| Steregoi a întrebat:

Daca fac un calcul simplu si o statistica pot afla cu aproximatie cand va veni Armaghedonul descris in Biblie. Adam a fost creat in 4026 i.Hr. In 2370 i.Hr a fost potopul mondial adica dupa 4026-2370 =1656 ani. In anul 33 d.Hr. a fost jertfit Hristos adica dupa inca 2370+33=2403 ani. Dupa aceste calcule pot deduce cu aproximatie ca Armaghedonul va veni pana aproximativ cel mai tarziu in 2403+33=2436 d.Hr. Pana atunci se va implini si Daniel 11:45 adica ascensiunea Chinei si Rusiei sub egida ateismului pretins sau asa zis "stiintific" impreuna cu SUA+UK. Ce puteti spune?

9 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Vezi ca ai gresit, potopul a fost prin 3300.Adica o inundatie prin Marea neagra sau prin Mesopotamia.

| Steregoi explică (pentru Octavian199):

Aia e ipoteza acceptata de tine si de alti asa zisi oameni "de stiinta".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

"potopul mondial" a fost acu aproximativ 12.000 de ani. Un asteroid lovind Greenlanda. Topind ghetarele cauzand cresterea globala a nivelului apelor : Tinand cont ca majoritatea asezariilor omenenesti sunt situate in apropiere de linia de coasta. Imagineaza-ti ce ar fi crezut ei.
De asta incalzirea globala/cresterea LENTA a nivelului apelor DIN ziua de azi este o problema mare.
Daca acum un asteroid similar ar lovi din nou Greolanda Pototopul s-ar repeta. Miliarde de oameni ar fi afectati
https://www.youtube.com/watch?v=hMTTFLiOwX0&t=689s

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau asa. Nici de cum 'potopul lui Noe'.

| Sindbad a răspuns:

Esti foarte exact in date, pesemne oi avea anuarul statistic al lumii incepand cu anul 4026...
Nici ingerii din ceruri nu stiu cand va fi sfarsitul lumii ( Evanghelia dupa Marcu 13 32), dar se vede treaba ca tu esti mai bine informat decat ei.

| Steregoi explică (pentru Sindbad):

Am aproximat viitorul. Asta nu inseamna ca neaparat asa va fi. Si anii istorici pot fi calculati exact din Biblie adica 4026, 2370, 33.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Sindbad):

E adevarat ca doar Dumnezeu stie cand va fi a doua venire.
Dar Domnul ne-a lasat multe versete care sa ne dea o ghidare.
Cand va incepe antihristul sa conduca fiecare crestin stie cat va dura stapanirea lui conform bibliei

| Sindbad a răspuns (pentru Steregoi):

L-ai aproximat cu atata acuratete ca nu stiu unde este aproximarea. Eu nu sunt atat de patrunzator, n-am reusit sa calculez exact din Biblie 4026, 2370, 33. Culmea ca nici Parintii Biserici nu au calculat exact. Descrierea biblică a creaţiei nu este o "relatare ştiinţifică". Nu trebuie citită ca o informaţie ştiinţifică, ci ca o revelaţie divină şi adevăr spiritual.

| Sindbad a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Cele 42 de luni pot avea si alte intelesuri