| DracuIa a întrebat:

Sa zicem ca zeul biblic exista.
L-as pune sa imi explice urmatoarele lucruri:
Unde sta/se ascunde/locuieste?
Care e scopul vietii?
Cine/cum l-a creat/format/nascut?
El a creat tot universul? Daca nu atunci cum sau cine le-a creat?
Daca el a creat legile fizice, matematica, chimia etc sa explice, cum a facut-o?
De ce se ascunde?
Daca el a creat totul(inclusiv binele si raul (alegerea) de ce te-ar pedepsii daca alegi raul? Daca nu e bine, atunci de ce l-a mai creat?
Daca el a creat viata pe pamant, atunci de ce sunt foarte multe cazuri de oamenii mancati de animale, omorati de boli, inecati, arsi de vii etc fara vreo vina? acolo ce lege se aplica? A creat vietuitoarele in asa fel sa se manance/omoare una pe acealalta? Asta e opera unui "zeu sfant"?

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu se ascunde, sustine viata si miscarea din intreaga existenta.Eu sunt cinvinsa ca Creatorul nistru e Treimea din Biblie, in interiorul careia exista relatii de iubire perfecta din eternitate si noi am fost creati pentru a ca a decis sa extinda acest cerc al iubirii, sa includa in el si alte persoane asemanatoare moral.El a stabilit cun anumit mod in care noi functionam bine, in comuniune cu El si poruncile lui reflecta modul in care noi functionam optim.Paatul, in grecesre harmatia inseamna a rata tinta.Cand alegem sa inoram poruncile lui, ratam functionarea noastra optima, pacatuim.El e sfant, pur si in prezenta Lui nu e compatibila cu pacatul.Pentru ca ne iubeste si a dorit sane faca partasi prezrntei Lui in ciuda multelor noastre ratari, o persoana a Treimii, Mantuitorul Hristos a fost dispusa sa fie Ea pedepsita pentru gresrlile noastre si pentru a fi iertati e nevoie doar ca noi sa acceptam plata si transferarea pedepsei si sa alegem sa ne supunem ierarhiei existentei, sa ii daruim autoritatea asupra vietii nostre., sa renuntam la rebeliune fata de autoritatea Lui legitima. Iadul e compania neplacuta a tuturor fiintelor rebele fata de Creator, prin care El ia act de faptul ca ii resingem legile si autoritatea.
De la pacatuirea, neascultarea primului om traim intr-o lume cazuta, sumt si forte angeluce rebele care pot cauza dezasre naturale, oamenii sunt fiinte librre si sa se supuna Creatorului dar si sa isi faca rau unii altora.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru DracuIa):

Din perspectivs Lui viata aici e doat o etapa. Iisus a spus ca Imparatia cerurilor e a acelora ca si sopiii deci implicit in primul rand a lor.Copiii care mor aico isi continua existenta fata lacrimi in prezenta Lui iubitoare de dincolo de lumea fizica.

| Hammurabi a răspuns:

Te-ai gândit vreodată că probabil nu suntem atât de deștepți (ca specie) încât să înțelegem/să știm totul?
Că în universul ăsta mai pot exista noțiuni încă nedefinite pentru creierul nostru?

De ce interpretezi religia/divinitatea mot-a-mot după niște scrieri vechi de 2000 de ani?
Tot ce au putut niște oameni să înțeleagă acum 2000 de ani au scris într-o carte.
Și?
Noi deștepții de peste 2000 de ani luăm totul ad-literam, nu putem gândi, nu putem interpreta, nu putem face legături cu știința, cu teoriile paleoastronautice, cu tot ce mai avem și poate procesa creierul nostru?
Oricum nu e suficient.
Dar măcar am avea decența să lăsăm un mare semn de întrebare în locul comentariilor autosuficiente.

| halogen001 a răspuns:

