| anonim_4396 a întrebat:

Pe 7 incepe postul cel mare si vreau sa tin post. Ce sa nu mananc?
Si apropo guma mestec zilnic sper ca nu trebuie sa ma las de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Guma de mestecat e de post. In post, nu poti manca nimic care contine produse de origine animala: carne, lapte si derivate din lapte, oua. Ai voie numai fructe si legume.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Ca să ții post nu trebuie să mănânci produse animale(carne),produse lactate(lapte,brânză, iaurt.), ouă și nimic dulce.
Ca să ții post înseamnă mai mult decât schimbarea alimentației. Asta înseamnă să te rogi la Dumnezeu și să fi cât mai aproape de el.
Guma nu este o problemă. Poți mesteca!

Numai bine!
Succes!

| Anonymus314 a răspuns:

Nu ai voie la:
carne, alimente lactate, oua

| misu a răspuns:

Mananca doar guma

| ascovit a răspuns:

Deci, in timpul postului, referitor la "nu e mananca de dulce" nu se refera la ceva dulce. Nu ai voie sa mananci alimente provenite de la animale. Sau alimente ce contin: carne, lapte, oua. Sper ca te-am ajutat.

Post usor!

| Georgiana145 a răspuns:

Buna! De obicei, in post nu ai voie sa consumi alimente provenite de la animalehappy. in privinta gumei de mestecat, poate te ajuta altcinevahappy

| Vladut911 a răspuns:

Buna ca sa tii post nu trebui sa mananci carne, lapte, oua sau ce provine de la animale si guma mi se pare ok

| fatakochicaprui a răspuns:

Guma poti mesteca...nu este bine sa mananci de dulce :lapte, oua, zahar etc.tot ce nu-i de dulce poti manca...intreaabo pe maikataa si intreab-o ce mancaruri sunt de dulce. sper ca te-am ajutat