| Bucur_Petru_Dorin_1998 a întrebat:

Salut #TPU!
Exista Dumnezeu? Daca nu, explicati-mi si mie de unde am aparut noi. Cum s-a format Pamantul si celelalte planete? Astept pareri, ofer funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce am scris eu e doar o teorie.Nu poti afla cu nicio aparatura sau cu altceva cum a aparut universul si toate. Cercetatorul asta si-a dat seama din o viata de munca in domeniul asta, dar cum acel big bang s-a produs acum njpe miliarde de ani...ramane doar biblia.laughing Dar si in biblie si in credinta e semn mare de intrebare. Dumnezeu a facut toate dar pe El cine l-a facut? Si...din nou bezna.

31 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu sunt atat de pregatita incat sa-ti explic de unde am aparut noi si toate teoriile posibile. Dar pot sa iti zic un lucru.
Daca nu aveti idee cum am aparut, asta nu insemna neaparat ca ne-a creat nu stiu ce/nu stiu cine.

| Dorugar a răspuns:

Este foarte trist sa vezi cum niste oameni maturi sunt atat de nepregatiti pentru viata si atat de ignoranti incat nici la varsta lor nu stiu ca au fost creati si nascuti de parintii lor!
Tuuuuaaaammmne ...mai exista undeva in lumea asta oameni atat de intunecati la minte`incat nici macar asta sa nu stie?

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu insusi afirma ca este creatorul nostru.
Ne-a dat porunci, prin intermediul mesajului, si religia adevarata care il reprezinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns (pentru Ionut1492):

Concret, care este textul modificat.
Cand spune sa nu furi, ce crezi ca este modificat?

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Păi initial fusese "să furi". laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Daca initial scria "sa furi", trebuia sa se elimine si contextul.
Biblia are baza si sustinere, nu se pot modifica.

Ca sa se modifice, ar trebui sa se schimbe toata doctrina.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Seba, exemplul care l-ai dat tu este, nu știu cum să zic, ridicol sau pueril. Bineînțeles că n-ai ce să modifici la "să nu furi". Dar du-te pe la alte locuri, pe la Isaia, Ezechiel..., unde citești pagini întregi și nu înțelegi nimic.

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Ceea ce este fundamental, Dumnezeu vorbeste foarte simplu.
In Isaia si Ezechiel se vorbesc lucruri secundare.
Judecati impotriva Israelului, dar pe tine nu te afecteaza, pentru ca nu ai trait in aceea cultura.
Lucrurile acestea nu sunt asa importante.
Poti sa inveti indirect, despre judecata lui Dumnezeu.
Aici nu au ce sa fure, pentru ca totul se completeaza.

Isaia si Ezechiel este completarea la legile date in cartile mai simple de inteles.

| drutzix a răspuns:

Pamantul s-a format prin acretiune din particulele de praf lasate in urma supernovelor cauzate de stele.
Universul a aparut in urma Big-Bangului, si anume expansiunea timpului si spatiului dintr-o singularitate.
Aparitia omului este explicata de evolutie prin selectie naturala.
Aparitia vietii nu este inca foarte clara dar o sa aflam in viitorul apropiat.

Raspuns pentru prima intrebare. Nu cred ca exista dumnezeu deoarece universul functioneaza la fel de bine si fara el, iar briciul lui Occam functioneaza foarte bine pe dumnezeu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiintific,toate s-au format din marele big bang.Din..nimic,s-a format un mic punct incarcat si a explodat.in miliarde si miliarde de ani a avut loc reacti si reactii care au dus la extinderea a cee ce numim noi univers. Universul si acum e in extindere.A loc miscari si reactii, din care rezulta, planete, stele, sori etc.Ca si in univers,si pe pamant, datorita conditiilor optime vietii s-a format mai intai unele fiinte microscopice, apoi dupa alte si alte reactii s-au format conditii optime altui animal, peste etc. Universul e inca la jumatatea „vietii" lui. Da, sa spunem ca Dumnezeu exista.Acest proces de la micul punct pana la universul din ziua de azi putem numi Dumnezeu. Unii spun ca Dzeu e universul, s-a nascut traieste si creste.

