| Teodor168 a întrebat:

Dacă invat sau fac teme Duminica se pune ca păcat?
Funda

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Te complaci in starea asta de troll? Cat timp? Pana cand?

| danay72 a răspuns:

Nu,este important sa fim bine instruiți, iar Dumnezeu considera importanta cunoașterea.

| T0T a răspuns:

Hahahahahaha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahahaha ce amuzant ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Nu este pacat

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu, nu se pune.

| Desireღ a răspuns:

Și dacă te speli duminica este un păcat, apfffff

Nu, dude

| Aslam a răspuns:

Ya Allah! laughing Fratilor, orice este pacat la voi? rolling on the floor Daca mananci prea mult e pacat, daca faci teme duminica e pacat, daca speli duminica e pacat, etc. Si eu care credeam ca religia mea e stupida, acum imi dau seama ca nu e singura...

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu e pacat. Toate poruncile (foarte multe...: sa nu fiu desfranat, sa nu jur stramb etc.) reflecta cele doua mari porunci: Sa-mi iubesc aproapele si sa il iubesc pe Dumnezeu din tot cugetul meu.
Tu ii faci rau unei personae daca iti faci temele? Nicidecum, de fapt le faci rau parintilor tai daca nu iei note bune la scoal (daca nu iti faci temele). Asta e pacat.
Exista si o pilda care vorbeste despre astfel de cazuri: cu oaia cazuta in groapa in zi de Sabat. pe care a zis-o Iisus: ca este complet normal ca oamenii sa isi faca treburile chiar daca sunt zile de odihna.

| Ivy86 a răspuns:

Tu ești foarte obsedat de cuvântul asta '' pacat''. Nu știu ce educație primești dar trebuie sa vezi mai departe de zidul din fata ta.
E normal sa greșești (păcătuiești), asta e firea omeneasca. Numai asa poți sa înveți și sa faci alegeri mai bune.
Și stai liniștit ca Dumnezeu nu te trimite în Iad dacă sapi, tai, gătești sau îți faci temele Duminica. Dumnezeu nu e răzbunător! Asta ți se spune ca sa fii băiețel cuminte, sa stai cu capul plecat toată viata, sa nu iti faci de rușine familia.

| Moldovan_Dana_1998_gUc5 a răspuns (pentru Ivy86):

Nu e obsedat de cuvantul "pacat", ci cauta sa faca Voia Lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Moldovan_Dana_1998_gUc5 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa incerci sa-ti faci in cele 6 zile.
"Sa lucrezi 6 zile si sa-ti faci lucrul tau."
Asta cred eu.

| ZetaReticuli a răspuns:

Buna! E amuzant sa vezi cum au trecut anii si cum evolutia isi pune usor amprenta. Dragul meu, studiez de 7 ani sau mai bine orice detaliu despre religii si acum... in sfarsit, in 2021, ai putea sa iti dai singur raspunsul. Chiar crezi ca lui Dumnezeu i-a luat 7 zile sa faca un purice inexistent pentru alte galaxii?