| calutulfericit a întrebat:

Daca pacatul stramosesc se moșteneste, de ce Dumnezeu le permite lui Adam și Eva sa se înmulțească?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În iudaism nu exista asa ceva,nu te ai născut imperfect, păcătos, asta e o invenție creștină, toată viata ta trebuie sa fii sclavul biserici ca aia doi au mâncat un mar, deși geneza a fost introdusa mult mai târziu în cartea evreilor, lor nici nu le pasa de geneza, le pasa sa găsească tara făgăduinței și sa vina mesia atât, Iisus nu a fost mesia cel promis evreilor o spune și Pavel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că una nu are legătură cu alta. Ce au făcut când au păcătuit? Au gustat din pomul cunoașterii, au devenit pentru prima dată asemenea lui Dumnezeu, au devenit prima dată oameni iar nu păpuși care nu făceau nimic în grădina cu fructe gratuite.

| calutulfericit explică (pentru sadrian46):

Zi sincer odată pentru totdeauna, ce ești? Religie, filozofie?

| sadrian46 a răspuns (pentru calutulfericit):

Exodul 3:14-15
Nouă Traducere În Limba Română
14 Dumnezeu i-a zis lui Moise:

– EU SUNT CEL CE SUNT![a] Să le spui israeliţilor că Cel Ce Îşi spune „EU SUNT" te-a trimis la ei.
Dacă vrei mai mult, nu am de unde să-ți dau.
Trăind în cercul vostru strâmt,
Norocul vă petrece...
Vrei să mă bagi o dată pentru toteauna, în cercul vostru strâmt. Așa ți-ar fi mai comod.
Alfred Habdank Skarbek Korzybski a creat o filosofie întreagă despre utilizarea greșită a verbului - a fi-. Vrei să îmi pun eu singur o etichetă? Sori, nu ți-ai găsit în mine fraierul care să pună botul.

| calutulfericit explică (pentru sadrian46):

Eminem eu te am întrebat ce filozofie sau religie ai?
Cat despre "fraier", ma uimești.
Răspunde ce e asa greu.

| sadrian46 a răspuns (pentru calutulfericit):

Este greu, pentru că nu am. Nici una, nici alta.

| calutulfericit explică (pentru sadrian46):

Pai zi asa. Ca ești a-filozofic și a-religios.

| anonimg a răspuns:

Trăim în natura păcătoasă și suntem afectați de consecințele păcatului: de suferință și moarte.
Planul de mântuire, de salvare a omului din păcat a fost făcut mai înainte de crearea lui Adam și a Evei.
Dragostea este creatoare, și de aceea Dumnezeu nu putea să nu ne creeze, deoarece creațiunea este în natura Lui.
Tot Dumnezeu ne-a creat și pe noi, dar prin părinții noștri și nu direct din lut cum i-a făcut pe Adam sau pe Eva (și fiecare din ei a fost creat diferit: Adam a fost creat direct din țărâna pământului, iar Eva dintr-o coastă a lui lui Adam).

Poate că astăzi există oameni care spun că nu-și doresc copii. (Pe de o parte este bine, că se reduce suferința în lume) să Dar vedem că o familie fără copii nu se poate numi familie. Dacă părinții ar oferi o educație corectă copiiilor lor, familia aceasta ar fi fi fost un colț de rai. Pentru toate relele din lume părerea mea este că întotdeauna părinții sunt de vină. Și nu pentru că au dat naștere la copii, ci pentru că i-au lăsat fără educație, crescuți într-o sălbăticie morală fiecare de capul lui, la fel ca buruienile de marginea drumului și a șanțului de care nimeni nu se îngrijește. Pe când educația trebuie cultivată. Pentru că părinții și-au lăsat odraslele necultivate vedem atâta rău și suferință în jurul nostru. Și după cum neghina, (chiar dacă seamănă cu grâul) nu poate da naștere la grâu, tot așa nici părinții needucați nu pot avea copii educați.

