| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu Dumnezeu a făcut pământul cu toata natura iar ele au crescut din nimic de ce pe celelalte planete nu s-a format din nimic viata? Si mă refer la planetele de lângă pământ.

32 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Pentru ca nu au conditiile necesate. Totusi sunt anumite bacterii care traiesc pe Marte, dar nu sunt cine stie ce.

| usuk a răspuns:

Dar de unde stii tu ca pe celelalte planete nu exista viata? ai fost acolo? ai facut teste? doar pentru ca pamantul are viata "in exterior" asta nu inseamna ca pe alte planete nu exista viata "in interior"[ma refer la planetele slab evoluate unde apa nu exista la suprafata/subteran sau nu exista chiar deloc si care, chiar si asa, exista sanse foarte mari ca acestea sa prezinte bacterii sau alte vietati microscopice]

| RAY a răspuns:

Zi-mi tu mie cum a aparut dumnezeu si cum a creat totul din nimic?

1 au crescut pe naiba din nimic tu gandesti cand scrii? plantele sau extins din ocean pe pamant afara, apoi au venit animalele care sau adaptat
pe alte planete nu a fost temperatura ca la noi nici conditile noastre, nu ai de unde sti ca nu a fost viata care nu a evoluat sau ca nu este in acele oceane inghetate pe acele planete

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

Mintea umana este redusa si de aceaa nu putem pricepe cum Dumnezeu a existat vesnic si ca este fara de inceput.Nu inseamna ca daca la noi aceasta nu este posibil nici la Dumnezeu nu se poate. Daca El ar fi creat atunci nu ar mai fi un Dumnezeu.

Cred ca cel care nu gandeste esti tu. Oceanul cum a aparut? cumva de la sine putere? Plantele care dupa cum spui tu ca au crescut din ocean au crescut asa din nimic? Eu zic sa mai lasi discovery-ul la o parte si fabulatiile de acolo. Dacav esti atat de ignorant sa crezi ca si explozia care a dus la creearea pamantului a putut aparea din nimic dar Dumnezeu nu a putut aparea din nimic, ramai asa.

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Indiferent de cat de reudusa este mintea umana orice efect are o cauza si un creator, dovedeste ca exista numai scrie atata da dovezi clare nu basme, ignorant esti tu care afirmi ceva fara dovezi

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

Daca Dumnezeu era creat nu mai se putea numi Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Daca zeus era creat nu se putea numi zeus

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru RAY):

Noi acum vorbim de Dumnezeu creatorul cerului si pamantului nu de zeitati aparute pe parcurs.

| Mădă0611 a răspuns:

Mercur -180/+430 grade celsius
Venus +480 grade C
Marte -120/+25
Jupiter - stea esuata laughing
Saturn - stea esuata
(ambele au sateliti naturali, doar ca temperaturile de pe acolo sunt cam -150/-180)
Uranus -210
Neptune -220
Pe alte planete sigur exista viata.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ramane totusi de vazut daca nu este viata pe Europa, care sigur are mai multa apa lichida chiar si decat Terra laughing Si pe Marte se stie ca a fost apa lichida destul de multa, deci e posibil.

| Cyrano a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai fost tu pe acolo candva de esti asa sigura, Madalino? Parca ziceai odata ca nu crezi decat ceea ce vezi, ceea ce este palpabil!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cyrano):

Temperatura aia se calculeaza dupa ceva anume. Cumpara-ti aparatura necesara si calculeaz-o. Cred afirmatiile care pot fi verificate, astfel, daca x minte, isi pierde credibilitatea, apoi, ca om de stiinta, e un nimeni.
App, unde am zis eu "ca nu crezi decat ceea ce vezi, ceea ce este palpabil!"?

