| anonim_4396 a întrebat:

Dacă muncesc duminica sau de sărbători,deși sunt nevoit să fac asta, păcătuiesc?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Celcestietot a răspuns:

Păcătuiește cel care te pune, dar și tu. Oricine este pedepsit fie într-o măsură mai mare sau mica.

| Donsavas a răspuns:

Nu. În Viata, lupți pentru supravietuire. Nu e niciun păcat pentru a urma legea firii a naturii.

| Octavian199 a răspuns:

Poti sa muncesti cand vrei, la fel si cu odihna. Oare cei de la Facebook au zi de sarbatoare? Aia muncesc mereu, evident, cu schimbul.

| Helper07 a răspuns:

Nu. Sabatul e ziua de inchinare Biblica iar schimbarea ei nu are niciun temei Biblic.

| milan9 a răspuns (pentru Helper07):

Te inseli! Recunoaste mai bine ca gruparea neoprotestanta din care faci parte tinde mai mult spre IUDAISM decat spre CRESTINISM. thinking
Daca ai fi de religie iudaica te-as intelege, dar altfel... Pledezi de asemenea si pentru celelalte 612 porunci iudaice in parte?
https://ro.wikipedia.org/wiki/613_porunci

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
- "voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou," - Evrei 8, 8
- "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Evrei 8, 13.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

| danut a răspuns (pentru milan9):

Fugi MAI DE AICI INCHINATOR LA PAPA (Balaurul din Apocalipsa),
Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Asa cã, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va învãta pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împãrãtia cerurilor; dar oricine le va pãzi, si va învãta pe altii sã le pãzeascã, va fi chemat mare în Împãrãtia cerurilor.
Matei 15, 3. Drept rãspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce cãlcati porunca lui Dumnezeu în folosul datinei voastre?
Marcu 7, 9. El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sã tineti datina voastrã.
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| Helper07 a răspuns (pentru milan9):

Iudaismul nu-L recunoaste pe Hrostos ca mantuitor. Religia mea respecta adevarul Biblic asa cum este, respectam Sabatul - semnul lui Dumnezeu intre El si poporul Sau, asteptam venirea Sa, acceptam botezul si mantuirea prin har nu prin fapte.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Se specifica foarte clar in Vechiul Testament:,, Acesta este legamantul incheiat cu FIII LUI ISRAEL". Invatatura crestina nu este doar o anexa la,, legamantul cu FIII LUI ISRAEL" asa cum vor adventistii sa perceapa lucrurile...