Vezi filme subtitrate cu Stephen Hawkins, care si-a dedicat viata cercetarii universului.

| Bucur_Petru_Dorin_1998 explică (pentru anonim_4396):

SI nimicul ala, de unde a aparut? La asta te-ai gandit? Cum zice Moldi_Scriitoare_2000", inteligenta omului, trebuie sa fie data de cineva, altfel eu nu pot sa imi explic cum a putut sa-si dezvolte omul inteligenta din zilele noastre. De exemplu, am un ciane si il duc la dresat, invata cateva smecherii. Sa nu-mi spui tu mie ca ala are ceva inteligenta. Cainele a invatat smecheriile acelea, ori de frica ori stie ca primeste cate-o gustarica in schimb. In concluzie, cred ca exista Dumnezeu, cineva trebuia sa de-a start la toata chestia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bucur_Petru_Dorin_1998):

Ce am scris eu e doar o teorie.Nu poti afla cu nicio aparatura sau cu altceva cum a aparut universul si toate. Cercetatorul asta si-a dat seama din o viata de munca in domeniul asta, dar cum acel big bang s-a produs acum njpe miliarde de ani...ramane doar biblia.laughing Dar si in biblie si in credinta e semn mare de intrebare. Dumnezeu a facut toate dar pe El cine l-a facut? Si...din nou bezna.

Răspuns utilizator avertizat
| CVane a răspuns:

Dumnezeu nu se arata ''ateilor'',nu intelegeti ca daca El,vrea poate sa apara chiar acum in vazul oamenilor,dar nu asta isi doreste,El vrea sa-L cautam, sa fim buni, nu vezi ce se petrece in lume? Ia exemplu de la Dobri Dobrev, care dupa parerea mea, merita mai mult respect decat oricare presedinte din lume.Nu confunda, preotii corupti, cu adevaratii pustnici.

| LePotato a răspuns (pentru CVane):

Tie ti s-a aratat?

| CVane a răspuns (pentru LePotato):

Daca s-a aratat? Vezi tu,unii vor sa-L vada, altii vor sa-L simta, de ce incearca unii sa vada, un duh, nu inteleg... Si daca m-i s-A aratat? Din moment ce am trecut peste ''ateism''(da si eu la 13 ani eram ''ateu''),Dumnezeu lasa,urme,foarte multe urme, iar noi trebuie doar sa le urmam,chiar si pe Internet,si pe strada,oriunde,sunt urme,care ne duc la Dumnezeu si ne arata ca noi nu suntem facuti din ''nimic'',nu ma cred in stare sa-ti explic cum si de ce, nu sunt vreun geniu, si multi cauta raspunsuri doar la oamenii de stiinta, pe cand multi batrani invatati au raspunsurile, dar nu le accepta nimeni.

| LePotato a răspuns (pentru CVane):

Pai tu ai pomenit "aratatul" in raspunsul de mai sus. De unde stii ca Dumnezeu e un duh?

Nu sunt ateu si nici 13 ani nu am(daca asta insinuai)

Daca stiinta nu ne ofera raspunsuri la toate, nu inseamna neaparat ca trebuie sa existe un Creator.

Si da-mi si mie un exemplu de "urma"

| CVane a răspuns (pentru LePotato):

Daca nu esti ateu,atunci ce esti?
Vrei exemplu de urma? Iubirea. Bunatate, Smerenia,si mai sunt multe,iar astea le poti gasi in video-uri, muzica, pe strada, foarte rar la TV, oriunde.Si nu nu asta insinuam,ma refeream la mine,si cu greu am reusit sa inteleg. Chiar vreau si eu sa imi explice si mie stiinta cum s-a format omul,atat de complex, doar din Bing Bang? Stiinta nu poate explica asta. Dumnezeu a dat libertate omului, toata libertatea, esti liber sa omori, sa faci orice vrei, ce te tine? Dar a dat si legi. Iisus a venit pe Pamant acum 2000 de ani,tu nu ai trait atunci,asta nu inseamna ca nu existau oamenii atunci,cei care au trait, l-au omorat, multi au vazut ca e fiul lui Dumnezeu, si totusi El a murit pentru noi. Vorbea doar de bunatate, de iubire e lucru rau in asta?

| LePotato a răspuns (pentru CVane):

Sa zicem ca-s agnostic

Iubirea...atunci, Dumnezeu favorizeaza anumiti oameni, caci iubire nu ofera tuturor. Un copil, de exemplu care se naste cu eu stiu ce malformatie si ulterior moare(exemplu), unde e iubirea lui Dumnezeu fata de acel copil, si sunt multe alte exemple de intamplari adevarate, nu doar ipotetice. Inca o data, ofera el iubire doar anumitor persoane, de ce?

