| bestialu96 a întrebat:

Daca oamenii de stiinta ar inventa viata vesnica, si oamenii vor traii 800-1000 ani ((cine v-a mai crede in Dzeu?))
Cel putin asta e parerea mea:Oamenii cred in Dzeu doar pentru ca le este frica de el, si ei cred ca dupa moarte vor ajunge In Rai si vor traii vesnic)) Amin!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, țin să te contrazic, doar prostului îi este intrată în sânge nevoia de a se supune cuiva.
Eu nu simt nevoia să mă supun cuiva sau să-mi dea cineva ordine că am creier și îl folosesc, pot să decid și singură ce e bine și ce nu e bine pentru mine nu am nevoie de o ființă atotputernică care nu a dat nici un semn de existență să-mi ordone ce să fac.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oamenii cheltuiesc milioane de dolari ca sa descopera secretul vietii si a intineririi.Dar, nu uita, unul singur este Cel care poate sa dea viata vesnica.

| Esperança a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca vad lucrarile si maretia Lui. Cred in El pentru ca am gustat din bunatatea Sa. Dumnezeu e TOTUL pentru mine. Faptul ca tu nu crezi in El nu inseamna ca cei ce cred o fac doar de dragul de a crede in ceva si inca odata mai spun ca necredinta ta, nu inlatura existenta Lui!
La multi ani!

| Arthur a răspuns:

Păi la tine dacă veşnicia are limită ( 800-1000 ani ) e cam grav. O să-ţi spun un lucru : Adam a trăit 930 ani, Set 912, Enos 905, Cain 910, Metusala 969, Noe 950, Avraam 175, Isaac 180 etc. şi toţi aceştia aveau respect şi teamă pentru Dumnezeu.
Singura consecinţă ar fi pe, plan personal, dorinţa de final după o viaţă atât de lungă. Încearcă să vizionezi Munteanul ( sau Nemuritorul ) prima parte. O să ai acolo câteva probleme legate de nemurire.

| Dumnezău a răspuns:

Viata sau marirea duratei ei NU poate fi creata in laborator.Ar fi genial sa nu fie asa, dar deocamdata un om nu poate trai mai mult de 120 de ani, maxim.Secretul asta cu longevitatea sta in genele omului.Nu de mult am gasit despre o tipa din Olanda care a trait 107, care pe deasupra fuma si bea sanatos pentru una de 107, si traia mult din cauza genelor. Daca oamenii de stiinta ar face cumva sa recreeze acele gene in laborator,prin prelevare si sa le implementeze in niste cobai, am putea vedea daca tine cu adevarat de gene, sau de organism.Se zice ca Matuzalem ar fi trait vreo 970 de ani, dar nu a existat asa ceva, e inventie biblica.Dar eu as fi multumit sa traiesc 50 de ani. laughing

| aliceinchains a răspuns:

Se zice că oamenii de știință au descoperit ceva în genul ăsta. Nu veșnic, dar mai mult, peste 100 și ceva de ani fără probleme. Dar e destul de evident și logic că nu vor face public acest lucru, nu le vor spune oamenilor de rând cum să trăiască mai mult, din moment ce suntem deja prea mulți. Se dorește să se reducă numărul populației, nu să crească.

| Bogdanux a răspuns:

O parte din oameni crede in Dumnezeu pentru ca:

1. asa au fost invatat de mici;
2. se simt comozi crezand in ceva ce crede toata lumea;
3. vor sa nu fie dati la o parte de ceilalti daca cumva au alta parere/conceptie.

Eu cred ca esentialul e sa iti cladesti viata pe niste principii solide, apoi iti poti satisface orice placere.

