| mentholinks a întrebat:

M-am documentat putin si primii crestini nu-l considerau pe Isus nicidecum ca fiind Dumnezeu, trinitatea fiind inventata si adoptata mult mai tarziu. Oare este aceasta trinitate lucrarea Satanei pentru a-i face pe oameni sa incalce flagrant prima porunca din Decalog?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oau, UCENICUL IUBIT a lui Isus Hristos a trait cu mult mai tarziu decat Acesta, nu?
Pavel a trait candva prin secolul 15 sau dupa, nu?
dai baieti cand debitati ceva CONSULTATI si BIBLIA, lasati ceva martori mai la hais ca astia sunt cu SATANA.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Sfantul pavel
Date personale
Născut ca. 5 d.Hr.[1]
Tars
Decedat ca. 67 d.Hr.[2]

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tu ce vrei sa-mi spui, ca nu stiu cand a trait Pavel? Ce raspuns vrei sa dau cand cineva spune ca Trinitatea a fost "inventata" cu MULT mai tarziu DAR Ioan si Pavel, CONTEMPORANI cu Hristos spun ca Acesta ESTE Dumnezeu si fac referire la Trinitate. Daca un individ pune asa intrebari aberante nu poti decat sa-i dai "dreptate", nu, ca altfel cine stie ce mai inventeaza? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oamenii au inventat si inventeaza in continuare zeitati... ca sa vor nu ca ii obliga vreun drac

| milan9 a răspuns:

"Primii crestini"? Primii crestini stiau foarte bine ca SFANTA SCRIPTURA prezintă in mod categoric pe Fiul lui Dumnezeu ca fiind DUMNEZEU CREATORUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Trinitatea a fost furata de la pagani, la fel si toate miturile care construiesc personajul biblic Cristos care, apropo, n-a fost o persoana reala. Nu cred ca cei care au scris NT au fost crestini pentru ca, evident, stiau foarte bine ca toate bazaconiile din NT sunt false de vreme ce ei le-au scris.

| Făgăraş a răspuns (pentru Mclaren12):

Pe ce documente te bazezi când spui că Iisus Hristos nu a fost o persoană reală?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Fals devi tu intru existenta ta daca mai spui asemenea bazaconii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Făgăraş):

Tocmai ca documentele care sa-i ateste existenta nu exista. Flavius Iosefus a avut o lucrare de 1000 de pagini si pe Cristos l-a mentionat doar in 3 randuri si n-a dat niciun reper temporal sau ceva. In rest ce avem? O biblie plina de basme si minciuni si probabil alte scrieri mincinoase basate tot pe biblie. Ca sa nu mai zic ca miturile care-l construiesc pe Cristos sunt furate de la pagani. Ce sa mai zic de faptul ca prima imagine cu pretinsa lui crucificare a aparut abia in secolul 5 pe usa unei biserici din Roma.

| Făgăraş a răspuns:

Domnule Alfonso, să nu îmi fie cu supărare dar să îmi spui şi mie de unde te-ai documentat de ai scos o asemenea aberaţie. Creştinii nu-L considerau pe Iisus Hristos ca fiind Dumnezeu? Păi caută în Sfânta Scriptură la Evanghelia după Ioan: " La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul...", epistola Sfântului Ioan: " Trei sunt care mărturisesc în cer, Tatăl, Fiul, şi Duhul Sfânt şi aceştia Trei, Una sunt ", de la Matei: " Mergând, botezaţi toate neamurile în numele Tatălui şi Fiului Şi Sfântului Duh. Mai avem sinoadele ecumenice, etc. Deci Iisus Hristos este a doua Persoana din Sfânta Treime. Deci să mai vorbim de întâlnirea lui Avraam la stejarul Mamvri cu cei trei îngeri, la care el se adresează la singural: " Doamne de am aflat har înaintea Ta, nu părăsi pe robul Tău ". Să îmi fie cu iertare dar aiurezi rău de tot.

| Făgăraş a răspuns (pentru Făgăraş):

Iisus Hristos este Dumnezeu adevărat!

| doctorandus a răspuns (pentru Făgăraş):

In izvoarele istorice timpurii nu este niciodata pusa in gura lui Isus afirmatia ca el ar fi Dumnezeu. Doar intr-un izvor istoric mai tarziu (Evanghelia dupa Ioan) apare asa ceva, ceea ce i-a facut pe istorici sa considere ca Isus nu a afirmat niciodata despre sine ca ar fi Dumnezeu.

Cum spunea Barth Ehrman, Isus nu mergea din loc in loc afirmand "Eu sunt Isus, a doua Persoana a Sfintei Treimi". Primii crestini nu aveau habar ca ar exista o Sfanta Treime, acest concept fiind inventat in urma unor dezbateri teologice care au durat secole. Pur si simplu, teologii au trebuit sa tina seama de ce ei au respins drept erezii si sa impace si capra si varza, ceea ce a rezultat intr-un concept absurd, care nu poate fi inteles de niciun om. Ca urmare, teologii au decretat ca Sfanta Treime este un mister dumnezeiesc pe care muritorii nu-l pot intelege. Cum spunea Ehrman: daca ai inteles Sfanta Treime ai inteles-o gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns (pentru doctorandus):

Şi celelalte Evanghelii, epistolele pauline? O să revin cu noi argumente happy

| doctorandus a răspuns (pentru Făgăraş):

Ce ti-am spus eu se preda de la Ivy Plus la universitatile de stat din SUA, plus la multe universitati din Europa.

| Făgăraş a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

L-a născut pe Dumnezeu Întrupat, Logosul, cum spune şi la Ioan: " Şi Cuvântul trup s-a făcut. "