| AirănMeidăn a întrebat:

Daca folosesti o tabla Ouija pentru ca comunica cu spirite, acel spirit te poate minti?

26 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu numai ca te poate minti, trebuie sa iei in considerare din start ca daca vreun spirit se va deranja sa-ti raspunda (ceea ce e improbabil) va incerca sa te insele in toate modurile posibile.

| T0T a răspuns:

Nu exista spirite pe care poti sa le contactezi prin tabla Ouija. Noapte buna si lasa prostiile asteawinking

| T0T a răspuns:

Nu stu', sincer...Incearca. Adica mai bine nu.

| AirănMeidăn explică:

Au, au, cum sa n-aiba. Dar e mai prost semnalu' ca tine, stii ce zic?

| AirănMeidăn explică:

Chiar crezi ca daca am pus intrebarea asta inseamna ca as fi genu' care ar lua contact cu mortii toata ziua? E o intrebare, ce naiba. Voi chiar nu va ganditi ca poate am pus-o doar din curiozitate? Daca cineva crede ceva diferit de voi, imediat incepeti sa il discriminati.
Daca ma crezi caraghioasa, bine. Nu trebuie sa-mi zici tu mie ca ceea ce cred eu e gresit, ca pana la urma nici macar ce cred nu stii.

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Esti haioasa laughing Adica simpatica.winking Ai prea multe calitati...

| AirănMeidăn explică (pentru T0T):

Am pus intrebarea asta acum ceva timp, intr-o zi chiar trebuie sa mai sterg din ele, de unele imi e jena acum

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu trebuie sa iti fie jena. Esti simpatica. Chiar imi plac intrebarile.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Potrivit Bibliei in spatele spiritismului se afla cel mai mare mincinos, Satan Diavolul, pe care Isus la numit "Tatal minciunii". (Ioan 8:44)

O zi buna!

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De unde stii ca in spatele spiritismului nu ar sta Satan Diavolul sau Falsul Christos Tatal Minciunii, care este slavit ca Dumnezeu in biserica crestina, dar cu numele de Lucifer?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Moisie):

Salut

Iti respect dreptul de a avea propriile opinii chiar daca nu corespund cu ale mele. Pentru mine Biblia reprezinta o autoritate, pentru tine nu, atunci care ar fi rostul unei discutii? Eu ma simt minunat fara confruntari de orice gen.

Iti doresc o zi buna!

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Faptul ca PENTRU TINE Biblia este o autoritate, nu exclude fatul real ca ea este o scriptura FURATA de la o alta religie si marsavita in mod mincinos, de catre slugile Tatalui Minciunii, Dumnezeul tau.

In privinta faptului ca te simti bine, sa stii ca te cred!
Chiar in Biblia ta suntem invatati ca "fericiti sunt cei saraci cu duhul"! Asa ca fi fericit in continuare si slaveste-l linistit pe falsul Christos adevaratul Lucifer, ca scurta iti va fi fericirea, si amarnic si luuuung socul trezirii la realitate atunci cand va fi prea tarziu ca sa mai schimbi ceva

| Christel a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, ce religie/Religie ai?

| Moisie a răspuns (pentru Christel):

Singura bazata pe adevar, si anume Stiinta bazata pe Cunoasterea Rationala in locul religiilor bazate pe Credinta a Proasta!

| Christel a răspuns (pentru Moisie):

Mulţumesc pentru răspuns!
Acum, că ştiu, n-o să-ţi mai dau apă la moară, cu toate c-o să mă rog pentru tine, să-ţi descopere Dumnezeu Adevărul, Care doar în Religie se găseşte, adică în Creştinismul Ortodox, aşa cum s-a transmis de la primii creştini până azi, nu cum l-au deformat catolicii, protestanţii şi neoprotestanţii, adică sectarii.

| Moisie a răspuns (pentru Christel):

Mai bine ai face sa te rogi pentru tine insuti, pentru ca Dumnezeul religiei ortodoxe este FALSUL Christos, si anume cel numit si Lucifer. Am spus falsul Christos din cauza ca nu vei gasi in Biblie, oricat de mult ai cauta, faptul ca Isus a fost UNS si nici functia in care a fost UNS, sau nu stii ca Christosul=UNSUL?
Primi crestini NU au fost ortodocsi ci au avut religia lui Isus, si anume cea mozaica. Absolut toti crestinii au ca baza Biblia FURATA de a religia mozaica completata cu Noul Testament scris de niste apostoli care au primit de la Isus Christos Putere si Stapanire peste draci, asa cum recunoaste si Luca in cap 9:1. Asa ca te afli pe Calea cea mai gresita, si roaga -te mai bine lui Dumnezeu sa-ti dea minte, ca intre tine, toti tinerii din Ro. si tinerii din lumea civilizata, este o diferenta enorma, voi sunteti intr-adevar rusinea Europei si cei care fac ca Romania sa fie cea mai inapoiata tara din UE dar si rusinea ei! In concluzie, sa-ti fie rusine ca esti asa de retrograd cum esti!

| Moisie a răspuns (pentru Christel):

Tu habar nu ai ce inseamna cuvantul religie, si in plus de asta esti atat de incult incat nu cunosi istoria "religiei crestine" care de fapt NU este o religie, ci o facatura politica cu aspect religios facuta de imparatii Romei pentru a indoctrina prostii si manipula masele pentru a le face sa se autodenunte prin spovada si sa se lase excrocate de smecherii care va fura si va tin in saracie si mizerie ca sa acceptati minciuna ca veti fi bogati si fericiti doar atunci cand nu mai sunteti de loc!

| Christel a răspuns (pentru Moisie):

Luca 9:1 - "Şi, chemând pe cei doisprezece ucenici ai săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile."

Aici scrie că le-a dat putere şi să vindece bolile, dar nu spune ce fel de boli, fiindcă se referă la toate bolile(trupeşti şi sufleteşti). Cum poţi avea îndrăzneala să-L faci mincinos pe Dumnezeul Care te-a creat şi să spui că El e Lucifer, tatăl minciunii, când Hristos le-a dat putere Sfinţilor Apostoli asupra demonilor şi să vindece bolile trupeşti şi sufleteşti?
Să zicem, prin absurd, că Hristos e Lucifer. Tu chiar crezi că dracu' ne vrea pe noi, oamenii, vindecaţi sufleteşte? Hai, trupeşte să zicem că ne vrea vindecaţi, fiindcă boala aduce cu sine suferinţă, iar prin suferinţă ne mântuim, lucru pe care dracu' nu-l vrea. Dar, crede-mă, sănătoşi sufleteşte dracu' nu ne vrea. Vrea să fim plini de rănile păcatelor, pentru a nu putea intra în Împărăţia Cerurilor.

| Christel a răspuns (pentru Moisie):

"Religie" vine de la latinescul "religo,-are", care înseamnă a relega. În concluzie, religia este cea care reface legătura dintre om şi Dumnezeu, adică dintre creatură şi Creator.

Nu ne minte nimeni că vom fi bogaţi şi fericiţi după ce "nu vom mai fi", pentru că noi, oamenii, vom fi mereu, chiar dacă doar sufleteşte sau şi sufleteşte şi trupeşte. Aşa cum probabil ştii, Religia, care, dacă e scrisă cu majusculă, se referă strict la Creştinismul Ortodox, este sigura religie a iubirii, deoarece Hristos ne învaţă, prin Sfinţii Apostoli şi prin Sfânta Tradiţie şi prin Sfânta Scriptură, să nu ne urâm duşmanii şi să nu apună soarele peste mânia noastră, adică să ne cerem, cât mai repede, iertare de la cei pe care i-am supărat.
În plus, bogaţi nu vom fi dincolo, ci doar fericiţi, şi asta doar dacă ne vom pocăi, iar prin pocăinţă nu mă refer la trecerea la vreo sectă, fiindcă sectarii nu sunt, aşa cum se autoproclamă, pocăiţi, ci rătăciţi, ci mă refer la plângerea, cu inima înfrântă şi smerită, a păcatelor noastre şi, nu doar atât, ci şi la repararea lor, cât de mult putem.

| Moisie a răspuns (pentru Christel):

