| Meme10Memu a întrebat:

Cand a inceput potopul mondial din 2370 i.Hr. oamenii nu au crezut pana au tras ultima gura de aer si au murit inecati. Cand va incepe Armaghedonul prezis in Biblie lumea va fi tot atat de sceptica precum cu aceasta pandemie, cu atatea informatii sub nas precum internetul?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Vezi, este buna contra-intrebarea lui Andrei200202: "Ce potop?"
Adica oamenii nu cred in lucrurile ce se vor intampla pe pamant, pentru ca nu cred nici in lucrurile deja intamplate. Este si normal asta, pentru ca nu avem siguranta nici timpului prezent.
Dar nu trebuie sa ne ingrijoram, pentru ca nu este de datoria noastra sa-i convingem pe oameni. Noi trebuie sa ne facem datoria si sa-i avertizam pe oameni; convingerea o va face Dumnezeu 100%.
Cazurile celor trecuti la odihna sunt deja stabilite de ei insisi (intr-un anumit fel). Chiar daca un om respinge Evanghelia, nu avem dreptul sa ne depasim limitele; nici macar sa ajungem la ele.