| Denidenisa123455 a întrebat:

Dacă Iisus era căsătorit și avea o soție și copii soția lui devena împărăteasă sau sfântă?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Iisus nu a fost imparat, deci sotia nu avea cum sa devina imparateasa.
Si daca te casatoresti cu un sfant, nu vei deveni si tu sfant automat.

Vorbind ipotetic bineinteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am spus niciodata ca nu are!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era și nu avea. Chiar și simpla presupunere mi se pare blasfemiatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Iisus Hristos este Dumnezeu! CIteste ce scrie in Biblie la Romani 9, 5: "Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!" Iisus Hristos S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria, asa cum spune Crezul Ortodox, ca sa mantuiasca firea omeneasca; caci ce nu poate fi asumat, nu poate fi mantuit. Nu a venit cu ganduri de maritis, decat ca Mirele sufletelor noastre, daca vor fi gasite curatite, nepurcate, fecioare intelepte, prin baia botezului si a spovedaniei si prin impartasirea Duhului Sfant.

| AndrElle a răspuns:

Nu devenea era. Depinde cum o pastra Iisus.