| Meme10Memu a întrebat:

Primul val a fost cand Dumnezeu a creat cerul si pamantul si apoi pe Adam (4026 i.Hr.). Al doilea val cand a venit potopul ( 2370 i.Hr.). Al 3-lea val cand a fost inviat Iisus (33 d.Hr.). Cand vine urmatorul val de manifestare mai evidenta divina sau Armaghedonul?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iisus spunea ca nici El nu stie, si ne intrebi pe noi?

| danut a răspuns:

Biblia evideentiaza vaiurile in Apocalipsa, deci ele fac parte din Sfarsitul omenirii si nu inceputurile ei.

| sabin89 a răspuns:

Parcă Toffler spunea că al treilea val este trecerea de la era industrială la era informaţională. Să fi greşit el?

| Simpatic a răspuns:

Despre ce valuri vorbesti? sunt lucruri diferite creatia, potopul lui Noe si Apocalipsa.
Meme10memu prin faptul ca nu cunosti suficient biblia si nu esti singura persoana de aici, ii faci pe cei cu ura fata de crestini sa poata face afirmatii urate, deci practic le ridici mingea la fileu.
Biblia nu e orice carte si nu e usor a fi inteleasa indiferent de ce IQ porti, ea trebuie studiata si rastudiata, facuta scoala spre a fi inteleasa, de asta paganilor le e usor sa critice caci ei in mintea lor nu pot concepe ceva ce nu vad.

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

Păi el face parte din organizaţia martorilor; nu ţi-ai dat seama până acum? Martorii au fost cunoscuţi la început ca studenţi în biblie. Deci cum zici că nu cunoaşte biblia? Dacă nici ei nu o studiază, apăi cine?

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Ok

| sierra1 a răspuns:

"Dumnezeu a creat cerul si pamantul si apoi pe Adam ( 4026 i.Hr. )."

să ințelegem că până in anul 4027 nu era nimic-nimic?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Primul val s-a incheiat in 4026 i.Hr. Asta inseamna ca pana in 4027 i.Hr. valul a fost in curs.

| sierra1 a răspuns:

"Dumnezeu a creat cerul si pamantul " - când zici că a fost asta?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Inainte de prima zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Goete a răspuns:

Urmatorul val este Regal, are coroana.
Coronaviruswinking

| Meme10Memu explică (pentru Goete):

Va fi o noua era mult mai infloritoare si mai prospera decat cea prezenta. Un cer nou si un pamant nou adica o noua societate de oameni cu guvernare divina directa.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu va mai fi nimic, este kaput. Vise yehoviste.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Valuri de ce? De covid?

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Covidul a aparut ca o bomba. La fel de seurprinzator va fi Armaghedonul dar mult mai devastator.

| zilog a răspuns:

Noi acum trăim zilele din urma! citeste biblia, citestel pe nostradamus
gata apocalipsa a inceput

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru zilog):

Da, s-a si terminat de vreo 3-4 ori deja.

| SingleForOne a răspuns:

Când vezi că omenirea se duce la râpă, atât intelectual, cât și din resurse naturale și forța de muncă umană, prin propria conștiință. Când vei fi forțat să faci anumite lucruri pentru a trăi modern, altfel ești exclus din societate, și eventual ești forțat să trăiești printre săracii lumii, și devenind muritor de foame și de credință. Asta fiind doar începutul.

| Meme10Memu explică (pentru SingleForOne):

Nu e departe. Al 4-lea val va veni cand se asteapta lumea mai putin. Spune ca va veni ca un hot. Asta inseamna cand lumea va ajunge la o oarecare prosperitate ceea ce aproape ca s-a ajuns.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

"Când cerul se va strânge ca un sul
Cu fulgere, tunete și fum
Cand știința va atinge culmi de nedescris"
Îți dai seama ca dacă ar ști omul când vine sfârșitul. Nu știe nimeni. Nu are cine sa îți răspundă la întrebare. Poate decât sa ne dam cu presupusul.

| Meme10Memu explică (pentru AndreeaDeea221998):

E foarte aproape desi nu stim exact anul.

| Meme10Memu explică (pentru AndreeaDeea221998):

Inainte de potop civilizatia atinsese un nivel de trai destul de ridicat desi era multa decadere morala si multe violente. Acum violentele sunt aproape in toate jocurile video.

| SingleForOne a răspuns (pentru Meme10Memu):

N-ai vrea să vorbești personal cu cineva, faci schimb de idei, și deschizi ideile în largul lor? Întrebi așa sa treacă timpul sau vrei sa cunoști ceva?

| Meme10Memu explică (pentru SingleForOne):

Ambele.