Dumnezeu nu putea să rezolve problema păcatului pe loc, deoarece este nevoie de timp pentru ca omul să se pocăiască, adică să îi pară rău de răul făcut și să se lase de el.
Dumnezeu a oferit timp și lui Lucifer și îngerilor lui ca să vadă răul pe care îl făcuse.
Nu stă în caracterul divin să lase fără viață ființele create de El atunci când ele greșesc. Este și scris: "dar unde s-a înmulţit păcatul, acolo harul s-a înmulţit şi mai mult". (Romani.5:20) Doar că Lucifer a mers până în "panzele albe" în răzvrătirea lui, și a împiedicat și pe îngerii care îi atrăsese de partea lui să se întoarcă la Dumnezeu, amagindu-i că ei au mers prea departe în răzvrătirea lor.

Nu există păcat strămoșesc, ci natură păcătoasă. Adică nici eu și nici tu nu suntem vinovați că ne-am născut sau mai bine zis că ne-am născut în această natură păcătoasă. Păcatul este o alegere -facuta cu voia sau din neștiință. Tocmai de aceea apostolul Pavel spune că "Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă" (Faptele apostolilor.17:30)

În ce privește perpetuarea speciei umane, fiecare om este liber să aleagă dacă să dea naștere la copii sau nu. Dumnezeu nu obligă pe nimeni la aceasta. Într-adevăr, găsim scris în Biblie îndemnuri de la Dumnezeu în care oamenii să se înmulțească.
Dar părerea mea personală este că aceste îndemnuri care erau necesare atunci pentru că populația nu exista (pe timpul lui Adam și a Evei), sau era redusă (pe timpul lui Noe și pe timpul exilării poporului Israel în Babilon), nu ar mai fi necesare și astăzi când pământul este populat suficient de mult.

| calutulfericit explică (pentru anonimg):

"Planul de mântuire, de salvare a omului din păcat a fost făcut mai înainte de crearea lui Adam și a Evei."-Ce e asta ma? laughing laughing laughing Plan de salvare?
Știai ca vor ajunge asa nu i mai crea simplu.

"Dumnezeu nu putea să rezolve problema păcatului pe loc, deoarece este nevoie de timp pentru ca omul să se pocăiască, adică să îi pară rău de răul făcut și să se lase de el." - Deci dragul meu nu e vina lui Dumnezeu pentru nimic din ce au făcut Adam și Eva, dar nici vina lui ca ei doi aveau drept sa se înmulțească și sa dea naștere la un popor pacatos?

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Wow! Ce pledoarie! Frumos!

| Wr3nch a răspuns:

Ca biserica sa iti atarne pacatul stramosesc de gat, si sa te santajeze emotional ca esti vinovat de ceva ce probabil nu s-a intamplat cu mii de ani in urma ca poate poate platesti si tu o contributie ca un om decent.

| Holiday a răspuns:

Era nevoie de o intriga in poveste.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Povesti de adormit copiii. Citește toată Biblia că sa o poți înțelege și interpreta. Mai ales cartea Ezechel unde DUMNEZEU face lumină și îți răspunde ție la întrebare : "sufletul care păcătuiește acela va muri". Deci fiii lui Adam și Eva nu au moștenit de la ei nici un păcat. Și de atunci și până la sfârșitul istoriei omenirii copiii nu se fac vinovați nici de păcatul lui Adam și Eva nici de cele ale părinților lor. Fiecare va da socoteală de ceea ce a făcut el cat a trăit în trup. Fie bine fie rău.

| calutulfericit explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Sufletul care va păcătui acela va muri" - aia se refera la fiul și tatăl care nu și poarta nelegiuirea unul altuia în timpul vietii, pacatul stramosesc e ceva real în Biblie.
Nu ma înțelege greșit draga mea, nu e vorba ca eu cred ca e o forta denumita pacat stramosesc, numai ca orice om conform bibliei e pacatos și orice om tot conform bibliei ar moșteniri genele de păcat de la părinții.
Astfel eu te întreb din nou, la ce rost sa mai lase Dumnezeu oamenii sa se înmulțească dacă știe ca specia lor vor face doar belele, asta nu e eficienta e bataie de cap adăugată neinteligent.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ba da scrie de păcatul transmis pe 7 generați

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Tu inca iti mai pui intrebari legate de religie, sau de existenta in
2022?

| Ajajas a răspuns:

Nu se moștenește nimic, e o minciună. Odată cu ei, a intrat păcatul în lume, dar noi nu avem un păcat strămoșesc