| anonim_4396 a întrebat:

Daca tin post pot sa mestec guma? Funda si vot cui imi zice.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Guma Babia Magica. „Ro jeleuri pufoase" (Candy SRL)
Ingrediente: sirop din glucoza si fructoza, zahar, faina din grau (contine gluten), amidon modificat, acidifiant: E 296, lactoza, grasimi vegetale hidrogenate, acidifianti: E 330, E 270, corector de aciditate: E 325, E 331, sare, emulgator: E 471, coloranti.

Guma Juicy Fruit red. Guma de mestecat fara zahar cu indulcitori si aroma de capsuni (Wringley)
Ingrediente: indulcitori xilitol, sorbitol, mantol, aspartam, baza de guma (contine lecitina din soia), agent de umezire glicerol, agent de ingrosare, guma arabica, arome, acidifiant acid citric, colorant E 171, agent de glazurare ceara carnauba, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina. Consumul excesiv poate avea efecte laxative.

Guma Hubba Bubba cu aroma de citrice (Wringley)
Ingrediente: zahar, baza de guma, sirop de glucoza, amidon din porumb, acidifiant: acid citric, agent de umezire: glicerol, aroma, emulsificator: lecitina de soia, potentiatori de aroma: aspartam, acesulfam K, colorant: E 104, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina.

Guma de mestecat Mentos cu interior lichid, cu aroma de menta, fara zahar, cu indulcitori (Perfetii Van Melle)
Ingrediente: indulcitori (xilitol (20%), manitol, sorbitol, sirop de maltitol, aspartam, acesulfam K, sucraloza), baza de guma, stabilizator (glicerol), arome, agenti de ingrosare (guma arabica, carboximetil celuloza), coloranti (dioxid de titan, E 102, albastru brilliant FCF), gelatina, emulsificatori (lecitina din soia, sucro esteri ai acizilor grasi), extract de ceai verde (0, 1%), agent de glazurare (ceara carnauba), antioxidant (BHA). Contine o sursa de fenilalanina.

Guma de mestecat Orbit fara zahar cu indulcitori si aroma de pepene (Wringley)
Ingrediente: indulcitori sorbitol, maltitol, manitol, aspartam, acesulfam K, baza de guma (contine lecitina din soia), agent de umezire glicerol, agent de ingrosare guma arabica, arome, acidifiant acid citric, colorant E 171, agent de glazurare ceara de carnauba, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina.

Bomboane mentolate cu ceai verde si aroma de coacaze, fara zahar, cu indulcitori ( X- it)
Ingrediente: extract de ceai verde (0, 5%), arome, indulcitori: sorbitol, xilitol si aspartam, stabilizator: stearat de calciu. Contine o sursa de fenilalanina.

Vata din guma de mestecat Filly Folly Gum (Perfetii Van Melle)
Ingrediente: zahar, sirop de glucoza, baza de guma, arome identic naturale, colorant E 120, antioxidant BHA 320.
Nu cred ca e interzisa, deci.

6 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Doar daca le cumperi din biserica. Sau a fost sfintit de preot la comanda.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca nu contine carne sau alte produse interzise pe perioada postului, da.

| William a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tocmai asta este, ca nu stiu ce contine straight face

| Thunderstruck a răspuns (pentru William):

Guma Babia Magica. „Ro jeleuri pufoase" (Candy SRL)
Ingrediente: sirop din glucoza si fructoza, zahar, faina din grau (contine gluten), amidon modificat, acidifiant: E 296, lactoza, grasimi vegetale hidrogenate, acidifianti: E 330, E 270, corector de aciditate: E 325, E 331, sare, emulgator: E 471, coloranti.

Guma Juicy Fruit red. Guma de mestecat fara zahar cu indulcitori si aroma de capsuni (Wringley)
Ingrediente: indulcitori xilitol, sorbitol, mantol, aspartam, baza de guma (contine lecitina din soia), agent de umezire glicerol, agent de ingrosare, guma arabica, arome, acidifiant acid citric, colorant E 171, agent de glazurare ceara carnauba, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina. Consumul excesiv poate avea efecte laxative.

Guma Hubba Bubba cu aroma de citrice (Wringley)
Ingrediente: zahar, baza de guma, sirop de glucoza, amidon din porumb, acidifiant: acid citric, agent de umezire: glicerol, aroma, emulsificator: lecitina de soia, potentiatori de aroma: aspartam, acesulfam K, colorant: E 104, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina.

Guma de mestecat Mentos cu interior lichid, cu aroma de menta, fara zahar, cu indulcitori (Perfetii Van Melle)
Ingrediente: indulcitori (xilitol (20%), manitol, sorbitol, sirop de maltitol, aspartam, acesulfam K, sucraloza), baza de guma, stabilizator (glicerol), arome, agenti de ingrosare (guma arabica, carboximetil celuloza), coloranti (dioxid de titan, E 102, albastru brilliant FCF), gelatina, emulsificatori (lecitina din soia, sucro esteri ai acizilor grasi), extract de ceai verde (0, 1%), agent de glazurare (ceara carnauba), antioxidant (BHA). Contine o sursa de fenilalanina.

Guma de mestecat Orbit fara zahar cu indulcitori si aroma de pepene (Wringley)
Ingrediente: indulcitori sorbitol, maltitol, manitol, aspartam, acesulfam K, baza de guma (contine lecitina din soia), agent de umezire glicerol, agent de ingrosare guma arabica, arome, acidifiant acid citric, colorant E 171, agent de glazurare ceara de carnauba, antioxidant BHA. Contine o sursa de fenilalanina.

Bomboane mentolate cu ceai verde si aroma de coacaze, fara zahar, cu indulcitori ( X- it)
Ingrediente: extract de ceai verde (0, 5%), arome, indulcitori: sorbitol, xilitol si aspartam, stabilizator: stearat de calciu. Contine o sursa de fenilalanina.

Vata din guma de mestecat Filly Folly Gum (Perfetii Van Melle)
Ingrediente: zahar, sirop de glucoza, baza de guma, arome identic naturale, colorant E 120, antioxidant BHA 320.
Nu cred ca e interzisa, deci.

| NAdrian a răspuns:

Postul nu este doar restrictia de la anumite mancaruri (aia e dieta).
Post = rugaciune, milostenie, sa lasi obiceiurile proaste, prieteniile rele care strica obiceiurile bune, daca vrei e ca saptamana altfel din timpul scolii.

| Qinz a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat