| Inferno a întrebat:

Daca gasiti de dimineata niste urme ciudate in curte si habar nu aveti de unde provin, pentru ce varianta ati opta?
1.) Un animal pe care nu il cunosc a trecut prin curte aseara.
2.) Un extraterestru reptilian cu blana pe spate, ochi mov si o limba bifurcata de culoare rosie a trecut prin curte aseara.

Daca va treziti intr-un Univers ca asta ce trebuie sa fie cauzat de o anumita cauza atemporala si habar nu aveti ce cauza, pentru ce varianta ati opta?

1.) O cauza atemporala necunoscuta a dus la aparitia Universului.
2.) O entitate atemporala, inteligenta, buna, iubitoare, care are un fiu si o armata de entitati magice ca supusi, si care mai are alte "n" caractersitici a dus la aparitia Universului.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Premiul il primeste cine gandeste ca tine sau cine are si alte variante? Cam "inguste", optiunile.

| Inferno explică (pentru danut):

La prima intrebare nu inteleg necesitatea de a veni cu alta optiune.

La a doua intrebare, daca ai alta varianta, diferita de 2, te ascult. Care e?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

2a) Poate cineva s-a jucat in curtea (mintea) ta si a facut intentionat niste urme sa te gandesti tu la ele.
2b) Poate entitatea atemporala fara alte ajutoare a facut totul.

| Inferno explică (pentru danut):

"2a) Poate cineva s-a jucat in curtea (mintea) ta si a facut intentionat niste urme sa te gandesti tu la ele."

Ai fost acolo, ai vazut urmele?
Eu ti-am prezentat problema si contextul, iar daca eu iti spun ca optiunile respective se potrivesc cel mai bine cu contextul mi se pare aiurea sa aducem alte probleme in discutie. E irelevant.
Vorbim de o situatie pur imaginata si drept urmare si optiunilevor fi strict cele mentionate de mine.

"2b) Poate entitatea atemporala fara alte ajutoare a facut totul."
Aici pot exista in adevar si alte opinii legate de divinitatea creatoare.
Deci tu din 2 ai elimina partea cu alte ajutoare. Ok, facem abstractie de asta.
Oricum ideea intrebarii nu se modifica.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nu am vazut urmele dar parerea mea despre un lucru se bazeaza pe simturile si parerile MELE, chiar imaginare. Nu poti cere cuiva incredere totala in ceea ce spui tu, daca tu nu te increzi total in ceea ce spune altul, de ce altul ar face acest lucru, chiar imaginar. Evident, problema ramane.

| Inferno explică (pentru danut):

Ti se da un scenariu si doua optiuni posibile iar intrebarea este pentru care din cele doua ai opta. Tu trebuie sa o alegi pe aia pe care o consideri cea mai buna. Daca ai impresia ca ambele optiuni sunt la fel de posibile si nu ai o preferitna anume poti spune. Ce e atat de greu? Ai fost la scoala vreodata?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

" Ai fost la scoala vreodata?"
La scoala pe care am facut-o eu nu erau raspunsuri pentru cei cu materie cenusie si cei fara materie cenusie de tip grila. Daca asa ar fi fost acum traiati in plin Baragan, nu in orase cat de cat si nici scoli nu ati fi avut, ce sa mai spunem de internet.

| Inferno explică (pentru danut):

A te conforma unor cerinte clare tine tot de adaptabilitatea gandirii, care se dezvolta inca din clasele 1-4.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Evident ca ai depasit cumva aceasta epoca. P.S. Intrebare grila (bifati raspunsul corect)
1) Vaca are doua picioare.
2) Vaca are sase picioare.
Multumim pentru raspunsul corect.

| DeyCj a răspuns:

1,1. 2 și 2 dau în SF dea binelea.

| PainTech a răspuns:

1 )Sansele ca un extraterestru sa treaca fix pe la mine prin curte sunt destul de mici. Ca acesta sa mai fie si reptilian cu limba si ochi bifurcati mov sunt aproape imposibile.

2) Daca as fi intr-un univers ca acesta, probabil ca nu mi-as da seama ca sunt in alt univers, deci nu as intreba acea intrebare.

| Inferno explică (pentru PainTech):

Motivul pentru care formularea la 2 este asa intortocheata este ca Universul nostru nu e musai sa fie generat de o cauza atemporala.
Asa ca am presupus de dragul rationamentului ca ne-am afla intr-un Univers similar cu acesta, dar care are o cauza atemporala.