P.S. Nu cred ca stiinta ar putea inventa viata vesnica.Suna mult prea SF.

| Rapplex a răspuns:

Oamenii vor trai foarte mult timp(poate vesnic daca nu li se intampla anumite lucruri), numai dupa ce vor deveni cyborgi, un proiect care va fi pus in practica pe viitor.Alt proiect este combinarea ADN-ului uman cu alte specii de pe Pamant, pentru a nu fi afectati de radiatii, gravitatie etc. in spatiu, cand se vor face calatorii de colonizare a altor planete, iar un alt proiect care poate fi pus in practica peste cam 200 de ani, este colonizarea planetei Marte si transformarea ei intr-o planeta propice vietii, ca Pamantul(se va interveni asupra atmosferei, introducandu-se dioxid de carbon, apoi se vor aduce plante de pe Pamant). Toate astea pot fi puse in practica cu tehnlogia potrivita, pana atunci sunt doar proiecte teoreticewinking

| DomineRex a răspuns:

"Daca oamenii de stiinta ar inventa viata vesnica, si oamenii vor traii 800-1000 ani"
Pai ori e viata vesnica ori este prelungirea vietii. Nu cred ca stii ce inseamna viata vesnica.Inainte sa pui o intrebare uita-te in dex sa vezi ce inseamna vesnic si nu mai folosii termeni pe care nu-i cunosti.

| DomineRex a răspuns:

Bun sa presupunem prin absurd(desii nu cred ca se v-a intampla nici o data) ca se v-a descoperii secretul vietii vesnice, nu imi va fi accesibil si nici celor 99% din oameni, practic nu o sa fim anuntati ca s-a descoperit acest "elixir magic".Ca daca ar face asta dracu ne ia pe toti, ajungem la cateva sute de miliarde de oameni pe planeta asta si vom dorii sa murim, dar nu o sa mai putem(bine se mai poate intr-un vulcan).Cel mai bine este asa cu moarte, macar se face o reciclare continua de oameni.

| DeliaDaniela a răspuns:

Dar 1000 de ani nu inseamna viata vesnica, cel putin pentru mine! tongue
Adam a trait aproximativ 930 de ani, dar apoi a murit... deci asta nu inseamna ca a trait vesnic!

| stanly7 a răspuns:

Cred ca ce ar trebui sa ne ingrijoreze este cat de suprapoluata ar fi planeta.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Este o conceptie groaznica.
ar fi un haos.
ca sa-ti faci o idee, urmareste In Time si ai sa vezi la ce ma refer.

| Symonutzu a răspuns:

Oamenii nici odata nu vor putea inventa viata vesnica.Natura are grija de asta!

| bestialu96 explică:

@Bogdanux de fapt se poate "inventa" viata vesnica... exact ca si acum vreo 200 de anii. Oamenii spuneau ca va fi imposibil sa ajungem pe luna.150 si ceva de ani mai tarziu, guess what>? am ajuns pe luna.

| Bogdanux a răspuns (pentru bestialu96):

Eu cel putin nu mi-o imaginez printr-o metoda, fie ca e medicament, cip, operatie sau mai stiu eu ce. Oricum, daca ar fi posibil, n-as prinde perioada respectiva.As fi humus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bestialu96):

Nimeni nu a ajuns niciodata pe luna, astea sunt lucruri crezute doar de idioti.
Cum vrei sa spui ca aveau acum 150 de ani aparatura sa ajunga pe luna fara nici un fel de stres, iar acum cand apar atat de multe inventii in domeniul tehnologiei, nu putem?

| bestialu96 explică:

Mda.am gresit cand am spus ca o vesnicie dureaza 800-1000 de ani :l sorry!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu voi continua sa cred in EL si in minunile facute de El.Am trecut prin asta si sint convins de adevar.Ca vom ajunge in rai sai iad, nu noi vom decide; mai este mult pina la Dreapta Judecata.Mult noroc si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UN RASPUNS CARE MERITA CITIT : Vezi tu viata vesnica e probabil sa existe deja sau sa fie existenta in viitor doar ca noi oamenii din interior incepem sa o luam din loc o solitie pentru asta ar fi transplantul de cap de pe un corp pe altul(experiment realizat de un savant rus in 1946 experimentul a fost facut cu doi caini) o data cu imbatranirea organelor ne pierdem si viata ceva din noi cedeaza fie ca e inima fie alt organ.
Cat despre aberatiile de aici cu Adam, Noe si altii sunt doar fleacuri si legende avand in vedere conform bibliei ca Adam a fost primul om de pe pamant cine a scris despre el la vremea respectiva cat a trait si cum si-a trait viata? Copiii lui? Daca da, in ce limba? Pe atunci inca nu existau nici picturi nici vorba de tehnologia nici hartia nu era inventata a sculptat un x in piatra?
Oamenii nu se tem de DUMNEZEU sa stii asta, oamenii ca si curvele de pe aici care cred si spun cu tarie ca exista. FURA INJURA tradeaza barfesc omoara inseala crezi ca au vreo teama? NU! Dar sustin cu tarie faptul ca el exista? nu toate ca nu l-au vazut, nu l-au simtit, nu le este teama de el o fac doar de dragul de a se considera credinciosi dar nu-si vad adevarata fata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca oamenii ar trai mai mult, crezi ca nu ar avea nevoie de cineva care sa le "ordone"? Ne este intrat in sange sa ne supunem cuiva, chiar daca el este vesnic sau nu, mintea omului e creativa, orice ar crede indiferent daca e adevarat sau nu el isi sustine parerea, asa cum ii convine.

