ai pune?
In stiinta ca si in religie vei intalni greseli, greseli care te vor costa zile, ani s-au chiar toata vista cat ai petrecut tu studiind un anumit subiect.
Eu cand nu stiu pun intrebari, chiar daca sunt ironice ele vin din faptul ca am fost pacalit mult in viata, atat in stiinta cat si in religie.

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e sa faci greseli, sa ti le asumi si sa cauti adevarul si alta e sa spui ca nu vrei sa cercetezi pentru ca oricum le consideri false. Atat am avut de spus. Nu mai vreau sa continui discutia la aceasta intrebare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Amuzant. Dar nu. Poate nu ai auzit de SpaceX...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru halogen001):

Stai breh usor, ca bioenergia exista. Sub forma de cimp electric, pana una-alta. Masurabil, usor de demonstrat ca exista. Ca de la cimpul electric al corpului uman la pseudo-stiintele cu prefixul "bio" nu e un drum foarte lung, asta e alta poveste. Oricum, asta nu e o tema conexa cu intrebarea initiala, orice am zice. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Cand am zis eu ca nu vreau sa cercetez?
Dar eu vreau sa cercetez si omul de langa mine ca sa stiu daca are limba sau daca umbla cu copy-paste.
Crede-ma ca acum cu internetul oamenii se dau mari ghizdavi in ale stiintei, dar daca ii intrebi ce instrumente foloseste arheologia si daca instrumentele lor sunt imuabile atunci o dau la cotitura.
Omul cat traieste cerceteaza, invata, dar preferam sa deschizi minti, nu sa ne faci pe noi sa credem orbeste orice spui tu, ca pana la urma te ascunzi nu dupa un nume de academician.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

1."Concluzia trasă de cercetători e că pentru reputația Bibliei și a autorilor ei cea mai favorabilă interpretare actuală e să considerăm că aceasta descrie un potop local", iar daca a fost local atunci nr tau de animale se reduce la cateva specii.
2."Apoi, Cain a ieşit* din Faţa Domnului şi a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden."
Trebuie sa intelegi ca Moise a scris istoria genezei, iar daca el a scris-o a specificat si tara Nod care a fost zidita mai tarziu de Cain.
3.De ce sa cad de acord in privinta asta, fara dovezi?
Ori eu nu la aceasta ma refeream, ma refeream ca atunci cand vine napasta peste tine asta ar insemna ca te-a atins focul.
4.Nu fi si tu rasist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Cine a zis asta, Adam, Dumnezeu sau Moise ca nota de subsol?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Pai ce facem, acum mergem pe interpretarile "cele mai favorabile" ca sa facem ineptiile de pe acolo sa fie tolerabile? Gen nu era mort, doar i se facuse rau de la statul pe cruce... sau abureala asta cu cateva specii - ce sens ar mai fi avut "cateva specii" daca era potop "local" si speciile respective traiau si in alte zone?
2. Cine a zidit tara aia? Adam, Eva, si cu aia mici au facut si ei oameni din lut, nu? Hai sa fim seriosi, oricum ai da-o, asta macane ca un elefant impuscat in oo!
3. Pai tu ai zis ca simbolizeaza bla bla, deci inchizi ochii, end game. Napasta... ce napasta sa scapi de lumea asta? In alta ordine de idei, Naraka budista e o jignire mult mai mica adusa inteligentei umane fata de povestea penibila din biblie cu viata de apoi.
4. Nu sunt rasist. Intreaga specie homo sapiens e cel mai mare pericol la adresa planetei si a celorlalte vietuitoare in momentul asta, dar mai ales cel mai mare pericol pentru propria specie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

3. Religia face parte din identitatea omului. Ma lasi cu ineptia asta? Si a aprecia sau a nu aprecia muzica/filmul/sportul face parte din identitatea omului. Daca cineva e complet lipsit de interes pentru muzica, film, sport, inseamna ca omul ala nu exista sau ca ii lipseste ceva?
5. "Așa cum nu te închini la menghină sau la strung, tot așa nu e cazul să te închini nici la știință, pentru că e doar o unealtă."... asa ca hai sa ne inchinam la o poveste, e mai misto!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

1.Pai si prima nu vine tot cu o interpretare?
Daca tie iti place prima interpretare e ca aparti unui alt curent de gandire si ca vrei sa gasesti vina in cele scrise.
Nu sti daca traiau si in alte zone, si chiar daca traiau, dupa ce s-ar fi secat apa tot ar fi fost nevoie ca unele animele sa fie selectate pentru si sa nu emigreze altele din alta parte spre.
2.Ti-am zis, tara aia a fost zidita de Cain si urmasii lui, iar Moise a scris asta dupa mult timp.
Daca nu iti e clar aici consulta un teolog.
3.Da, insa nu am zis decat ca iadul simbolizeaza moartea fizica, nu alte idei care iti mai vin prin cap.
Puteam sa zic ca iadul e vesnic?
Puteam, dar ziceam ca e vesnic in sens fizic, nu spiritual.
Daca ai sa studiezi mai mult acest subiect ai sa ajungi la aceeasi concluzie, ca iadul e o stare, in care mori si atat.
4. Sa fim optimisti macar.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, iar mă faci să râd!
"cum sustinea Pamantul atatia oameni? " - la care atâția oameni te referi? Poți duce un gând la capăt?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma refeream la primul incest, care ar fi provocat n mutatii genetice conform medicinei, iar acestea se rasfrang azi prin boli.

Răspuns utilizator avertizat