| Antisistem11 a întrebat:

Sunt aproximativ 4300 de religii in lume.Cine a decis ca cea creștină este cea corecta? Care e probabilitatea statistica?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

N-a decis nimeni: toți cei 4300 (chiar atâția or fi?) reprezentanți vor zice că a lor e unica și cea-mai-cea și celelalte sunt spre zero. Pariu?

| Antisistem11 explică (pentru sierra1):

Aproximativ 4300.sunt de acord cu tine ca orice religie va afirmă că ea e unica nu e nici o îndoială aici.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O religie nu ete corectă ci utilă. Pe cel ce crede în religia lui, nu îl interesează celelalte.

| Mayhem666 a răspuns:

Fiecare om care apartine de religia respectiva a decis ca religia lor e singura si cea corecta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cui îi pasa de probabilitatea statistica?

Daca luam primele 4300 de numere care e probabilitatea statistica ca cifra 2 sa fie rezultatul calculului 1+1?

Exact asa a sunat intrebarea ta. Din fericire adevarul nu se determina statistic

| Werrich a răspuns:

Wikipedia spune ca ar fi 10.000 de religii: "There are an estimated 10, 000 distinct religions worldwide. About 84% of the world's population is affiliated with Christianity, Islam, Hinduism, Buddhism, or some form of folk religion."

| Antisistem11 explică (pentru Werrich):

Sursa mea dădea 4300.

| sierra1 a răspuns (pentru Antisistem11):

Irelevant - chiar dacă erau una sută mii religii și fracțiuni, tot așa se intâmpla

| LastBlackNight a răspuns:

Cine a zis asa ceva?