Zeul biblic există doar în povești primitive, puerile, absurde, fără sens, fără logică și fanteziste.
Un zeu atotputernic și nemuritor nu are nevoie de nimic și nu face nimic. Și lucrul ăsta se întâmplă pentru că nimic din ce ar face el sau altcineva nu l-ar afecta în nici un fel. Orice eveniment are o cauză. Un zeu inteligent nu face nimic fără rost. Dacă e puternic și nemuritor, atunci cu siguranță nu face nimic rațional, pentru că nu are de ce. O viețuitoare are nevoie de inteligență, de rațiune, de simțuri, de sentimente și are nevoie să știe ce e bine și ce e rău pentru că toate astea ajută viețuitoarea să trăiască, să strângă resurse și să se înmulțească. Selecția naturală determină ce e bine și ce e rău. Viețuitoarea care știe ce e bine și ce e rău reușește să trăiască, să strângă resurse și să se înmulțească. Viețuitoarea care nu știe ce e bine și ce e rău moare și nu se înmulțește, iar codul genetic cu asemenea caracteristici dispare.
De aceea prin evoluția în timp și selecția naturală o viețuitoare e obligată să facă tot ce poate pentru a se înmulți, pentru a trăi și pentru a strânge resurse. Un zeu fiind nemuritor și atotputernic nu are nevoie să se înmulțească, nu are nevoie să strângă resurse, nu are nevoie să știe ce e bine și ce e rău, nu are nevoie de memorie, de inteligență, de simțuri, de sentimente și prin urmare nu ar face nimic. Așa ceva nici nu există.
Făcea zeul atotputernic și inteligent purici și păduchi? Nu pentru că un zeu atotputernic și nemuritor nu are nevoie de purici și de păduchi.
Îl făcea zeul atotputernic pe om? Nu pentru că un zeu atotputernic nu ar avea nevoie de nimic de la om, nici de credință, nici de ritualuri primitive, nici nu ar trebui să se ascundă, nici nu ar fi incapabil de comunicare cu omul și nici nu ar avea nevoie de povești false și neconforme cu realitatea pentru a-și face cunoscută existența. Atunci, de ce avem purici și păduchi și de ce există omul? Materia are proprietăți și în timp apar viețuitoare de tot felul, de la viruși și bacterii până la om. Binele și răul are sens doar pentru viețuitoare, pentru că selecția naturală păstrează doar viețuitoarele care trăiesc și se înmulțesc. Viețuitoarea e ca un roboțel programat să trăiască, să strângă resurse și să se înmulțească. Binele pentru o viețuitoare înseamnă să-și poată executa programul de viețuitoare: supraviețuire, strângere de resurse și înmulțire. Un zeu atotputernic nu are nevoie de nimic, deci nu are nevoie de nici o viețuitoare, nu poate avea nevoie de ritualuri primitive, de credință și nu poate avea iubire față de om. Pentru un zeu omul nu are nici o valoare. În realitate nu există nici un zeu. Atunci cine are nevoie de credință? Omul mincinos are nevoie de credința celui naiv pentru a-l putea înșela. Omul mincinos mai are nevoie ca omul naiv să fie neștiutor ca să nu cunoască adevărul și să accepte minciuna drept adevăr.
Zeii sunt niște sperietori de tip Bau-Bau folosite pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori. Prin credință se ajunge la minciună, iar prin știință se ajunge la adevăr.

| Sorinelz1 a răspuns (pentru halogen001):

Ca sa cred in selectia naturala îmi trebuie mai mare credință decât sa cred în Isus Hahaha

Nu ca copy paste la niște idei despre care nici n ai habar omule drag.

Nu glumi cu sufletul tău, el contează mai.mult decât o dumă pe TPU și etc.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Sorinelz1):

