| afksbhbaws a întrebat:

Daca nu pot sa tin un canon din motive de sanatate, Dumnezeu ma va ierta?

Răspuns Câştigător
| Gnomic a răspuns:

Daca tu crezi ca te poate ierta si chiar crezi, inseamna ca o sa te ierte happy

| afksbhbaws explică (pentru Gnomic):

Raspunsul pe care-l asteptam. Multumesc!

13 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Din moment ce el te-a îmbolnăvit nu cred ca ii pasa de tine.

Acum serios, mai bine iei medicamente și mergi la medic, numai asa te vei însănătoși. Sa te faci bine.

| ateu123 a răspuns:

Dupa ce ca si-a dat boala mai si i te rogi lui sa nu pacatuiesti ce sclavi buni are domnul

| afksbhbaws explică:

Intrebarea e doar pentru Crestini-Ortodoxi

| trolololo a răspuns (pentru afksbhbaws):

Bolnavii, copii și bătrânii sunt excepții. O sa te ierte. Măcar atât ar trebui sa știi.

| afksbhbaws explică (pentru trolololo):

Stiam asta, doar ca sunt unlele pacate care nu se iarta. "Macar atat ar tebui sa stii."

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dumnezeu este al Întregului Univers și nu are timp și de planeta Terra, nu îl doare în cot de oameni cum spun unii, dar este foarte ocupat.
Creștinismul este o religie greșită și ei cred că Dumnezeu stă după fundul fiecărui om, ca și cum altă treabă nu ar avea...
Canonul ți l-a dat un gunoi de popă, care oricum, nu are nici o treabă, cu nici un Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Tudorand a răspuns:

Dezlegari de posturi pentru bolnavi si suferinzi

Bolnavii si suferinzii, pentru a via lui Dumnezeu, dupa cuvantul Dumnezeiestii Scripturi, dobandesc dezlegare de la cei in drept. Aceasta dezlegare se da insa cu multa atentie, spre a folosi, iar nu spre a pagubi.

Astfel, bolnavii si suferinzii, numai dupa consultarea unui medic iscusit, drept credincios crestin, temator de Dumnezeu, care este lamurit ca pacientul sau are trebuinta de supraalimentatie pentru reinsanatosire si intarire, pot capata dezlegare in posturi de la Arhiereul ori Duhovnicul lor, spre a manca anumite feluri de bucate de dulce (frupt), care sunt oprite cu desavarsire a se manca de cei sanatosi, in posturile anului (Can. 69 Apost.). Aceasta se recomanda atat bolnavilor care sunt internati in spitale, cat si celor ce sunt acasa.

Sf. Apostol Pavel zice: "Cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca, iar cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca, fiindca Domnul l-a primit... Cel ce mananca, pentru Domnul mananca, caci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mananca, pentru Domnul nu mananca si multumeste lui Dumnezeu. Caci nimeni dintre noi (drept-credinciosii, tematorii si iubitorii de Dumnezeu crestini) nu traieste pentru sine si nimeni nu moare pentru sine. Ca daca traim, pentru Domnul traim, si daca murim, pentru Domnul murim. Deci si daca traim si daca murim, ai Domnului suntem..." (Rom. 14, 3, 6-8; Mt. 15, 11; Mc. 7, 15; F. Ap. 10, 15; Rom. 14, 20; I Tim. 4, 4; Tit. 1, 15)

Postul este o potrivire a vietii omului, ca apa din oala pe care o pui la foc. Daca oala pusa la foc este goala, mai pui apa in ea, ca sa nu se sparga de taria focului; iar daca e plina ochi, mai deserti din ea, ca nu cumva fierband, sa curga in foc si sa-l stinga.

La intretinerea vietii omenesti trebuie alimentatie cu chibzuiala, sanatoasa si inteleapta. Ce e prea mult vatama si ce e prea putin pagubeste. Sf. Vasile cel Mare zice asa: "Infranarea (de bucate) se masoara fiecaruia dupa puterea sa trupeasca".

| BluExu a răspuns:

Da, te va ierta! Important e sa fii cu gandul la El si sa nu mai faci greseala pe care ai facut-o pentru care ti s-a dat canonul.

| afksbhbaws explică (pentru BluExu):

Si raspunsul asta e bun, dar nu pot sa-ti dau funda pentru ca am dat deja. Dumnezeu sa te ajute!

| BluExu a răspuns (pentru afksbhbaws):

Nu e nimic. Doamne-ajuta!