Btavo! Si unde vezi tu legatura intre crestinii cu biserixa lor, si Dumnezeu?
Ai vazut tu vre-ö legatura? A reactionat cumva Yahwe atunci cand i-ati FURAT scriptura pe care EL a inspirat-o rabinilor?
2 Toti oamenii sunt muritori, acesta este ceea ce toata lumea STIE! Lobotomizatii care nu judeca, dar cred totul a proasta, doar CRED ca va fi viata dupa moarte, uitand in prostia lor uriasa ca viata exista doar cand functioneaza organele vitale, si cand ai murit ai murit exact din aceasta cauza. Nu poti TRAII cand iti rod viermii, inima sangele si creierul!
3 Ortodoxia este intredevar religia iubirii, dar nu a iubiri intre oameni, ca vezi bine biserica nu binecuvanteaza legatura de iubire intre doi oameni de acelasi sex, ci este doar religia iubirii de bani multi, ca doar nu degeaba ii acuza Isus pe preoti ca il slujesc pe Mamona si nu pe Dumnezeu.
Traditia credintei a proasta apartine doar Sfintei Prostii, si intredevar, in aceasta traditie a prostiei institutionalizate, Romania ortodoxa este in fruntea Europei, in loc sa fie in traditia Dumnezeiasca a Stiintelor si nu a credintei a proasta!
4 Spune-mi te rog cine este Christos, ca desi am studiat Biblia nu am vazut cine a fost UNS si in ce functie a fost UNS, ca sa poata fi numit Christosul adica UNSUL!
Pina nu imi raspunzi argumentat la aceasta intrebare ramane asa cum zic eu, si anume ca NU exista niciun Christos ci doar un FALS Christos care este Diavolul, adica "dumnezeul" religiei crestine!
Asa ramane pina cand imi dovedesti ca Isus a fost UNS si functia in care a fost UNS, ca faptul ca se ungea pe maciuca cand practica religia iubirii nu cred ca se pune!

| Theo94 a răspuns:

Te minte ala care ti-a vandut tabla spunand ca functioneaza.

| AirănMeidăn explică (pentru Theo94):

Replica ta era buna daca as fi avut o tabla.

| kira30 a răspuns:

Spiritele cu care vrei sa vorbesti sunt demoni.E pe riscul tau dac vrei sa inviti demonii in casa. Dumnezeu interzice spiritismul, vrajitoria,

| Essencest11 a răspuns:

Te poate minti, ameninta, ataca.
Totul e posibil. Numai daca faci un cerc de protecte... e mai ok asa. Nu ti se va intampla nimic.

| Christel a răspuns:

Da, te poate minţi, şi sigur te va minţi!
Îţi spun şi de ce. Nu există suflete care să hoinărească libere pe Pământ. Toate sufletele care se despart de trupuri se duc ori în Rai, ori în iad.
Pe Pământ hoinăresc doar duhurile, care pot fi necurate(demoni) sau curate(Îngeri, Sfinţi, Maica Domnului, Duhul Sfânt, care e Însuşi Dumnezeu). Din toate astea, însă, doar duhurile necurate vor intra în contact cu tine, prin tabla Ouija, pentru că duhurile curate intră prin alte modalităţi în contact cu tine şi-ţi voi spune şi care sunt acele modalităţi.
În primul rând, orice duh curat va intra în contact cu tine prin rugăciune, dar nu-ţi va vorbi în faţă sau nu va scrie pe hârtie(doar demonii îţi vorbesc în faţă sau scriu pe hârtie).
Îngerii te îndrumă prin gânduri bune, dar trebuie să ai grijă, că gândurile rele sunt tot de la demoni.
Sfinţii te ajută peste tot pe unde mergi.
Maica Domnului te protejează peste tot pe unde mergi, fără să-ţi dai seama.
Îţi dai seama de ajutorul lor, al duhurilor curate, doar dacă ai ajuns la o oarecare măsură, dacă te spovedeşti şi te împărtăşeşti relativ des, dacă te rogi ceva mai mult, dacă mergi la Slujbele din Biserică, mai ales la Sfintele Liturghii din Duminici şi din zilele de sărbătoare.
Ca ultim sfat şi concluzie: Lasă tabla Ouija, că te mănâncă dracii, dacă încerci s-o foloseşti. Mai bine zis, îţi mănâncă sufletul.