La adevar se ajunge prin stiinta, iar la minciuna se ajunge prin credinta. Pentru selectia naturala nu trebuie credinta, trebuie stiinta si ratiune. Selectia naturala nu depinde de vointa nimanui. O vietuitoare care nu strange resurse, nu traieste si nu se inmulteste dispare cu tot cu codul genetic respectiv. Asta e selectia naturala. Timpul face totul. De exemplu o maimuta tasteaza la intamplare litere in continuu. Evident ca dupa un timp putem gasi in sirul de caractere cuvantul "da". Daca tasteaza un timp infinit, desi pare imposibil, dupa un timp cu siguranta se vor gasi siruri de caractere cu inteles. Asa cum gasim cuvantul "da", tot asa vom gasi si exprimari mai complexe. Daca maimuta are timp infinit la dispozitie, cu siguranta vom gasi orice text am vrea sa gasim, inclusiv o poezie. Evident ca maimuta nu intelege ce scrie si face lucrul asta inconstient. Asa e si in natura. Materia are proprietati si in timp apare viata care se supune automat selectiei naturale. Povestile cu zei e normal sa necesite credinta, nestiinta si lipsa de ratiune pentru a fi considerate reale. E o fantezie absurda sa zicem ca un zeu atotputernic, nemuritor si inteligent a facut purici si paduchi, iubeste omul si il lasa in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie, are nevoie de ritualuri primitive, trebuie sa se ascunda de om si nu poate comunica cu omul decat prin povesti absurde si primitive. De ce avem purici si paduchi? I-a facut zeul atotputernic si inteligent? Nu. Puricii si paduchii sunt vietuitoare si au aparut in mod natural in urma evolutiei in timp a materiei prin selectie naturala. Are nevoie un zeu atotputernic de credinta omului? Nu. Omul mincinos are nevoie in lipsa dovezilor de credinta omului naiv si nestiutor pentru a-i fi crezute minciunile. Credinta in lucruri plauzibile e ok, dar credinta in lucruri absurde se numeste prostie. Zeii sunt niste personaje imaginare de tipul sperietoare Bau-Bau create pentru a insela si determina omul naiv si nestiutor sa faca tot ce-si doreste omul mincinos.

| StrongHeart a răspuns:

In imparatia cerurilor.
Scopul vietii este sa slujesti luminii din care esti facut.
Esti facut din lumina si iubirea Creatorului pentru tine, precum ingerii.
El a creat totul in 7 zile.
Legile fizice, matematica, chimia ne ajuta sa cunoastem si sa intelegem creatia. Cum a facut-o? Prin inteligenta Sa Divina si Puterea Sa nemarginita.
Nu se ascunde, doar ca am cazut atat de mult incat nu putem sa percepem acest aspect al realitatii si pare de necrezut.
A lasat liber arbitru, omul a ales sa se departeze de Dumnezeu. Altfel erai robot, sau papusa dar a vrut ca omul sa aiba simt rational si libertatea de a alege.
Vietuitoarele se mananca intre ele tot din cauza caderii noastre.
In Eden era armonie absoluta, noi cand am cazut am facut mult rau Planetei cu toate vietuitoarele ei si continuam sa facem, nu stiu cand ne vom trezi.
Vietuitoarele erau create initial sa slujeasca omului, ca omul sa le stapaneasca si sa se bucure de ele(de creatie). Odata cu caderea noastra, toata creatia nu a mai fost la fel.
Asta e opera omului neascultator care nu a apreciat ce i s-a dat si a vrut mai mult(precum diavolul ce a fost inger din lumina, dar a cazut din cauza mandriei).
Un Dumnezeu Sfant a fost Iisus Hristos care a postit 40 de zile in desert, toata viata a dust viata sfanta si nu se hranea decat cu putina paine si fructe probabil, a patimit pentru noi toti si a fost umilit si schingiuit, tradat si vandut, apoi rastignit pe cruce si a deschis Portile Iadului si i-a eliberat pe toti ce se aflau acolo in momentul respectiv si a dat Lege Noua ca oricine va crede in el sa fie izbavit, totul, absolut toata lucrarea sa de la Zidirea Pamantului pana in momentul mortii si Invierii sale si pana in ziua de azi si ziua Judecatii, totul a fost pregatit pentru a rascumpara sufletele noastre prin moartea si Invierea Sa dupa 3 zile, dupa cum spun Scripturile.
Dumnezeu, Tata, fiu si Sfant Duh, Treime Sfanta Divinitatea care a creat tot ce este vazut si nevazut si care are iubire si rabdare infinita pentru toate sufletele care au existat si vor exista.
Dar astea se stiu de peste 2000 de ani, au fost profetii despre asta cu mult inainte ca se va naste un prunc din Preacurata Fecioara Maria prin Duhul Sfant fara impreunare trupeasca ce va izbavi orice suflet care va crede in El, s-au facut multe minuni, noi nu eram nascuti, avem doar relatarile Sfintilor Parinti, doar ca de 200 de ani, din epoca iluminismului pana in epoca informationala actuala, oamenii au creat fel si fel de teorii pentru a justifica originea vietii pe Pamant si scopul nostru aici, dar s-au deparatat complet de adevarul biblic.
Scopul nostru este sa slujim luminii, binelui suprem, cu orice chip, in orice fel, in orice clipa, zilnic.
Daca vrem sa descoperim raspunsuri mai clare pentru suferinta noastra ar trebui sa ne uitam intai de toate in noi insine, de acolo pleaca totul, nu sa dam vina pe Creator.
https://www.youtube.com/watch?v=8StnQbKMbnk