Apropo: vesnic=Care există de totdeauna și va exista întotdeauna; etern, 800-1000 nu este egal cu ceea ce ai spus tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Tu te supui politistului (de exemplu), politistul se supune sefului, si asa mai departe pina la cel mai mare dintre ei (adica un conducator de tara). Am dat exemplu de caz real.
Acum, depinde si de persoana daca crede intr-un zeu anume sau nu, el simte ca are nevoie, sa respecte pe cineva, sa urmeze niste reguli care pot face lumea mai buna, deci daca tu nu crezi asta nu inseamna ca poti opri credinta altcuiva.
Si ca sa fiu mai bine inteleasa, sunt atitea dovezi precum Dumnzeu nu exista, pe cat si cele cu existenta Lui.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema e că dacă eu găsesc o lege tâmpită nu mă spun ei, ca majoritatea oamenilor de altfel, câți n-au încălcat legea cel puțin odată în viață, să fim serioși. La fel e și cu prouncile lui Dumnezeu, pot să respect o parte din ele din simplul fapt că-s niște lucruri de bun simți dar cele care le găsesc tâmpite nu le respect ( de exemplu întorsul obrazului). Eu nu simt nevoia să mă spun poliției/statului, hai să-ți arăt ceva:
http://3.bp.blogspot.com/......CN6107.JPG
Ăstea sunt insignele de pe ghiozdanul meu. Observi A-ul ăla într-un cerc? Însemană Anarchy, caută pe google și poate o să înțelegi la ce mă refer. Mai vezi și insigna albă, aia cu I HATE AUTHORITY? Ce crezi că însemană?
Doar un om prost simte nevoia să fie controlat pentru că nu-l duce capul să-și controleze propria viață, asta e tot. Dacă oamenii n-ar fi așa de cretini încât să-și dea cu parul în cap sau să fure unii de la alții n-ar fi nevoie nici de poliție, dar poliția cum am zis are același rost ca Dumnezeu, să țină prostimea sub control. Dumnezeu te amenință cu iadul, dar dacă asta nu te convinge să nu furi atunci are grijă poliția să te amenințe cu închisoarea, dar un om inteligent n-are nevoie de amenințări ci doar de puțin creier și distinge singur diferența dintre bine și rău.
Deci ce am demosntrat eu aici? Că doar un om extrem de prost simte nevoiasă se supună unui zeu când poate să-și facă singur propriile reguli ca să-și facă LUMEA LUI mai bună, că să fim serioși, creștinii n-au făcut lumea mai bună urmând ce le-a zis zeul lor ci doar mai rea, mult mai rea ( Vezi Vechiul Testament unde Dumnezeu ucidea pe bandă rulantă, de fapt nu el ucidea ci niște cretini, pardon, creștini care ziceau că aia e voia lui Dumnezeu, dar Dumnezeu nu s-a arătat niciodată să-și zică voia, cică îl simțeau ăia pe Duhul Sfânt, pe dracu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Uite, credinta in Dumnezeu este ca asa ne-au invatat de mici parintii, si pentru ca cum ai spus tu mai sunt prosti care au nevoie sa se tina sub un anumit control, dar asta nu inseamna ca deja toti is prosti fiindca respecta un zeu imaginar sau nu.
Nici eu nu respect anumite reguli, nu sunt crestina inflacarata, am unele indoieli cu privinta la dumnezeu, uneori imi fac propriile reguli si le aplic si altora, dar si invers, asta inseamna ca sunt proasta, nu, dau semn de respect pentru cei ce ma inconjoara.
Dumnzeu este un personaj care da multe semne de intrebare in ziua de azi, sunt aduse multe dovezi clare si dar si "incetosate", poate ca omul la creat, poate ca exista dintotdeauna, nimeni nu stie, fiindca s-a pastrat lantul unei credinte prin impunerea si aplicarea ei, acum noi fiind oameni care am fost de mici invatati cu religia si credinta in Dumnezeu avem datoria de al respecta indiferent ca e adevarat sau nu.
acum la ultimul tau fragment o sa ma opresc.
In biblie scrie ca Dumnezeu Se arata prin semne ( rugul aprins, stalpul de foc/norul cel alb), lucrurile care nu pot fi demonstrate stiintifc se presupun a fi inexistente, a cum depinde de la om la om daca crede sau nu, si in plus mai sunt oameni si care acum fac crime in numele Domnului, spunind lucruri false, cine stie, poate ca e as, poate ca nu, nu avem cumk sa aflam. Crestinii spera la o viata mai buna, acum pe pamant o duc cum pot, in dependenta de puteri si vointa, in caz ca dumnezeu nu exista macar a facut fapte bune care i-au dat senzatia ca e cu o inima mare, si a avaut respect de la altii, in caz ca dumnezeu exista, isi vor primi rasplata cuvenita.
