| Cristiiiiiiuy a întrebat:

Daca sufletul este nemuritor, de ce mai toti oamenii se tem de moartea trupului?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, sufletul este omul însuși și moare, nu merge în alt loc. Eclesiastul 9:5, 6,10.

| RAY a răspuns:

Pentru ca vezi tu omul crede in dumnezeu si inviere pentru ca are nevoie de o speranta,eu consider speranta ca fiind cel mai important lucru in viata unui om hai sa-i spunem credinta,speranta cum doresti,de exemplu speranta/credinta ca te iubeste iubita ta,ca te vindeci etc
e problema cu moartea e ca intervine frica iar frica este foarte puternica uni murind de frica chiar e frica de necunoscut /moarte determina omul sa nu doreasca moartea, daca omul ar sti ca exista viata de dupa moarte rational, ratiunea ar stapani frica, nu ar mai exista frica de necunoscut, daca maine stiinta ar dovedi ca exista afterlife cu dovezi categorice si care se pot repetabilita atunci nu ar mai fi frica si cunoastere, momentan nu exista dovezi asa ca e doar o speranta/credinta atat

| J0B0MAT a răspuns:

Pt că moare trupul.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nemurirea sufletului nu este o certitudine (cunoastere obiectiva), ci este o credinta subiectiva.

| J0B0MAT a răspuns (pentru doctorandus):

Da.

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca nu au suflet

| Neverrrrrr a răspuns:

Nu exista suflet.

| Ivy86 a răspuns:

Aici intervine instinctul de supraviețuire, teama de durere, de foame, de frig... deci de moarte.
Omul, cat și alte vietăți au un puternic instinct de conservare și supraviețuire.
Corpul e făcut sa lupte pana la capăt, chiar dacă tu poate ai renunțat.
De exemplu un om care se îneacă va trage după el și pe cel care încearcă sa îl salveze, în ideea de a se salva pe sine.
Deci dacă sufletul e nemuritor corpul nu e, și vrea sa trăiască cat mai mult.