| sandra2012 a întrebat:

Daca exista o viata de dupa, vom merge acolo, o sa conteze ce religie am avut pe pamant? De ce sunt atatea religii daca Dumnezeu e unul singur?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

''Daca exista o viata de dupa, vom merge acolo, o sa conteze ce religie am avut pe pamant?'' Da o sa conteze, mai ales daca vrei sa mergin in rai. Daca esti caluga budist care se roaga la un gras (stim ca este un pacat sa fii lacom chiar si la mancare) sau daca esti un canibal din africa ce se roaga la crocodil, sau un hindus care se roaga la o femeie cu multe maini si la un elefant etc. Cauta pe net Cele 24 de vami ale vazduhului(sau intreab-o pe Ema) si dupa fiecare vama intreaba-te daca tu ai trece-o (daca nu treci de o vama ai dat de dracu, la propriu). ''De ce sunt atatea religii daca Dumnezeu e unul singur?'' Pentru ca diavolii nu vor ca noi sa ne mantuim si sa ne fie bine, vor sa ne coacem in iad si de aceea influenteaza oamenii sa faca exact invers de ce ne invata Biblia. Ca sa ajungem in rai trebuie sa credem in Dumnezeu Cel adevarat nu in altceva. Asa ca cu cat sunt mai multe religii oamenii sunt mai derutati si nu stiu ce sa mai creada, unii dintre ei sunt atat de derutati incat nu mai cred in nimic. Sper ca te-am lamurit, daca da da-mi funda te rog frumos.

12 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Pentru ca omul il urmeaza pe diavol prin mandrie. Din aceasta cauza, multi oameni, pur si simplu, nu vor sa urmeze calea pe care Hristos a lasat-o, inventand pe zi ce trece noi explicatii pentru cuvintele Sale. In loc sa se smereasca si sa asculte de Hristos, de Sfintii Apostoli si de Sfintii Parinti, ei se incred in propriile forte si calitati de a interpreta Scriptura.

| sandra2012 explică (pentru Rapunzell):

Aia erau cumva neoprotestanti? Cei care interpreteaza Biblia cum vor ei?

| Rapunzell a răspuns (pentru sandra2012):

Toate sectele o interpreteaza cum vor, nu doar neoprotestantii. Toti cei care se numesc crestini, dar nu-s ortodocsi si nici catolici. Si catolicii sunt pe aratura, dar la ei e mai mult decat interpretare dupa ureche.

| mgtow a răspuns:

Tarile din UE au mai multi credinciosi catolici si ortodocsi dar restul tariilor au alte perspective asupra religiei si cred in alt tip de viata, reincarnare, etc. Nu oricine crede ca va ajunge in rai sau iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Cum o mai duci in spania?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbisem cu un roman care l-am cunoscut ca ma baga la o carnicerie si acum cand i-am zis ca pot sa merg la lucru imi zice ca nu poate sa vina cu mine la patron si sa-i zica de mine asa luanduma la munca. La inceput zicea un lucru acum altul e prapad cu astia dar am incercat sa vorbesc cu el macar; astept sa vin in tara sincer. Daca castiga Rajoi poate dau afara pe inmigranti cine stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Dorul de patrie

| dana85 a răspuns:

Nu religia conteaza, ci CREDINTA.

| iFollowRivers a răspuns:

Nu o sa conteze religia.va conta daca ai fost credincios poate chiar daca ai fost crestin... oamenii vad lucrurile diferit, au o perceptie diferita, si multe alte lucruri

| sandra2012 explică (pentru iFollowRivers):

Ar fi bine ca oamenii sa priceapa odata ca nu religia conteaza cu adevarat in viata.

| iFollowRivers a răspuns:

Am zis "poate"...de exemplu daca vb despre musulmani.studiaza coranul si iti vei da seama de multe lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sandra draga nimeni nu a inviat deci sunt doar scrieri scrise de oamenii care trebuie sa creada si ei in ceva ei nu aveau informatia din ziua de azi / de aia era obligatoriu ca cineva sa explice ce este soarele/luma /cum a aparut lumea/ care este rostul vieti in biblie sunt raspunsuri lipsite de ratiune/logica da pentru bieti oamenii erau de ajuns