Nimeni nu mai este obligat sa fac nimic inca de cand Dumnezeu a pus pomul binelui si raului in mijlocul gradinii (daca a pus, si exista, nu neg nimic) a lasat omul sa aleaga, fiecare om a ales, iar acum isi traieste viata cum stie, dupa reguli facute impuse de Dumnezeu, sau realizate chiar de el insusi.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis că ești proastă, am zis că o persoană care simte nevoia să fie controlată este proastă, dacă te simți în categoria asta, bine...
Și faza cu stâlpul care noaptea scoate foc și ziua fum este foarte dovedită, era vorba de un vulcan, momentan nu-mi vine în minte numele lui, știu că exact despre asta venise vorba la ora de istorie și s-a dedus că era vorba despre un vulcan ( e și logic, ziua vezi cum iese fum din el și noaptea foc). Asta e încă o dovadă că Biblia este o carte scrisă la mișto nu sub inspirația unei divinități, dacă era sub inspirația unei divinități aceasta ar fi știut că era vorba de un vulcan, dar oamenii cum nu si-au explicat l-au considerat un stâlp după care s-au ghidat.
Și nu au făcut câteva crime, au ucis milioane de oameni pe diverse motive, a fost mai mult genocid decât o simplă crimă. Adică dacă nu erai virgină la căsătorie trebuia să fi ucisă cu pietre ( de aici reiese și misoginismul, numia fata era ucisă), cei care „ațâță" ( exact termenul folosit în Biblie) la închinarea față de alți zei trebuie uciși la rândul lor cu pietre și tot așa, lista continuă.
Și cu riscul de a mă repeta numai prostul speră la o viață mai bună, omul deștept și-o face singur. Dacă n-au învățat, au muncit într-o fabrică care a dat faliment și au ajuns șomeri cu 11 copii ( făcuți pentru alocație) e logic să spere că o să aibă o viață viitoare mai bună, dar fără rost, dacă ai fost prost în viața asta e logic să speri la o altă șansă, dar mi se pare penibil să ajungi așa. Eu mă uit strâmb când mai văd prin ziare exact povești de genul, mama cu cei 7 copii care stau într-o cameră, mama nu lucrează, copiii nu merg la școală și n-au de unde să mănânce. N-am pic de simpatie pentru asemenea oameni, dacă știi că nu ești în stare să întreți o famile nu-ți mai faci una, nu te duci după la ziare că muriți de foame și ca să adauge factorul emoționant îi arată pe copii cu lumânările în mână rugându-se. Dacă aș fi acolo le-aș striga în față : „Băi proștilor, puteți să vă rugați cât vreți că tot analfabeți o să muriți dacă nu vă trimite c*rva ( că nu poate fi numită altfel) care v-a făcut la școală, degeaba vă rugați că mai bine n-o să o duceți".
Și faza cu liberul arbitru, adică că ne lasă să facem ce vrem se contrazice cu faza ca Dumnezeu este atotștiutor, dacă ar fi atotștiutor ar ști soarta noastră încă de când ne-am naște, tot ce o să facem, deci noi nu mai avem liberul arbitru pentru că nu ma putea să ne schimbăm destinul care este deja scris de Dumnezeu de când ne-a creat.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, țin să te contrazic, doar prostului îi este intrată în sânge nevoia de a se supune cuiva.
Eu nu simt nevoia să mă supun cuiva sau să-mi dea cineva ordine că am creier și îl folosesc, pot să decid și singură ce e bine și ce nu e bine pentru mine nu am nevoie de o ființă atotputernică care nu a dat nici un semn de existență să-mi ordone ce să fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti tanar spui nu ma intereseaza de moarte, da sai vad oe indivizi de mai sus la 60 de ani cum stau la coada pentru viata vesnica sau inca 60 de ani, sa fim seriosi ori cat de bonav ai fi ori cat de disperat ai fi, depresiv tot vrei sa traiesti, este ceva natural dorinta de a trai, fara acea dorinta nu am fi tranversat africa spre arabia saudita, de ce pocaiti merg la doctor? de ce papa chiar a foat internat in spital trebia sa se bucure ca pleaca la domnul, nimeni nu vrea sa moara care are un nivel de inteligenta sau ratiune normala parerea mea oricum ar fi viata so traim ca una avem, am vazut un documentar interesant http://documentare.digitalarena.ro/curiosity-11-putem-trai-vesnic-2011/