Intrebarea nu ti-o pui tu, intrebarea ti-o pun eu. Asa e formatul siteului.

| PainTech a răspuns (pentru Inferno):

Negativ. Site-ul este pentru facut pentru probleme si discutii si pareri (iar la categoria asta nu pot spune ca tu cauti raspunsul la o problema extrem de importanta).
Daca doreai ca raspunsul sa fie neaparat unul din cele doua faceai un survey. Mi se pare destul de ridicol sa imi ceri sa aleg o varianta fara sa ma lasi sa motivez alegerea facuta.

| Inferno explică (pentru PainTech):

"la categoria asta nu pot spune ca tu cauti raspunsul la o problema extrem de importanta"

Lol. Chiar tu ai spus mai sus ca "Site-ul este pentru probleme si discutii si pareri".
Deci da, nu caut raspunsul la o problema, dar caut cateva discutii si pareri pertinente.
"Daca doreai ca raspunsul sa fie neaparat unul din cele doua faceai un survey."
Eram curios pentru ce varianta ai opta din cele doua mentionate. Asta e marea mea problema existentiala: Ce ar alege un individ daca ar avea doar alea doua optiuni.

Daca tu consideri ca ambele optiuni sunt identice pentru tine ca si preferinte poti sa imi spui.

"ara sa ma lasi sa motivez alegerea facuta."
Cine nu te lasa sa o motivezi?

| PainTech a răspuns (pentru Inferno):

Am spus ca site-ul e facut pentru raspunsuri si discutii. Cum prima varianta cade, raman discutiile.

Chiar tu mi-ai spus ca "Intrebarea nu ti-o pui tu, intrebarea ti-o pun eu" cand am incercat sa imi motivez alegerea facuta.

| Inferno explică (pentru PainTech):

Lol. Principiul pe baza caruia functioneaza siteul este urmatorul:
Un user pune o intrebare, iar alti useri ii raspuns, si au dreptul sa raspunda cum doresc la intrebarea respectiva si sa isi motiveze raspunsul in ce fel doresc ei.
Problema e ca atunci cand un user raspunde la o intrebare cu "Eu nu mi-as pune intrebarea X." atunci raspunsul lui este off-topic pentru ca nu trateaza subiectul intrebarii.

Intrebarea mea era:
"[...] pentru ce varianta ati opta?"
Iar raspunsul tau a fost:
"[...]nu as intreba acea intrebare."

Ti se pare cumva ca mi-ai raspuns la intrebare?
Intrebarea mea nu era: "V-ati intreba cum a aparut acel Univers." ca raspunsul tau sa fie valid. Intrebarea era ce ai alege din optiunile prezentate.
Caz in care exista doar 3 moduri de raspuns posibile:
a.) As opta pentru varianta 1, deoarece {argument}.
b.) As opta pentru varianta 2, deoarece {argument}.
c.) Ambele variante sunt la fel de bune/proaste, deci nu as opta in mod special pentru niciuna din ele, deoarece {argument}.

Deci tu nici macar nu ai reusit sa raspunzi la intrebarea respectiva. Nici nu se mai pune problema daca ti-ai motivat raspunsul sau nu din moment ce el e practic inexistent.

| PainTech a răspuns (pentru Inferno):

Am raspuns valid. Nu mi-as da seama ca sunt in alt univers. Simplu.
Nestiind ca nu sunt in alt univers, nu as putea opta pentru niciuna din cele 2 variante.

Pe scurt, raspunsul meu a fost :
Ambele variante sunt la fel de proaste pentru ca nu as sti ca ma aflu in alt univers. In intrebare nu se specifica ca am aflat ( printr-un mod miraculos ) ca sunt in alt univers, ci doar ca m-am trezit intr-un univers ca acesta.

| Nilsson a răspuns:

Sa afirmi ca Universul s-a creat singur e ca si cum ai sustine ca urmele din curte au aparut de la sine.

In situatia asta pana si varianta cu reptilianul cu ochi mov pare mai plauzibila. happy

| Inferno explică (pentru Nilsson):

"Sa afirmi ca Universul s-a creat singur e ca si cum ai sustine ca urmele din curte au aparut de la sine."

Nu asta am afirmat in intrebare. Nu stiu cum ai citit.

Oricum, varianta de care vorbesti e o posibilitate stiintifica. Daca mergi pe ideea unui Univers circular atunci ar putea fi chiar Universul cauza aparitiei sale, asta daca tii cont de faptul ca spatiul si timpul pot fi curbate de asta natura incat sa se autogenereze. Caz in care vorbim de o blucla cauza efect ce se autogenereaza.
Vezi:
http://2.bp.blogspot.com/......mation.gif

Dar nu asta e ipoteza din intrebare. In intrebare vorbim de o cauza atemporala ce nu face parte din Univers, exact asa cum ar fi Dumnezeu. Nu puteti sa cititi 5 randuri cap coada?

| Nilsson a răspuns (pentru Inferno):

Am citit intrebarea de la inceput si pot sa afim ca nici analogia asta nu e corecta.
In exemplul urmelor vorbesti despre doua cauze determinante de doua entitati (animal vs. extraterestru) dintre care una pare mai plauzibila decat cealalta.

Cand discutam insa de aparitia Universului, in momentul de fata nu exista nicio explicatie plauzibila stiintifica care sa dovedeasca de ce anuma a fost cauzata, eu am oferit o alternativa mai corecta la varianta 1 care descrie intr-un mai onest teoria Big Bang, si nu stiu cati ar mai fi ales exemplul 1 in situatia data.

| Inferno explică (pentru Nilsson):

"Am citit intrebarea de la inceput si pot sa afim ca nici analogia asta nu e corecta."

Nu poti sa iti dai seama daca analogia e corecta sau nu pentru ca nu sunt precizate in intrebare criteriile de comparatie.
Eu pot sa compara doua obiecte pentru ca au o forma similara, iar tu imi spui ca analogia e gresita deoarece culoarea difera. Asa si aici.

Daca tot ai adus vorba uite si pe baza caror similitudini am comparat cele doau scenarii.

Mereu cand avem doua ipoteze posibile este de preferat sa o alegem pe aceea care implica numarul minim de presupuneri. E o chestie evidenta pe care o aplicam zilnic si care se numeste "principiul parcimoniei."

Spre exemplu:
Daca gasesti urme in curte este mai logic sa alegi varianta unui animal (care implica doar asumptia ca un animal oarecare a trecut prin curte) decat varianta unui extraterestru, varianta ce implica in primul rand presupunerea existentei extraterestrilor, apoi presupunerea ca extraterestrii respectivi se afla pe Terra si in cele din urma presupunerea ca unul din ei te-a vizitat aseara (sunt minim 3 presupuneri).

In situatia numarul 2 logica se pastreaza.
Este mai logic sa mergem pe varianta ca o cauza atemporala necunoscuta a condus la aparitia Universului (ipoteza ce implica doar presupunerea acelei cauze), decat varianta unei divinitait atemporale (unde avem, pe langa presupunerea existentei unei cauze atemporale, si presupunerea ca acea cauza e intelgienta, ca are ratiune, ca are o motivatie anume, etc)

| Golyat18 a răspuns:

La prima intrebare as opta in functie de urme zidurile curtii etc... e dificil.
La a doua optez pentru primul raspuns clar.

| Andrei2019 a răspuns:

La fiecare din intrebarile tale pot exista zeci de mii de raspunsuri.
Doar cu doua variante te ridici la nivelul unui copil de 3 ani cu retard mintal.

| Inferno explică (pentru Andrei2019):

"Doar cu doua variante te ridici la nivelul unui copil de 3 ani cu retard mintal?"

Nu ai inteles cerinta. Eu nu am pretentia sa imi raspunzi la cele doua intrebari in mod corect ci doar sa alegi o varianta, eventual pe cea pe care o consideri cea mai probabila, din cele doua posibilitati pe care ti le-am oferit.

Nu spune nimeni ca una din variante trebuie sa fie corecta, foarte posibil sa fie abele gresite. Ce se stie sigur este ca una respecta briciul lui Occam mai bine decat alta si e de bun simt sa o alegem pe aceea.

| Andrei2019 a răspuns (pentru Inferno):

Adevarul, pe care nu e nimeni dispus sa ti-l divulge, e ca atunci cand tu nu vei mai fi coeficientul de inteligenta la nivel planetar va suferi o crestere...

| Inferno explică (pentru Andrei2019):

Lol. Cand esti prea prost sa iti bazezi o insulta cat de cat pe ceva concret o spui direct. laughing Slab.
In caz ca nu ai observat tu esti cel ce nu a inteles intrebarea.
"La fiecare din intrebarile tale pot exista zeci de mii de raspunsuri."
Am spus eu ca nu?
"Doar cu doua variante te ridici la nivelul unui copil de 3 ani cu retard mintal."
Nu am scris nicaieri ca ar fi doar doua variante. In contextul intrbarii insa trebuie sa alegi doar din alea doua. (ambele putand fi eronate, dupa cum am precizat)
Next.