| anonim_4396 a întrebat:

Daca Eva nu pacatuia, se mai faceau copii?
Ca doar a fost blestemata sa nasca dupa si nu inainte de pacat.

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Nu s-au gândit autorii bibliei așa departe.

161 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Durerea la nastere e din cauza evolutiei." - rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" Ce nu erau?" - trebuie să știu la ce te referi?

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adevăr vorbești! Foarte greu pentru tine!
Când cineva îți spune să umpli un pahar cu apă, tu torni până curge și pe jos și tot nu te oprești?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Ehem, progres? Esti constient ca tehnica avanseaza acum mai repede ca niciodata? Esti constient ca Legea lui Moore a fost de ceva vreme lasata in praf si progresul in domeniul tehnicii de calcul e stopat de nevoia de profit si de faptul ca sculele cuantice vor da peste cap intreaga economie globala cand vor intra cu adevarat in joc? P.S. Hai sa ne inchinam la un barbos din nori si la acolitii lui care ne promit viata vesnica, ca astia au facut milioane de chestii pana acum! A, da, au facut milioane de victime!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai debilul ala de creator nu putea sa faca direct vreo 50 de milioane de oameni perfecti, asexuati, ca sa nu se ajunga la asa ceva? A, da, stai, ca in perfectiunea lui s-a gindit sa faca ceva distractiv...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Du-ti uai si ti chisha! Hai, zi, ce valori nemaipomenite promoveaza povestea aia stupida care nu pot exista fara fundamentul fantasmagoric?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1,2,3. Mdah, nu ajungem nicaieri. Noi sa fim sanatosi.
4. Daca nu am fi optimisti, am emigra sau ne-am sinucide. Nu am bifat nici una inca.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Blestemul lui Eva era sa nasca cu dureri nu sa nasca. Daca nu pacatuia femeile nasteau fara dureri.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"sustras din Gen1 care doar Gen 2 il poate explica si de ce dupa cadere, mai precis dupa blestemul durererea nasterii." - stranie logică ai. Dacă nu le-a spus sa se înmulțească, ce rost să-i spună de că din acel moment va mări durerilor nașterii? Și doar mai apoi să-i binecuvânteze că să se înmulțească? Mdaaa!
"Casatoria e o binecuvantare?"- desigur!
"Religia e de vina ca va spala creierele, dar Pavel zice ca e mai bine sa ramai singur ca sa nu ai parte de blesteme." - dacă ai fi citit atent ce spune Pavel și de ce, și n-ai mai adaugă de la tine, atunci n-ai afirma așa ceva.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Se vede cum se opreste omul din a face puradei" - super argument! ( Super in sens că e aiureală)
In primul rand omenirea nu trăiește după normele date de Dumnezeu.
In al doilea, pământul e in stare sa hrănească cu mult mai mulți oameni decât trăiesc în prezent. Dar problema e că nu sunt distribuite distribuite alimentele in prezent egal.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Evolutia are parti bune si parti rele" - are o singura parte - falsitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindcă sunt motive. Care dacă ascultau, nu erau.'' - și care e sensul copierii? Sau după ce ai copiat ai uitat ce vroiai sa zici? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Am zis, cu prima mea afirmatie, ca:
- Sunt doua geneze aproape identice,
diferenta dintre cele doua e ca una zice ca a facut si a zis si alta explica de ce a zis si a facut.
Eu o aleg pe a doua, dvstra?
Dvstra se pare ca luati ce vreti si faceti salata.
Nu, eu am zis ca le-a zis sa se inmulteasca doar dupa ce acestia au pacatuit.
Adam si Eva fie ca vreti fie ca nu erau ingeri, pentru ca traiau vesnic, iar acestia nu aveau nevoie a se inmulti, daca se inmulteau incestul era invitabil, prin urmare mutatiile genetice ar fi venit de la sine, si apoi bolile specifice ei.

De ce Dumnezeu incurajeaza puritatea sexuala?

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am spus de ce nu se opresc din a face puradei, n-am zis că-i afirmat ceva tu.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E una din principalele necesități, restul tot n-ar fi problemă.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu o aleg pe a doua, dvstra?
Dvstra se pare ca luati ce vreti si faceti salata." - straniu, tu alegi doar ce-ți place dar îmi reproșezi mie că fac " salata"?!
Eu țin cont de ambele.
"eu am zis ca le-a zis sa se inmulteasca doar dupa ce acestia au pacatuit." - repet, imediat după ce au păcătuit Dumnezeu ai spune că va mări suferința la naștere ( despre înmulțire in "a doua geneză" pe care o alegi, nu spune), nu are sens dacă nu le zicea înainte să se înmulțească.
"vreti fie ca nu erau ingeri, " - serios?! Nu-i nimic că îngerii sunt o categorie aparte, iar de cei doi se spune că erau oameni? Și îngerii n-au nevoie de hrană spre deosebire de oameni, iar lui Adam i sa asigurat hrana.
"daca se inmulteau incestul era invitabil, " - dar atunci după nu tot prin "incest" - sau înmulțit? Și îți aduc aminte că au fost binecuvântați sa se înmulțească. Deci era la moment "incestul" problemă?
"De ce Dumnezeu incurajeaza puritatea sexuala?" - dacă te referi la porunca împotriva incestului, știi când a fost dată? Te-ai gândit de ce nu de la început?
La început Adam a fost creat perfect, casatoria între rude apropiate nu prezenta pericole. Dovadă și durata mare de viață. Dar cu timpul omul a degradat tot mai mult, de aceia de la un moment dat sa interzis căsătoriile între rude.

| Mayhem666 a răspuns:

Ohooo, avem inteligenta "went from one hundred to one thousand really quick" chiar aici. Ete ca la asta nu m-am gandit. Buna intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Voi habar nu aveti ce e aia evolutie." - zise cel ce nu e in stare sa răspundă la întrebări simple despre teoria falsă...