Ma rog, poti sa nu-mi raspunzi n-am chef de contraziceri care nu duc nicaieri.

O seara buna.

| Dandanache a răspuns (pentru CVane):

"doar din Bing Bang"

nu era Ping Pong?

| CVane a răspuns (pentru Dandanache):

Ba da, scuza-ma, domnule profesor.

| Daniel2836 a răspuns:

Sigur cei care sunt contra Dumnezeu vor scrie : toate au evoluat, marele big bang s.a.m.d. Dar eu cred in Dumnezeu ganditi-vă ca face minuni focul Haric (de exemplu cautati pe net ) adica focul care nu te arde, icoanele care plang ( cei contra Dumnezeu vor zice ca au pus apa in spatele iconii ).

| corinelmik a răspuns:

DA exista, nu iti pierde credinta. Fericiti cei ce cred desii nu vad. Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu pierzi nimic dar daca nu crezi si el exista ai pierdut totul. uite un link e un video documentar. Urmareste-l tot si o sa te convinga cu siguranta -https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| GabyDany a răspuns:

Dumnezeu exista? E ca si cum te-as instreba : cand te-ai nascut ce mirosuri ai simtit? Dumnezeu exista! Nu-l poti vedea, dar il simti cand e aproape de tine. Nu l-am vazut pe Dumnezeu dar, il simt aproape de mine. Dumnezeu exista! Doar crede si totul va fi un loc mai bun laughing

| Moldi_Scriitoare_2000 a răspuns:

Buna ziua. Vad il lume ca unii sustin stiinta (marele Big Gang, etc.), unii sustin doar Credinta si nu stiinta. Sa iti spun cum sta situatia: eu am cercetat si tin cu amandoua categorii. De ce? Pentru ca daca Dumnezeu nu ar fi creeat inteligenta omului de a descoperi stiinta si daca Dumnezeu nu ar fi creeat stiinta, omul ar fi fost prost si stiinta nu ar fi existat. Si acum referitor la Biblie, acolo scrie purul adevar, daca unora "nu le place" Dumnezeu, atunci nu inseamna ca toti trebuie sa credem la fel despre Dumnezeu, care in Biblie este descris foarte bine, chiar poate mai bine de atat. Ar trebui sa le fie frica altor oameni sa vorbeasca asa de Dumnezeu, caci la Sfarsitul Veacurilor (care vor fi curand, caci vreme nu mai este multa, si Dumnezeu e aproape impreuna cu Imparatia Cerurilor), vor fi pedepsiti, asa ca cei care nu cred, sa se converteasca cat mai repede. Sper ca ti-am fost de folos si destul de explicita. Iti aduc si mai multe argumente, dar as scrie prea mult si te-ai plictisi. Eu sunt foarte indoctrinata in Credinta, si iti gasesc toate argumentele posibile si imposibile. Sa ai o zi buna si Credinta mare in Dumnezeu, caci niciodata nu te va lasa la greu. Iar daca vreodata crezi ca te-a uitat, de fapt nu te-a uitat, te pune la incercare sa vada daca tu esti statornic in Credinta.

| Dandanache a răspuns (pentru Moldi_Scriitoare_2000):

"marele Big Gang"

Nu era marele Gang Bang?

| sabin89 a răspuns (pentru Dandanache):

Cred că era Gangnam.

| Moldi_Scriitoare_2000 a răspuns (pentru Dandanache):

Am vrut sa scriu Big Bang, dar m-am grabit. Vad ca la tine, nimeni nu are voie sa greseasca. Te crezi perfect? Daca, da, e bine; daca nu, e si mai bine.

| Emanuel1995abc a răspuns:

Moldi_scriitoare_2000 ce religie ai? Sa nu-mi spui ca esti ortodoxa. daca spui ca in biblie scrie adevarul pur, atunci ar trebui sa stii ca nu e bine sa te inchini la icoane si sa te rogi la sfintii etc.