| anonim_4396 a întrebat:

Daca isus, dumnezeu si fantoma sunt acelasi personaj, de ce au personalitati diferite? Specia noastra a gasit un termen medical pentru cei ca dumnezeu.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De unde ai dedus tu ca cei trei una sunt?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Din pacate nu pentru mine ci pentru voi ca si crestini, nu aveti o credinta comuna. Opiniile voastre difera de la persoana la persoana, de la ramura la ramura. Spre exemlu, unii crestini considera ca cei trei sunt una, iar alti crestini considera ca sunt personaje diferite. Observ ca tu faci parte din categoria celor care considera ca sunt personaje diferite. Din cauza acestei "probleme", multe intrebari nu pot fi puse pentru ambele tabere, ele trebuind modoficate. Nu pot sa spun ambelor tabere ca religia lor este una politeista la fel cum nu pot spune ambelor de ce mi se pare absurd si ilogic ca dumnezeu s-a oferit ca sacrificiu lui. Asta-i una din "problemele" voastre.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cum adică, Ema, nu e așa?
Sunt una.

Pe mine ce mă nelămurește e de unde a dedus el că au personalități diferite.
Incearcă să insinueze că Dumnezeu ar avea MPD.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

E Sfanta Treime. Dumnezeu Tatal- Tata a toata faptura; Dumnezeu Fiul; Si Duhul Sfant care prin El, Dumnezeu de inzestreaza cu bunatati si il trimite la Sf. Botez de exemplu, la Sf. Impartasanie. etc

De ce stai ca tembelul pe TPU in loc sa citesti frumos de pe un site in care se explica destul de clar?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei trei una sunt.Doream sa vad ce vrea sa scoata in evidenta.Cred in trinitate.

| AxyTM a răspuns:

Pentru ca fiecare are rolul ei.
Dumnezeu Tatal: a nascut pe Dumnezeu Fiul si purcede pe Duhul Sfant. Apoi El a creat lumea.
Dumnezeu Fiul. Acesta mai este numit Iisus Hristos, acesta fiind numele sau de pe pamant. Inainte de intrupare Dumnezeu Fiul nu se numea Iisus Hristos. Precum Tatal, Acesta a participat la crearea lumii.
Dumnezeu Duhul Sfant. Acesta a desavarsit toate cele create de Fiul si Tatal. Adica El a umplut de viata toate faptura.
Dogma Sfintei Treimi ne spune urmatorul lucru: "Dumnezeu este Unul in Fiinta si Intreit in Persoane"
Fiecare Persoana are rolul ei, niciuna nefiind superioara celeilalte. Adica Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt egali, cu roluri la fel de importante.

| RAY a răspuns:

De fapt sunt 6 persoane pai si ei au sufelete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicina a gasit termeni medicali pentru orice individ, cu pareri personale.de aceia se spune; fistecare cu pasarelele lui.altii au pitici pe crieri.altii flusturasi.

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

In primul rand, Se scrie Iisus si Dumnezeu. In al 2 lea rand acestia nu pot fi comparati cu nimeni!

| Nonono a răspuns:

Prost esti...

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

In comparatie cu tine sunt un geniu.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Un geniu al prostiei

| Robertofachiru a răspuns:

SFANTA TREIME ESTE O ABUREALA... UNDE SCRIE IN SCRIPTURI CA CEI 3 SUNT UNA? BA DIN CONTRA ISUS ZICE IN BIBLIE: "TATAL ESTE MAI MARE DECAT MINE"! dar astfel popa reuseste sa stranga destui bistari asa ca de ce sa mai schimbam ceva la aceasta invatatura total gresita?