| ionutionut333 a întrebat:

Daca mor acum voi fi judecat? Asta este judecata particulara? Si daca voi fi judecat si voi intra in rai oare la a doua venire cand va veni Iisus sa ne judece pentru ultima data voi fi scos din rai ca sa fiu iar judecat? Ma gandesc ca si cei din iad vor fi scosi si ei...sau ati putea sa imi dati un pasaj din biblie ceva.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu vei fi judecat ACUM ci atunci cand va veni vremea. Cand cineva moare nu merge NICI in Rai si nici in Iad ci merge in PAMANT si devine hrana pentru viermi. Vei fi REANVIAT pentru judecata Finala sau pentru Rai in functie de cum te-ai comportat in perioada de proba (viata pe pamant). urmandu-ti drumul hotarat de tine, Moartea Vesnica sau Viata Vesnica.

| xerxes1 a răspuns:

Cand o sa mori o sa vezi exact, pana atunci vorbim degeaba.
Biserica bate campii, nu stie nimic.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cand a murit fiica lui Iair Isus a zis ca doarme. Dupa acest "somn" vor fi judecati toti aceia care vor ajunge in iad insa pana la trezirea din acel somn vor fi judecati cei mantuiti, asa ca cauta sa fi mantuit cat traiesti.

| alexxtreme a răspuns:

U există iad momentan, și nu vei arde veșnic, momentan oamenii care au murit și care vor murii până la venirea a doua a lui Iisus Hristos, sunt pur și simplu morți, Eclesiastul 9:5 "Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita." Eclesiastul 9:10 "Caci, in Locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!", dacă acum vei muri, nu vei fi judecat, tu alegi acum în viața de zi cu zi cui vrei să-i slujești, lui Dumnezeu, sau lui Satana, iar eu cred că știi cui vrei, așa că la fel cum Ioan Botezătorul spunea in Matei 3:2 Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape.", ți-aș recomanda lucrul acesta care este cel mai bun, va fi judecata, despre cele 2, ale celor neprihaniti si celor nelegiuti, este descris in tot capitolul Apocalipsa 20, iți recomand să citești ca să aflii. Atunci va fi judecata, până atunci, morții sunt morți, ei nu știu nimic.

| xerxes1 a răspuns (pentru alexxtreme):

Mananci rahat marca Martorii lui Yehova.
Esti acelasi handicapat cu mii de conturi.
Steregoi lumea si-a dat seama ca ai probleme psihice.
Te poate ajuta doar o structura specializata.

| alexxtreme a răspuns (pentru xerxes1):

Martor al lui Iehova în niciun caz, poate ești ortodox, dar nu contează asta până la urmă, contează de cine asculți, în caz că asculți de preoți, iți recomand să cercetezi și să cauți pentru tine, eu vorbesc din Biblie, nu știu de unde vorbești tu, dar dacă nu ai nicio bază, crezi doar într-o învățătură omenească, și acest lucru nu este bun, Matei 15:9, "Degeaba Mă cinstec ei, învățând ca învățături niște porunci omenești", caută adevărul și-l vei găsi. O zi bună.

Răspuns utilizator avertizat
| Adr1Adrian a răspuns:

Buna intrebare, dar cum o zis si xerxes... un singur lucru trebuie sa faci, fa bine, atat cat poti si cum poti

Răspuns utilizator avertizat