| CotiTza a întrebat:

Daca l-am injurat pe dumnezeu ma poate iertaa?

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Daca iti ceri sincer iertare si din tot sufletul si daca nu vei mai face acest lucru. Oricum Dumnezeu citeste inima.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Da, dar numai daca iti va parea rau din toata inima pentru ca ai facut lucrul acesta; acea parere de rau care va fi insotita de hotararea de a nu mai face pacatul acesta. Aceasta este ceea ce numim noi, pocainta. Aceasta nu vine de la oameni, ci este lucrarea Duhului Sfant la mintile si inimile noastre.

| AvalohAlyn a răspuns:

Desigur.Dar trebuie sa ai o cainta(parere de rau) sincera si adevarata si sa te duci sa te marturisesti(spovedesti) preotului. Dumnezeu iarta doar daca iti pare rau si te caiesti cu adevarat si mai ales daca duci o viata pe placul Lui dupa.Numai bine

| Lizzu a răspuns:

Mai bine nu dam motive ca cineva sa trebuiasca sa ne ierte, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii l-au omorat pe cruce si se ruga pentru iertarea lor.

| BlackSulphur a răspuns:

Corect ar fi din parea lui sa te injure inapoi, nu? Asa-i frumos si "fratesc"!

| BobocCostantin a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dumnezeu nu este pe vechiul testament!
"Ochi Pentru Ochi, Dinte Pentru Dinte"!
?♥️?✨♥️?

| thewomaninwhite a răspuns:

Desigur ca te poate ierta dar trebuie sa-i ceriiertare.cum? atunci cand esti singur incearca sa-i vorbesti ca unui prieten si sa-i spui cat de mult iti pare ca ai pacatuit. nu este nevoie sa te spovedesti pentru ca poate nu ti-ai dat sema dar iisus hristos este mijlocitorul tau /avocatul tau care se va ruga lui dumnezeu pentru tine ca sa te ierte

| KateMiddleton a răspuns:

Dumnezeu iarta toate pacatele numai daca intelegi ca ai savirsit ceva rau si te pocaiesti.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Da te poate! Te rogi in genunchi seara, iar la final spui tot ce ai avut pe suflet de L-ai injurat.Sau daca era fara motiv, spui simplu: "Doamne, iarta-mi greseala care am spus-o. Cu voie sau fara voie."

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Uite ce scie in Sfanta Scriptura : "celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta."

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Deci Hitler, presupunand doar ca el nu l-a hulit pe duhul sfant, daca s-ar fi pocait ar fi ajuns in rai, iar copilul care a pus intrebarea nu va ajunge pentru ca a hulit o fantoma? Vai...

| CotiTza explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu ma va iertaa crying

| SatanLovesYou a răspuns:

Nu te va ierta niciodata! Vei arde vesnic in iad! Gheena te va manca! Glm. Dumnezeu fiind Dumnezeu nu da 2 bani pe vorbele tale fara rost...cel putin nu ar trebui. Ma rog...

| AnonImOO000 a răspuns:

Dragul meu prieten, raspunsul la intrebarea ta este cu siguranta DA. Lasa-ma sa iti prezint ce spune biblia despre acest pacat, pentru ca si eu am facut acelasi lucru. si eu am fost vinovat de acest pacat. Vezi tu, daca iL consideri pe Dumnezeu in primul rand ca judecator si nu ca Tata iubitor va fi usor sa spui ''cum ar putea Dumnezeu sa ma ierte?'' uite ce spune psalmul 103 din biblie ''Binecuvanteaza suflete pe domnul si tot ce este in mine sa bine cuvanteze numele lui cel sfant, binecuvanteaza suflete pe domnul si nu uita nici una din binefacerile lui, El iti iarta TOATE PACATELE TALE, El iti vindeca TOATE bolile tale'' Cate pacate iarta Dumnezeu? TOATE. Efeseni 1 cu 7, prin El avem rascumpararea prin sangele lui avem iertarea pacatelor. Vezi tu. in toata biblia exista o multime de versete care spun ca Dumnezeu iarta toate pacatele, iar tu prin credinta i Isus Hristos poti fi iertat, Dumnezeu te iubeste enorm de mult, nu ti-ai dat seama ca Dumnezeu te-a asteptat in toti acesti ani cu bratele larg deschise sa te intorci la El? Tu nu poti face un pacat pentru care El sa nu te mai iubeasca, poti chiar sa Il blestemi, poti sa aduni toate pacatele facute de stalin si hitler la un loc si tot nu il vei face pe Dumnezeu sa te urasca, de ce? pentru ca Dumnezeu te iubeste enorm, dar da... vor fi si consecinte pentru pacatele facute... dar nu te teme, Dumnezeu pedepseste pe cine iubeste, adica este o pedeapsa din dragoste sa nu mai cazi iar in acel pacat. ''Si sangele lui ne curateste de orice pacat'' in afara hulei impotriva duhului sfant? asa scrie in biblie? NU, nu scrie asa ceva. De ce? pentru ca hula impotriva Duhului Sfant nu este un cuvant spus la intamplare, un cuvant care sa arate lipsa de respect fata de Dumnezeu, este vorba de o atitudine de respungere a lui Hristos, o respingere totala si persistenta, continua, nu are legatura cu un cuvant spus la intamplare, pe farisei nu ii luasera gura pe dinainte in versetul din matei ci au ales sa il respinga pe isus, uita-te la aceste videoclipuri, pe mine m-au ajutat, si te asigur ca vei fi liber, acesta este Isus Hristos, prietenul tau, care te iubeste enorm si prin moartea Lui, tu esti iertat. https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg si acestea 2 sunt interesante, dar insist sa te uiti la primul ''pacatul de neiertat'' https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY

| FreakyForester a răspuns:

Copilaş, tu postezi 10 întrebări pe zi? happy

Şi văd că toate întrebările tale postate într-o zi, au acelaşi subiect.

| Dianaioana79 a răspuns:

In primul rand, Dumnezeu se scrie cu "D" mare.
Daca L-ai injurat pe Tatal nostru ceresc, i-a facut o mare greseala si ai incalcat primele 4 porunci din Decalog. Dumnezeu oricum te va ierta doar prin Spovedanie sincera, adica trebuie sa mergi la un preot si sa-i marturisesti ce ai facut, fiindca toate pacatele se iarta numai daca te spovedesti.