| Flaviu_Olah_1989 a răspuns:

Sa nu uitam ca aproape se poate vindeca orbirea, SIDA
Aproape se poate clona un organ pentru a inlocui unul bolnav
Aproape se pot regenera membre lipsa cum sunt bratele sau picioarele amputate
Si sigur suntem pe cale sa gasim un leac pentru imbatranire.

Prin urmare, in viitorul apropiat, vom putea duce o Viata Vesnica.

Mai multe pe:
http://www.mistereleascunse.com/p/viata-vesnica.html

| razvani a răspuns:

O parere mai corecta:am trecut si eu prin toate coceptiile astea cand ma gandeam si eu pe tema asta si prin multe altele si am ajuns la o concluzie.fii atent:imbatranirea este doar un proces multi cercetatorii deja incearca sa afle cum sa il opreasca dar asta va mai dura.Cat despre problema cu populatie mai sunt si alte planete populabile si daca nu vom putea face noi chiar si de la zero atunci cand vom putea crea materie din nimic. orice ni se pare sf si multe altele inimaginabile vor fi reale cat despre partea cu humus da dar daca o sa aiba interes stra stranepotii tai o sa te invie.cat despre problema cu dumnezeul care ne da de toatebig grin
sufletul este de fapt un lucru mult mai complicat ce porneste din creier.Si chiar in prezent se poate da senzatie de intalnirea cu domnul cu o casca ce actioneaza la nivelul creierului si sufeltul asta cica se bazeaza pe mecanica cuantica... SI MULTE ALTELE inclusiv ca biblia n-are mai nimic real la baza dar ma rog. parerea mea cat despre comentariul lui bliss mi s-a parut odios de penibil dar nu-i nimic stai in prostia ta linistita si nu-ti pune nicio intrebare lucrurile se intampla pentru ca asa se intampla nu exista nici o impicare a nimanui.Dar voi invocati existenta lui dumnezeu s daca e rau si daca e bine ma rog... nai sa intelegi de asta pentru ca lumea isi accepta si suferinta mascando in vise o sa evoluam mai greu dar ma rog, abia astept ca umanitatea sa treaca si de toanele astea cu dumnezeu dar va mai dura mult nici greci nau renuntat usor la zeus dar acum sper sa nu ne mai gasim in ce sa credem si sa ne punem energia in munca nu in speranta comoda.