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Reprot si blocat. mizerie de fanatic

| Seba2013 a răspuns:

Voi nu aveti voie sa va puneti intrebari de astea. Voua nu va place credinta si adevarul ci sofismul. Aveti altfel de argumente, dialectica, retorica. Voi nici nu stiti sa va afirmati teza propie si nici macar nu aveti una. Vorbiti tot in contra, antiteza si sunteti relativisti. Intreaba pozitivismul logic de ce oamenii nu stiu sa aleaga binele (ca doar ei spun ca i-au scos din somn, lenevie. Lui Decartes ii place sa gandeasca, indoiala, textele si mai putin sa creada o propzitie sau un enunt bun).

Dumnezeu nu este de vina ca noi nu stim argumente valide, logica, retorica si dialectica pentru a alege binele. Trebuie sa ii intrebi pe cei de la Cercul de la Viena pentru ca ei iti explica ce si cum. Te invata sa depurezi raul si sa alegi binele. Te invata sanatatea, prosperitatea si sa lovesti tinta. Ei au responsabilitatea sa ne ajute sa gandim bine si in consecinta sa transforme lumea in bine.
Noi la religie avem credinta care produce binele si uneste oamenii. Insa voi ce aveti? Minciuna, gol, nimic, antiteza si autodistrugere.

| dany1988122 a răspuns (pentru Seba2013):

Adevarul? Ia dovedeste ca exista zeul iudeo-crestin-musulman.

| Seba2013 a răspuns (pentru dany1988122):

Iti dovedesc daca imi arati si tu ca Cercul de la Viena te-a ajutat sa gandesti logic. Vreau sa vad de la tine nu murmurare ci ca stii sa formulezi un argument valid. Insa daca te dai drept vienez insa de fapt esti un copilas care asteapta de la mama stai mai bine in tacere. Aici nu vorbim de visurile tale. Sunt oameni care traiesc prezentul.

| dany1988122 a răspuns (pentru Seba2013):

Ce treaba are Cercul de la Viena cu asta? Am zis eu ceva despre Cercul de la Viena?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ne intrebi pe noi sau care-i faza?

| Allemando a răspuns:

Salve!
1. El este peste tot, nu îl găsești într-un loc anume
2. Scopul vieții este mântuirea și fericirea veșnică.
3. El există dintotdeauna, "pururea fiind și același fiind"
4. Da
5. Da
6. Ca să nu îți încalce libertatea printr-o arătare, El e atât de dumnezeiesc încât te-ar face să crezi automat în El, dar ar fi o credință mai mult de frică și fiind obligat. El vrea să credem de bunăvoie în El.
7. Nu a creat răul, răul a apărut ca un opus al binelui prin Lucifer. Dacă iubești mai mult răul decât pe Dumnezeu, atunci o să te dea unde îți place mai mult. Nu te pedepsește când alegi răul, te pedepsește propria conștiință prin mustrări și altele, sau te pedepsește prostia ta. Dacă furi o mașină și te grăbești să scapi și faci accident, e prostia ta. Dacă fumezi, o să ai cancer. Te mai pedepsește câteodată ca să nu mai faci răul, adică dacă ai reumatism, nu mai poți să furi pentru că nu mai poți alerga.
8. Dumnezeu îngăduie pentru ca să te schimbi tu, nu e mai bine să suferi acum puțin decât să ajungi în iad? Cum am zis și mai sus. Oamenii care mor prin surprindere poate urmau să facă păcate grave și ar fi ajuns în iad. Nu e mai bine să îi ia înainte și să ajungă în rai?
Sper că te-am ajutat!

| dany1988122 a răspuns (pentru Allemando):

Si ce cauta atatea biserici pe Pamant?

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

La care punct? Spune exact.

| dany1988122 a răspuns (pentru Allemando):

Ce vrei sa zici?

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

La ce punct al întrebării e întrebarea ta, ca să înțeleg ce vrei să știi.