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca pe "planetele de langa pamant" nu au fost conditiile potrivite. A fost prea cald sau prea frig, pentru ca nu sunt la distanta potrivita fata de soare si nu au putut avea apa lichida asa de mult timp ca si pamantul. Iar apa lichida sper ca stii ca e esentiala vietii. Dar de ce nu te intrebi invers: De ce a m-ai facut d-zeu toate celelalte planete daca acolo nu a creat viata? A facut miliarde de planete doar ca sa le lase pustii?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru sublime89):

Si de ce nu sau făcut conditiile din nimic? Si de unde sti tu exact ordinea planetelor si care subt ele? Ca poate nu e asa cum zic aia. Daca e pana acolo inclusiv prin ce se uita si in spatii poate sa fie trucat iar omul de rând pune botu.

| danut a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Si de ce nu sau făcut conditiile din nimic? "
Au fost proaste don-soara, asta e concluzi, n-au vrut dom-le si gata, vorba cantecului: "de aia"! happy

| sublime89 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ai nevoie urgenta de educatie.

| Inferno a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Si de ce nu sau făcut conditiile din nimic? "
Probabil ca sa intrebe Bogdan, copilul care sper ca nu are mai mult de 11 ani.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru danut):

Nu inseamna ca daca am un avatar cu lady gaga sunt fatawinking

| danut a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Fiecare cu ale lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cine a zis ca nu e viata altundeva?, pe ce baza? Habar nu au cat mananca, ce ecu viata lor, si NASA si alti tembeli! Ce stiu ei? Se cred Dumnezei?

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar Dumnezeu a facut tot. Ce-ti faci atatea probleme?

| Exilee a răspuns:

Fiecare planeta din Univers are rolul ei si planetele din Sistemul Solar au fost "aezate" cu multa intelepciune de Dumnezeul nostru, iar cat despre Terra este evident ca nu este aproape de Soare pentru ca apa sa fie evaporata, dar nici prea departe pentru ca aceasta sa inghete. De-asta zic, in spatele acestei creatii pe care omul este incapabil de ao intelege de unul singur ba chiar incepe sa critice totul in Univers. Curand, vom afla si raspunsurile.

Sper sa-ti placa :D
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai impresia ca daca planetele alea nu ar fi existat ar mai fi fost toata minunea asta pe pamant?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conditiile pe pamant sunt singure in niversul nostru propice vietii. Daca eram cu 2 procente mai aproape de soare sau cu 2 mai depare nu exista nici la noi viata insa Dumenzeu ne-a creat un loc complet compatibil vietii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Singure in Univers? laughing 2 procente? Mercur e mai aproape se Soare decat Venus si pe Mercur exista temperaturi cu - iar pe Venus nu, Marte e mai departe decat noi de Soare si temperatura e bunicica, probabil cu o atmosfera potrivita s-ar schimba in bine pentru viata.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Pe Marte nu exista atmosfera, nimic. Cred ca mai ai nevoie sa inveti. Mai treci pe la scoala. Am gresit. Nu in Univers..In sistemul nostru solar ma refer.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pe Marte nu exista atmosfera..."
Fals. Exista, insa este neglijabila.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca d-zeu a creat un univers imens cu miliarde de stele si sisteme solare doar ca sa avem noi o planeta unde sa locuim? Si restul planetelor au fost create sa ramana pustii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atmosfera se poate crea, si am zis "probabil cu o atmosfera potrivita s-ar schimba in bine pentru viata", deci, apuca-te de invatat. :>
http://i.imgur.com/97GFMnj.jpg

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Marte are atmosfera...

Si da exista viata pe alta planete. Chiar si pe Jupiter. AM mai spus-o intr-un post ca, datorita fortei de atractie prea mari a gravitatiei, o parte din atmosfera este plina cu Hidrogen, amoniac, metan si apa. Ai bine, rezultatele experimentale si anume ca prin amestecarea si "bombardate" cu descarcarile electrice pot forma anumite cantitati de aminoacizi. Teoretic vorbind, iar pe acest argument, probabilitatea de a exista viata pe Jupiter incepe sa fie crescatoare big grin

Si da, exista viata si-n afara planetei noastre.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Marte exista atmosfera dar foarte rarefiata in comparatie cu pamantul. Insa cu miliarde de ani in urma avea probabil o atmosfera mult mai densa pentru ca era apa lichida la suprafata planetei. Apa lichida nu poate exista decat daca este o presiune atmosferica asemanatoare cu cea de pe terra.

| Cyrano a răspuns (pentru Inferno):

Practic, aproape inexistenta.